Gausus derlius: pomidorų ligos, jų profilaktika ir gydymas

Pomidorai / Fotolia nuotr.
Pomidorai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Pomidorai – bene daugiausia dėmesio reikalaujantis augalas. Susidūrus su pomidorų auginimo sunkumais, ima atrodyti, kad geriausia nueiti ir nusipirkti jų parduotuvėje. Tačiau pačių išauginti pomidorai yra ne tik skanesni ir kvapnesni, bet ir sveikesni.

Norėdami turėti gausų pomidorų derlių, privalote žinoti, kaip juos prižiūrėti, kokiomis ligomis šie vaisiai dažniausiai serga ir kaip šių ligų išvengti.

Pilkasis puvinys

Ant dar neprinokusių vaisių atsiranda vos pastebimų šviesiai žalių, gelsvų dėmių, kurios su laiku ryškėja ir tampa geltonos ar oranžinės spalvos. Pilkasis puvinys atsiranda stiebo apačioje ir plinta į vaisių per kotelį. Liga neturi didelio poveikio vaisių skoniui, juos galima valgyti, nes puvinys dažniausiai pažeidžia ne visus ant stiebo esančius vaisius.

Profilaktika ir gydymas: ši liga lengvai plinta per orą, todėl pomidorus galima apsaugoti tiesiog gerai vėdinant šiltnamį, laiku retinant lapus ir šalinant nukritusius lapus.

Rudasis lapų pelėsis

Ant viršutinės lapų pusės atsiranda geltonos dėmės, kurias vėliau iš lapų apačios padengia gelsvai žalios, pilkšvos arba rudokos į aksomą panašios apnašos. Lapai palaipsniui sudžiūsta, paruduoja ir nukrenta. Dėl šios ligos derlius bus daug mažesnis negu galėtų būti.

Profilaktika ir gydymas: gerai vėdinkite šiltnamį, o jeigu pomidorai auga lauke – nesodinkite jų per tankiai ir laiku retinkite lapus. Ligos pažeistus ir nukritusius lapus surinkite ir sudeginkite.

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 kasdieniame maiste esantys chemikalai, dėl kurių auga svoris

Viršūninis pomidorų puvinys

Ligą dažniausiai sukelia nepalankios auginimo sąlygos, pavyzdžiui, dideli dirvos ir aplinkos temperatūros svyravimai bei kalcio trūkumas. Ligos požymiai pasirodo dar neprinokusiuose žaliuose vaisiuose: pomidoro viršūnėje atsiranda maža, vandeninga dėmelė, kuri vėliau paruduoja ir plečiasi, kol padengia trečdalį ar net pusę vaisiaus.

Profilaktika ir gydymas: vaisių mezgimo ir nokimo metu pomidorus aprūpinkite reikiamu vandens kiekiu. Dirvoje svarbu išlaikyti tinkamą fosforo, kalio ir magnio santykį su kalciu. Nepatartina naudoti trąšų, kurios turi didelį azoto kiekį amonio ar nitrato grupėse.

Maras (fitoftorozė)

Greitai plintanti ir labai pavojinga pomidorų liga. Iš pradžių lapai pasidengia rudos spalvos dėmėmis, vėliau jie susisuka ir džiūsta. Vėliau liga pažeidžia ne tik stiebą, bet lapus ir vaisius, ypač žalius: ant jų atsiranda netaisyklingų puvinio dėmių, kurios plinta tiek vaisiaus paviršiuje, tiek viduje.

Profilaktika ir gydymas: jau sergantį augalą labai sunku išgydyti. Jeigu jūsų pomidorai nuolat serga maru, vienintelis dalykas, kurį galite padaryti – profilaktiškai apipurkšti juos fungicidais, kol jie dar sveiki. Taip pat nerekomenduojama sodinti pomidorų šalia bulvių. Maro užkratas išsilaiko iki kitų metų, todėl po derliaus nuėmimo patartina sutvarkyti šiltnamį, pašalinti visas augalų liekanas ir puvėsius bei gerai perkasti žemę.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką svarbu žinoti šiltnamio šeimininkui?

Kitos pomidorų auginimo problemos:

Pomidorai sunoksta netolygiai

Kartais pomidorai sunoksta taip, kad kai kurie vaisiaus plotai lieka geltoni arba žali, o minkštimas – kietas. Tinkamai neprinokę pomidorai atrodo nelygus ir dėmėti. Tai fiziologinė liga, susijusi su per didele kaitra ir kalio trūkumu.

Profilaktika ir gydymas: gerai, kelis kartus per dieną vėdinkite šiltnamį. Pomidorus laistykite gausiai ir reguliariai. Tręškite pomidorus skystomis trąšomis su kaliu.

Pomidorai
Pomidorai / Fotolia nuotr.

Pomidorai nesunoksta

Augalas žydi, bet vos tik užsimezgęs vaisius, būdamas vos žirnio dydžio, nustoja augti, patamsėja ir nukrenta. Taip dažniausiai nutinka dėl itin karšto oro ir netinkamo žiedų apdulkinimo.

Profilaktika ir gydymas: jeigu vasara itin karšta ir sausa, laistykite pomidorus anksti ryte bei atsargiai pakratykite žiedelius, kad vaisiai galėtų apsidulkinti.

Pomidorai yra tuščiaviduriai

Pomidorai auga ir vystosi, tačiau jų vidus yra tuščias ir be sėklų. Galimos priežastys: herbicidų poveikis, virusinė infekcija, netinkamas žiedų apdulkinimas.

Profilaktika ir gydymas: reguliariai laistykite ir tręškite augalus, apsaugokite juos nuo temperatūrų svyravimų bei atsargiai pakratykite žiedelius, kad vaisiai galėtų apsidulkinti.

Pomidorai skilinėja

„Randai“ atsiranda aplink arba skersai pomidorą. Šiaip jie nedaro didelės žalos, bet nuo drėgmės per skilimo vietą į vaisius gali persimesti grybelinė infekcija ir užkrėsti pilkuoju puviniu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Skaniausi padažai šašlykams

Profilaktika ir gydymas: pomidorai dažniausiai skilinėja dėl nereguliaraus laistymo arba staigių temperatūrų svyravimų. Gerai vėdinkite šiltnamį bei reguliariai ir tolygiai laistykite augalus.

Dar keli svarbūs patarimai, padėsiantys sulaukti gausaus pomidorų derliaus:

  • Prieš įsigydami pomidorų sodinukus, įsitikinkite, kad jie nepažeisti.
  • Nesodinkite pomidorų per tankiai.
  • Jeigu leidžia galimybės, kuo dažniau keiskite pomidorų sodinimo vietą.
  • Laistydami stenkitės, kad vanduo nepatektų ant lapų. Laistyti rekomenduojama ryte.
  • Dirvą, kur auga pomidorai, būtinai ravėkite, nes žolėse labai dažnai būna įvairių pomidorų kenkėjų ir ligų slėptuvės.