Gelbėjimo ratas plaukams – kaip tinkamai juos prižiūrėti
Kalbant apie plaukus žodžiui „ratas“ galima suteikti dvejopą prasmę. Jis ydingas, kai plaukai negauna reikiamų maisto medžiagų iš vidaus, o iš išorės yra veikiami netinkamais priežiūros produktais ir dideliu kiekiu stilizavimo priemonių. Ratas tampa gelbėjimo, kai plaukų šeimininkė suvokia, kad grožį ir sveikatą jiems grąžins priemonių kompleksas.
Pasirūpinti skalpu
Nuo skalpo būklės labai priklauso plaukų būklė. Antai tie, kurie auga iš sauso, niežtinčio, pleiskanojančio skalpo, pasak mokslininkų, yra silpnesni, mažiau atsparūs aplinkos stresoriams. Toks skalpas sudaro prielaidas plaukų trapumui ir lūžumui.
Kas, be genų, lemia jo būklę?
Mieliagrybiai Malassezia globosa. Natūralu, kad jų yra, tačiau nieko gero, kai Malassezia globosa ima pernelyg greitai daugintis. Jie laikomi pagrindine pleiskanų atsiradimo priežastimi: jų išskiriama rūgštis dirgina odą ir ši ima sluoksniuotis. Manoma, kad būtent mieliagrybiai išprovokuoja seborėjinį dermatitą, linkusį suaktyvėti žiemą ir ankstyvą pavasarį.
Laisvieji radikalai, karštis, prakaitas. Nustatyta, kad laisvieji radikalai gali sustiprinti pleiskanojimą. Tyrimai rodo, kad žmones, gyvenančius labiau užterštose zonose (palankiose susidaryti laisviesiems radikalams), pavyzdžiui, didmiesčiuose, pleiskanos kankina labiau. Tokie faktoriai kaip karštis ir prakaitas taip pat blogina skalpo būklę, nes skatina uždegimą ir silpnina apsauginį odos barjerą.
Riebalų trūkumas. Tai paprastai susiję su nuolatine temperatūrų kaita, sausu patalpų oru. Kita riebalų stygiaus priežastis gali būti per dažnas galvos plovimas. Skalpo sausumo požymiai – nestiprus niežėjimas, tempimas, mažos baltos pleiskanėlės, plaukų negyvybingumas, garbanojimasis, slinkimas. Beje, jei dažant plaukus dilgčioja galvos oda, tikėtina, kad ji smarkiai išsausėjusi.
Bendra sveikatos būklė. Prastą skalpo savijautą gali lemti netinkama mityba, diabetas, užsitęsęs stresas, depresija, nutukimas, silpna imuninė sistema ir kiti organizmo sveikatą neigiamai charakterizuojantys veiksniai. Pavyzdžiui, žmonės, sergantys ŽIV, psoriaze, neretai turi galvos pleiskanų.
Kosmetikos produktai ir jų naudojimas. Apie tuos, kurie padeda gerinti skalpo būklę, dar pakalbėsime, o dabar – apie tuos, kurie geba ją bloginti. Tarp pastarųjų – plaukų šviesinimo ir dažymo priemonės (jos gali būti kaltos dėl sausumo, alerginių reakcijų), sausasis šampūnas (per dažnai jį naudojant prie plaukų šaknų susidaro sankaupų, kurios skatina riebių pleiskanų ir mažų raudonų spuogelių atsiradimą), netinkamos sudėties šampūnas ir kondicionierius (net jų kvapas gali įjautrinti galvos odą)...
Ką daryti?
Šie patarimai – tik orientyras. Kiekvienas organizmas savaip parodo, kad kažkas ne taip, tad dėl jums tinkamiausių priemonių reikėtų pasitarti su gydytoju dermatologu-trichologu.
- Nuo Malassezia globosa ir pleiskanų gelbsti šampūnai su cinko piritionu ir ketokonazoliu.
- Kai skalpas labai sausas, niežtintis, jautrus, geriausiai tiktų šarmų neturintis drėkinamasis šampūnas. Prieš plaukų plovimą naudinga tokį skalpą padrėkinti aliejumi, išsiplovus plaukus – kremu, kauke, serumu...
- Smarkiai besiriebaluojančiam skalpui praverstų produktas, kuris prieš plovimą šampūnu sugertų sebumo perteklių ir nešvarumus.
- Stilizavimo produktų sankaupas, suragėjusias ląsteles, dėl sausumo atsiradusias pleiskanas šalina skalpo šveitiklis. Dėmesio: silpnų plaukų folikulams šveitikliai gali padaryti daugiau žalos nei naudos.
- Kaip sumažinti žalingų aplinkos veiksnių poveikį skalpui? Kaip geriau aprūpinti plaukų folikulus maisto medžiagomis? Rinkoje yra specialių nenuplaunamų produktų, kuriuos reikia įtrinti į skalpą.
- Nepamainoma priemonė, padedanti gerinti skalpo kraujotaką, jo ir jame esančių plaukų folikulų sveikatą, – galvos masažas, kurį galima atlikti ne tik pirštais, bet ir šepečiu.
- Jei nuspręsite sausą skalpą prieš plovimą padrėkinti aliejumi, pirma galvą sušlapinkite – tada aliejus mažiau suriebaluos plaukus.
Pasirūpinti plaukais
Kiekvienas plaukas sudarytas iš kelių sluoksnių, pagrindinė jų medžiaga – keratino skaidulos. Sveikas plaukas tempiamas gali pailgėti kone trečdaliu, išlaikyti 100 g svorį, o susukus visus ant galvos esančius plaukus įmanoma išlaikyti tonas svorio (buvo atlikti bandymai), bet su viena sąlyga – kai plaukai sveiki!
Kas, be genų, lemia jų būklę?
Centrinis šildymas, šaltas vėjas, stilizavimo prietaisų karštis. Dėl jų poveikio virš skalpo esanti plaukų dalis sausėja ir pasidaro pažeidžiama. Sausumas – pagrindinė galiukų šakojimosi priežastis.
Aplinkos tarša. Apie tai negalvojame, tačiau mūsų sruogų būklė smarkiai priklauso nuo oro, kuriame – ypač didmiesčiuose – pilna dulkių, švino, nikelio, anglies dvideginio, nikotino ir kitų jiems kenksmingų medžiagų. Jos atima iš plaukų spindesį, gyvybingumą, gali tapti plaukų slinkimo priežastimi. Iš čiaupo bėgantis kietas vanduo, kuriuo dauguma trenkame galvą, džiovina, kietina, pilkina plaukus, nes ant jų nusėda ir plėvelę sukuria jame esantys mineralai.
Gražinimosi procedūros ir kosmetikos produktai. Pilna galimybių pakeisti plaukų spalvą ir tekstūrą balinimu, dažymu, tiesinimu, sukimu, tačiau prieš tai darant kaskart vertėtų pagalvoti, kad visa tai plaukams nėra natūralu, todėl, pirma, tokių procedūrų poreikį reikėtų labai pasverti, antra, jų neigiamą poveikį neutralizuoti specialiomis priemonėmis. Pernelyg dažnai naudojami stilizavimo produktai, tokie kaip geliai, putos, purškikliai, gali sukurti apnašų ir pabloginti plaukų išvaizdą. Silikonas taip pat – jo dedama ir į plaukus nuo karščio saugančius produktus, ir į šampūnus, kaukes, kondicionierius. Silikono prikaupę plaukai praranda purumą, spindesį, elastingumą.
Psichologinė, emocinė būsena, mityba. Matomos plaukų dalies grožis ir sveikata labai priklauso nuo skalpe esančių folikulų savijautos. Jie silpsta, jei nepakankamai aprūpinami deguonimi, vitaminais, baltymais, mikroelementais, jei sutrikęs hormoninis fonas... Visa tai susiję su plaukų šeimininkės mityba ir kitais jos organizmą veikiančiais procesais. Galiukai gali skilinėti ir dėl jų.
Ką daryti?
- Įprasti šampūnai šalina nešvarumus ir riebalus, tačiau daugelis jų nėra pajėgūs visiškai pašalinti apnašų, dėl kurių kalti kosmetikos produktai. Patartina bent kartą per mėnesį trinkti galvą valomuoju šampūnu.
- Kieto vandens priešnuodžiai – obuolių actas, citrinų rūgštis. Kai trenkate galvą vandeniu iš čiaupo, visada išskalaukite plaukus parūgštintu vandeniu.
- Daugiafunkcės nenuskalaujamos priemonės, visokeriopai puoselėjančios plaukus ir saugančios juos nuo aplinkos taršos, taip pat gali praversti.
- Pasiligojusius (suskilusius, pabalusius) plaukų galiukus teks nukirpti. Prevenciškai būtina juos kirpti reguliariai, antraip galiukai silpnėja, šiūra. Visada kondicionieriumi padenkite plaukus per visą ilgį – kad jo gautų ir galiukai. Labai gerai reguliariai padrėkinti juos aliejumi.
- Plaukams gyvybiškai svarbūs vitaminai B, C, E, geležis, cinkas, omega-3 nesočiosios riebalų rūgštys. Jei abejojate, kad šių medžiagų su maistu gaunate pakankamai, pavartokite maisto papildų.