George Clooney efektas: vyrai nebebijo protingų moterų

Verslo moterys ir vyras / Vida Press nuotr.
Verslo moterys ir vyras / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Vienišiai nebevengia protingesnių už save. Ir net daugiau uždirbančių. Naują tendenciją analizuoja antropologė, santykių ekspertė Helen Fisher.

Svarbiausia, kad vyrai jau nebekompleksuoja, jei jų antroji pusė labiau išsilavinusi ar daugiau uždirbanti. 

Ekspertės, kuri jau daugelį metų tyrinėja įsimylėjusių žmonių elgesį ir porų tarpusavio santykius, teigimu, pastaraisiais metais gerokai pakito reikalavimai būsimam gyvenimo partneriui. Svarbiausia, kad vyrai jau nebekompleksuoja, jei jų antroji pusė labiau išsilavinusi ar daugiau uždirbanti. Šią tendenciją antropologė žaismingai pavadino „George Clooney efektu“, turėdama galvoje tai, kad užkietėjęs viengungis ir širdžių ėdikas, sulaukęs 53-ejų metų vis tik susisaistė vedybiniais ryšiais ne su į dukras tinkančia žvaigždute (kaip ankstesniais dešimtmečiais būdavo priimta), o su brandžia ir daug pasiekusia 36-erių metų advokate Amal Alamudin.

George'as ir Amal Clooney
George'as ir Amal Clooney / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Stipri partnerė sustiprina ir vyrą

Nauja tendencija atspindi paskutiniųjų dešimtmečių socialinius pokyčius: moterys jau seniai nustojo tenkintis vien motinos ir namų židinio sergėtojos vaidmenimis. Jos turi galimybę siekti – ir siekia gero išsilavinimo, sėkmingos karjeros, o be to, sulaukusiomis 30 ar 40 metų, visiškai nebijo likti „senmergėmis“ (tas žodis jau nyksta iš kalbos). Ta tendencija išryškėjo jau gerokai anksčiau, tačiau vyrai (ypač sulaukę brandesnio amžiaus) iš inercijos vis tik laikėsi senojo modelio ir ieškodavo daug jaunesnės, dažnai priklausomos nuo jų finansiškai, neturinčios didelių profesinių ambicijų gyvenimo partnerės. Su tokia moterimi jie jausdavosi „vyriškesni“, stipresni, reikšmingesni.

Tačiau į moterų pasikeitimus pagaliau sureagavo ir vyrai. Ir netgi pozityviai! Net 87 procentai dalyvavusių apklausoje vyrų pareiškė, kad jiems priimtini santykiai su nepriklausoma moterimi, kuri galbūt turi geresnį nei jie išsilavinimą ir daugiau uždirba. 

George'as ir Amal Clooney
George'as ir Amal Clooney / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau vyrams lengva nebus – nes tokios moterys jaučia savo vertę ir joms sunkiau apsukti galvą. Be to, tokios moterys (bent dauguma jų) dažniausiai ieško sau lygaus intelektu partnerio, o 61 procentui jų visai nepatiktų, jei jos jaustųsi kur kas protingesnės už vyrą. Be to, 55 procentai moterų visai nenorėtų remti savo partnerio finansiškai. Išvada tokia: protingos moterys ieško sau lygių vyrų. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl sėkmingi žmonės atrodo itin paprastai?


„Ne“ tobulybėms!

Beje, turbūt nėra vyrų, kurie garsiai prisipažintų, kad vengia daug pasiekusių moterų – jie tai neigs iki nukritimo ir vadins mitu. Tiesą sakant, iš dalies jie bus teisūs – vyrai vengia ne protingų moterų, o moterų, kurios visa povyza demonstruoja, kad vyrai joms nereikalingi. Jų nežavi moterys, kurios pernelyg sureikšmina ir kiekviena proga pabrėžia savo statusą ir finansinę padėtį (juk ir mus erzina nuolat besigiriantys savo postais, pažintimis ir piniginės turiniu vyrai). 

Tiek moterys, tiek vyrai dažniausiai bėga nuo tobulybių, pasakojančių, kad viskas jų gyvenime tiesiog neprilygstamai nuostabu.

Tos tobulos, išsilavinusios, gražios ir sėkmingos moters gyvenime kartais tiesiog nebelieka vietos jokiam vyrui. Jei moteris vis kartoja, kad pati viską gali, niekas tuo neabejoja. Ir niekas neverčia jos vaidinti kvailesnės, nei yra, kad patrauktų vyrų dėmesį. Tačiau tiek moterys, tiek vyrai dažniausiai bėga nuo tobulybių, pasakojančių, kad viskas jų gyvenime tiesiog neprilygstamai nuostabu. Pirmiausia – taip nebūna, o antra – tai tik rodo, kad žmogus vergauja savo kuriamam įvaizdžiui ir yra nenuoširdus. 

George'as ir Amal Clooney
George'as ir Amal Clooney / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Mes spėjame pajusti, kas esate per žmogus, dar prieš nuspręsdami, prieiti prie jūsų, ar ne ir ką pasakyti, kad nusišypsotumėte.

Populiariosios psichologijos knygų autorius Steve Harvey teigia: „Mes, vyrai, sugebame pajusti ir iššifruoti jūsų signalus, kuriais norite pasakyti, kad „Tu man – ne pora, ir apskritai – ką tu čia šalia manęs veiki?“, kuriuos transliuojate, kai jūsų akiratyje pasirodo paprasčiau, nei esate įpratusios, apsirengęs vyras ar toks, kuris elgiasi kukliau, nei atstovas iš jūsų rato. Mes spėjame pajusti, kas esate per žmogus, dar prieš nuspręsdami, prieiti prie jūsų, ar ne ir ką pasakyti, kad nusišypsotumėte. Jei vyras „pagauna“ negatyvų signalą, jis iškart nusprendžia, kad susipažinti neverta. Ir jei jis prie jūsų neprieina, tai galbūt todėl, kad labiau susidomėjo ne tokiomis šaltomis ir rafinuotomis damomis, kaip jūs. Jam labiau patinka besišypsančios merginos, kurios nelaužo sau galvos klausimais, kas iš esančių vakarėlyje vyrų atitinka jų reikalavimus“. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Ar dingo vyriški vyrai?

Teoriškai laimingoje santuokoje turėtų gyventi panašaus išsilavinimo žmonės, tačiau teorija su praktika dažnai prasilenkia – juk negalima atmesti ir tokio faktoriaus kaip išorinis patrauklumas. Jei vyras pamato dailią moterį, turbūt tikrai nesvarsto, kiek ji turi diplomų ir kiek pinigų sąskaitose... Juk aplink nemažai pavyzdžių, kai tuokiasi itin skirtingos gyvenimiškos patirties ir išsilavinimo žmonės. Tačiau tyrėjai sutinka, kad dabartyje jau įsivyrauja, o ateityje vis labiau įsivyraus lygiavertė partnerystė. O ką manote jūs? Gal tokia tendencija iki Lietuvos dar neatėjo? 

George'as ir Amal Clooney
George'as ir Amal Clooney / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.