Gian Luca Demarco prabilo apie sunkumus dėl pilietybės: „Esu pavargęs“
Lietuvoje jau daugiau nei dešimtmetį gyvenantis virtuvės šefas, kulinarinių laidų vedėjas Gian Luca Demarco trečiadienį pasidalijo savo rūpesčiais ir viešai paprašė visų piliečių skirti šiek tiek dėmesio žmonėms, mylintiems Lietuvą ir norintiems čia įsitvirtinti visiems laikams.
„Noriu su jumis pasidalinti savo nerimu. 11 metų gyvenu Lietuvoje. Šią šalį myliu, čia gyvena mano žmona lietuvaitė, mano vaikai, čia dirbu, moku mokesčius, čia vykdau įvairias socialines veiklas, savanoriauju kariuomenėje. Tačiau esu pavargęs, nes nuolat jaučiuosi nelygiavertis pilietis, neturiu paprasčiausių teisių į asmens dokumentą, kuris reikalingas begalėje situacijų. Jaučiuosi tik svečias Lietuvoje, nors mano gyvenimas ir šeima yra Lietuvoje“, – rašė G. L. Demarco.
Garsus vyras, kuriantis gyvenimą Vilniuje, pastebėjo, kad kas kartą, norėdamas tvarkyti verslo ar paprasčiausiai su elektronine bankininkyste susijusius reikalus, atsimuša į sieną.
„Manęs daug kas klausia dėl dvigubos pilietybės. Referendumas dėl dvigubos pilietybės yra dėl lietuvių, gyvenančių užsienyje, tačiau ne dėl užsieniečių, gyvenančių Lietuvoje, kurie kuria, daug metų investuoja į verslą Lietuvoje, šalies ateitį, kuria šeimas Lietuvoje.
Kai ES pilietis atvyksta į Italiją, jis gauna ID kortelę su užrašu „ES pilietis“. Čia aš esu gavęs tik vairuotojo pažymėjimą, kuris nėra traktuojamas kaip dokumentas. Taip pat turiu leidimą gyventi Lietuvoje, kurio daugelis institucijų nevertina kaip dokumento. Kitaip tariant, neturiu jokio dokumento, kuris leistų man jaustis pilnaverčiu visuomenės nariu čia, Lietuvoje. Taip pat elektronine erdve negaliu naudotis nei kaip asmuo, nei kaip įmonės vadovas, nes man, kaip užsieniečiui, nesuteikia mobilaus parašo. Taip prie įmonės duomenų el.erdvėje negaliu prieiti netgi per savo el.banko paskyrą.“
Tiesa, vyras niekada negalvojo išsižadėti šalies, kurią ilgainiui pamilo. Gian Luca Demarco sako tiesiog nuoširdžiai prašantis visuomenės ir valdžios institucijų atkreipti dėmesį į tai, kokius didžiulius sunkumus jo šeimai tenka patirti.
„Esame Euroos sąjungos šalies piliečiai. Aš pasirinkau Lietuvą, nes čia mano šeima, myliu šią šalį, dirbu joje, bet esu ir tikrai jaučiuosi nelygiavertis – svečias ir teisių neturintis žmogus.
Ar įmanoma pajudinti šį procesą, kad galėtume gyventi ir jaustis pilnaverčiais šios šalies piliečiais?“