Charakterį nulemia ir tai, kelintas šeimoje gimėte

Seserys / Vida Press nuotr.
Seserys / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-05-14 12:14
AA

Ar turite brolių ir seserų? Iš pirmo žvilgsnio – nereikšmingas klausimas, bet atsakymas į jį labai svarbus. Šeimos sudėtis ir gimimo eiliškumas gali nemažai pasakyti apie asmenybę – charakterį, santykius su kitais, tinkamiausią profesiją.

Kiekvieno charakterį lemia daugybė veiksnių, iš kurių vienas svarbesnių – gimimo eiliškumas. Pirmagimis, vidurinis vaikas ir jaunėlis auga skirtingomis sąlygomis, tad nenuostabu, kad jų būdo bruožai, pomėgiai tokie nevienodi. 

Mergaitė ant supynių / Vida Press nuotr.

Vyriausias vaikas arba vienturtis: esu priešakyje 

Aplinkybės. Sutuoktiniai pirmagimio laukia su didžiausiu nekantrumu ir ryžtu suteikti jam viską, kas geriausia. Kursai, knygos, „supermamų“ forumai… Tėvai į naują pareigą žvelgia itin atsakingai, nenorėdami suklysti ir atkartoti savo šeimos klaidų. Šiam dar mažam žmogučiui sąlygos augti iš tiesų puikios: jis apgaubtas nepertraukiamo tėvų dėmesio, begalinio noro jam padėti bet kuriame žingsnyje, jį supa būrys nekantraujančių ištiesti pagalbos ranką artimųjų. 

Vyresnėlis gyvena šiltnamio sąlygomis, tačiau šis periodas netrunka amžinai – į pasaulį atėję broliai ar seserys išstumia jį iš sosto.

Charakteris. Tėvų rūpesčio ir meilės lizde užauga atsakingas, savimi pasitikintis individas. Vyresnėliui patinka tvarka ir taisyklės, jis gerbia autoritetus. Yra punktualus, patikimas, turi organizacinių gebėjimų, mėgsta vadovauti, dominuoti. Gyvenimo vairas – jo rankose: moka save motyvuoti, išsikelti tikslą ir pasirinkti kelią (nors ir kaip tėvai norėtų, kad vaikas sektų jų pėdomis), o šiame yra pasiryžęs sužibėti ir nuskinti visus laurus. Vyresnėlis gyvena šiltnamio sąlygomis, tačiau šis periodas netrunka amžinai – į pasaulį atėję broliai ar seserys išstumia jį iš sosto, atimdami skaniausią pyrago gabalą. Dėl prarasto tėvų dėmesio gali tapti nerimastingas, gynybiškas, perdėtai pavydus. Siekia laimėti bet kokia kaina, neretai būna pernelyg griežtas, agresyvus ir nepriima neigiamo atsakymo.  

Karjera. Tėvų noras pirmagimiui atiduoti viską nenueina veltui. Tyrimai rodo, kad vyriausi vaikai pasižymi aukščiausiu intelektu (beveik kaip pasakose – kuo vaikas jaunesnis, tuo „kvailesnis“). Žinoma, šis atotrūkis nėra žymus ir siekia vos tris IQ balus, tačiau to pakanka, kad vyresnėliai užimtų aukščiausias pozicijas. Dauguma pasaulio lyderių, garsių įmonių steigėjų, prezidentų ir Nobelio premijos laureatų yra būtent vyriausi vaikai. Pirmagimiai išsikelia aukštesnius tikslus ir yra labiau orientuoti į pergales nei jaunėliai broliai ar seserys, todėl fortūna jiems palankesnė.

Mergaitė ant supynių / Vida Press nuotr.

Vidurinis vaikas: nei šen, nei ten

Viduriniam vaikui tenka dvigubas vaidmuo: tiek mokinio (lygiuojasi į vyresnėlį), tiek mokytojo (auklėja jaunėlį).

Aplinkybės. Šis vaikas jaučiasi labiausiai nuskriaustas, nes turi dalytis tėvų dėmesį su vyresnėliu, kuris šeimoje jau tvirtai įleidęs šaknis, ir jaunėliu, kuris tik trumpai leidžia pasimėgauti sostu, nes atėjęs į pasaulį iškart iš gimdytojų gauna meilės karūną. Taigi jis turi gana mažai laiko netrukdomas mėgautis besąlygišku dėmesiu ir rūpesčiu. Viduriniam vaikui tenka dvigubas vaidmuo: tiek mokinio (lygiuojasi į vyresnėlį), tiek mokytojo (auklėja jaunėlį). Jis nuolat jaučiasi lenktyniaujantis su vyriausiu broliu ar seserimi ir dažniausiai prizininko vietą užleidžia pirmagimiui (tiek akademinėje, tiek profesinėje srityse). 

Charakteris. Vidurinis vaikas turi derintis ir prie vyriausio, ir prie jauniausio brolių ar seserų, todėl tampa itin lanksčiu ir geru derybininku. Priklausomai nuo vyraujančios namie atmosferos, nuo brolių ar seserų santykių, vidurinis vaikas gali būti labai drovus arba pernelyg socialus, labai įsitempęs arba visiškai atsipalaidavęs, vengti konfliktų arba, atvirkščiai – maištauti. Itin vertina draugus: šie kartais tampa net svarbesni už šeimą. Ištikimas (tyrimai rodo, kad būtent viduriniai vaikai nepasiduoda pagundoms ir rečiausiai nuklysta į šalį). Vis dėlto, jis gali būti uždaras ir vengti rodyti savo emocijas. Yra nepriklausomas, tačiau abejoja savimi, sunkiai apsisprendžia sudėtingomis aplinkybėmis.  

Karjera. Jam geriausiai sekasi ten, kur gali panaudoti derybininko įgūdžius ir gebėjimą bendrauti, – politikoje ar versle. Gali tapti talentingu pardavėju, reklamos specialistu. Paprastai vidurinis vaikas pasirenka kitokį kelią nei vyresnėlis ir taip nusprendžia ne tiek dėl pomėgių skirtumo, kiek dėl nepasitikėjimo savimi: pirmagimiui vis tiek neprilygs.

Mergaitė ant supynių / Vida Press nuotr.

Jaunėlis: visų akys į mane

Aplinkybės. Jauniausias vaikas laikomas mylimiausiu ir labiausiai išlepintu. Matyt, ne veltui, nes sulaukia daugiausia dėmesio ne tik iš tėvų, bet ir vyresnių brolių ar seserų. Iš jo niekas neatima sosto – šiuo mėgaujasi net palikęs vaikystės namus. Juk jis visada bus jauniausias, juo ir toliau visi rūpinsis, jį mylės. Neretai tuo ir naudojasi: manipuliuodamas savo statusu pasiekia, ką nori.

Gautas iš tėvų ir brolių dėmesys atsiperka: jauniausias vaikas tampa itin socialus, altruistiškas ir empatiškas.

Charakteris. Gautas iš tėvų ir brolių dėmesys atsiperka: jauniausias vaikas tampa itin socialus, altruistiškas ir empatiškas. Tai, ką gavo pats, perduoda kitiems. Yra kūrybiškas, atviras naujovėms, smalsus. Nepaiso taisyklių, impulsyvus. Jis – šeimos revoliucionierius: mėgsta maištauti, rizikuoti. Gyvena šia diena, vengia planuoti. Populiarus, spinduliuoja charizma. Moka bendrauti su įvairiais žmonėmis, turi gerą humoro jausmą. Padeda kitiems, draugiškas ir nuoširdus. Vis dėlto, gali vengti atsakomybės, tapti manipuliatoriumi, pasidaryti priklausomas nuo dėmesio.

Karjera. Linkęs sekti aplinkinių pėdomis (nemėgsta kelti sau tikslų), todėl neretai tęsia tėvų pradėtą karjerą. Tinkamiausios tos profesijos, kur gali išnaudoti savo talentus – socialumą, charizmą ir/ar kūrybiškumą.