Vizitas pas ginekologę kiekvienai moteriai visuomet kelia nerimą ir nėra labai malonus, tačiau yra gydytojų, kurios tai supranta ir ieško būdų padėti pacientei nugalėti nepatogumo jausmą. Būtent tokiu begaliniu noru pagelbėti, surasti pačius tinkamiausius sprendimus dega „Gerovės klinikos“ įkūrėja gydytoja akušerė-ginekologė med. dr. Greta Balčiūnienė. Savo pacientes ji konsultuoja ne tik kabinete, bet ir kur kas neįprastesnėje vietoje – instagramo paskyroje, kuri jau turi 15 tūkstančių sekėjų.
Gydytoja džiaugiasi, kad jos pamatinės vertybės sutampa su „Gerovės klinikos“, kurioje siekiama kurti jaukumo ir privatumo jausmo kupiną aplinką.
Tad apie tai, kaip šiltu bendravimu prieiti prie pacienčių, kodėl svarbu įsiklausyti ir kokių netikėčiausių atsakymų galima rasti instagrame, atvirai kalbamės su gydytoja akušere-ginekologe Greta Balčiūniene.
Vizitas pas akušerį-ginekologą moterims visada kelia nerimą. Kaip nuraminate savo pacientes?
Vienos pacientės būna drąsesnės, kitos – uždaresnės. Stengiuosi šypsotis, pabandyti įtikinti, kad viskas bus gerai ir nėra ko bijoti. Nuraminusi viliuosi, kad kitą kartą nebus nerimo arba bus kur kas mažiau diskomforto.
Kasdien sulaukiu pacienčių, kurios įspėja mane apie baimę, neigiamą patirtį. Mano pareiga smulkmeniškai papasakoti apie kiekvieną veiksmą, paaiškinti, kad gėdingų ligų nėra, galima apie viską kalbėti aiškiai ir spręsti esamą problemą kartu. O kad nejaustų streso, klausiu apie atostogas, šeimą, ateities planus. Pradedame kalbėti ne apie medicininius dalykus, o apie tai, kas žmogų visiškai atpalaiduoja. Tada tarp mūsų atsiranda artimas ryšys. Manau, kad ateina ramybė, kai suprantama, kas laukia (šypsosi).
Kodėl bendraujant su pacientėmis svarbu atvirumas?
Man pačiai būna ramiau ir gera padėti, kai moterys nebijo klausti. Pavyzdžiui, nėštukių po apžiūros ar gimdymo prašau parašyti laišką, žinutę apie tai, kaip praėjo gimdymas, kaip sekasi maitinti ir t. t. Norisi grįžtamojo ryšio.
Net neabejoju, kad pasitaiko ir nekalbių pacienčių. Kaip tada bendraujate?
Bandau priimti pacientės būdą, nelįsti į asmeniškumus ir suprasti, kokios informacijos tikimasi. Prie visų žmonių reikia prieiti jiems tinkamu būdu. Vieniems geriausia – nuoširdi šypsena, kitiems – tikslumas (šypteli).
Tenka girdėti ir skaudžių istorijų iš gydymo įstaigų. Kaip manote, kodėl reikia keisti požiūrį į pacientą?
Jau nuo studijų laikų mane slėgė neigiamas aplinkinių požiūris į mediciną, gydymo įstaigas ir gydytojus. Žmogus, galvodamas apie mediciną, dažnai jaučia baimę – ne džiugesį. O artimas bendravimas su pacientu suteikia daugiau aiškumo, nebijoma klausti ir pasitikslinti. Nepriklausomai nuo nuotaikos, privalome išlaikyti žmogiškumą, elgtis pagarbiai ir draugiškai, priimti žmogų tokį, koks jis yra.
Jūsų rūpestingumas virto ir instagramo paskyra su beveik 15 tūkstančių sekėjų. Kas paskatino persikelti į socialinę erdvę?
Viskas įvyko ekspromtu. Kadangi kasdien konsultuoju apie 20 pacienčių, pastebėjau, kad kai kurie klausimai, susiję su ligomis, moters fiziologija, mėnesinėmis, kartojasi, todėl sugalvojau sukurti paskyrą su visa reikalingiausia informacija.
Netrukus sulaukiau didelio susidomėjimo – vos per pusę metų sekėjų skaičius neįtikėtinai išaugo. Dabar nebūna dienos, kad negaučiau klausimų. Šiais laikais informacijos tiek, kad nesunku pasiklysti tarp to, kas tikra ir kas ne. Norėjosi, kad būtų daugiau aiškumo (šypsosi).
Ar po šio drąsaus žingsnio į jus kreipiasi dar daugiau moterų?
Ne visos pasisako, kad mane rado būtent instagrame, bet kai kurios prisipažįsta. Atėjusios į kabinetą jos jaučiasi taip, lyg mane jau pažinotų, todėl pradeda elgtis laisviau. Tuomet ir tarpusavio ryšys užsimezga greičiau.
Regis, pacientėms atiduodate visą save ne tik kabinete, bet ir už jo sienų.
Gal labiau esu fiziškai išsekusi dėl tokio lėkimo, bet psichologinio išsekimo nėra. Grįžusi namo dar noriu bendrauti (juokiasi).
Iš tiesų jaučiuosi atradusi save, specialybė man labai patinka. Atrodo, kad kalbu ne su pacientėmis, o su draugėmis. Sykiu, turėdama medicininį išsilavinimą, galiu diagnozuoti ligas ir padėti išspręsti iškilusias sveikatos problemas.