Gitanas Nausėda: „Sausio 13-ąją mums padėjo Ukrainos žmonės, šiandien mūsų eilė“

Gitanas Nausėda / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Gitanas Nausėda / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-01-13 11:12
AA

„Prieš 29 metus – Sausio 13-ąją – didžiausio pavojaus akivaizdoje, Ukrainos žmonės skubėjo į pagalbą Lietuvai, rinko ir gabeno paramą, net stojo į mūsų laisvės gynėjų gretas. Šiandien mūsų eilė padėti ukrainiečiams sunkioje kovoje už laisvę, orumą ir taiką“, – sako Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

„Prieš 29 metus – Sausio 13-ąją – didžiausio pavojaus akivaizdoje, Ukrainos žmonės skubėjo į pagalbą Lietuvai, rinko ir gabeno paramą, net stojo į mūsų laisvės gynėjų gretas. Šiandien mūsų eilė padėti ukrainiečiams sunkioje kovoje už laisvę, orumą ir taiką“, – sako Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Kartu su pirmąja šalies ponia Diana Nausėdiene Prezidentas G. Nausėda Sausio 13-osios vakarą dalyvaus paramos Ukrainai koncerte „Kartu iki pergalės“, kurio metu tiesioginiame eteryje kreipsis į Lietuvos žmones, ragindamas padėti nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams.

Koncerto „Kartu iki pergalės“ metu bus nutiestas tiesioginis TV tiltas tarp dviejų šalių – pasijungimai vyks iš LRT studijos Vilniuje ir „5 kanalo“ studijos Kijeve, Ukrainoje. Į abiejų šalių žiūrovus kreipsis garsūs visuomenės veikėjai, bus parodyti vos prieš keletą savaičių nufilmuoti reportažai iš karščiausių fronto Ukrainoje vietų.

Laukia ir dar vienas susitikimas – šį kartą į Ukrainą su nevyriausybinės organizacijos „Blue Yellow“ savanoriais skrido ir lietuvė Lina Mackevičienė. Moters vyras – karo veteranas, 2013 metais sužeistas tarnybos Afganistane metu. Lina kaip niekas kitas supranta, kaip karas gali sugriauti paprastų žmonių gyvenimus. „Vyrui tarnaujant Afganistane į  šarvuotą automobilį, kuriame buvo ir jis, buvo paleista prieštankinė raketa. Smegenų sutrenkimas, koma... Mūsų šeimos gyvenimas pasikeitė per vieną akimirką. Mokėmės iš naujo kalbėti, iš naujo vaikščioti“, – pasakojo Lina.

Lina Voluinės Naugardo mieste aplankė karo veterano ukrainiečio Volodymiro šeimą. Vyras buvo sunkiai sužeistas mūšio metu, atsibudęs karo ligoninėje jis negalėjo pajudinti nei rankų, nei kojų. Vyrui buvo atliktos 28 operacijos, jam grėsė galūnių amputacija. „Pats supranti, kad jeigu neamputuos, tada prasidės gangrena ir tu mirsi. Pirma mintis atsibudus ligoninėje buvo – o kas toliau, kaip aš dabar išlaikysiu šeimą, žaisiu su sūnumi? Kad kare gali mirti, supranta visi, bet kad tave gali sužeisti ir tu gali likti neįgalus – apie tai niekas negalvoja“, – atvirai sakys Volodymiras.

 

Lina Voluinės Naugardo mieste aplankė karo veterano ukrainiečio Volodymiro šeimą.

Žiūrovai taip pat šį vakarą išvys ir dar niekur nerodytus vaizdus iš karščiausio Rytų Ukrainos fronto taško – raudonosios zonos. „Blue Yellow“ savanoriai humanitarinę pagalbą vežė į Peski miestelį, kuris yra vos keli kilometrai nuo Rusijos separatistų užimto Donecko.

Jonas Ohmanas

„Žiūrovai pamatys tikrai išskirtinius kadrus. Į raudonąją zoną važiavome sutemus, neįjungę automobilio šviesų – kariai sakė neerzinti kitos pusės“, – prisimena „Blue Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas. Raudonojoje zonoje karo įkaitais tapo visi civiliai žmonės – čia apšaudymai gali prasidėti bet kurią akimirką. „Mums tai skamba baisiai, o jie taip gyvena kiekvieną dieną – atsikeli ryte ir nežinai, šaudys šiandien ar ne, liksi gyvas ar ne. Galbūt sugriaus tavo namus – visko gali būti. Čia mes vežame pirmosios pagalbos priemones, vaistus, šiltus drabužius, žiūronus – to reikia ir civiliams, ir kariams. Turime padėti tiems, kurie negali patys apsiginti nuo Rusijos agresijos“, –  sako J. Ohmanas.

Voluinės Naugardo karių kapinės

Paremti „Blue Yellow“ humanitarines misijas Ukrainos fronte galima jau dabar – tereikia paskambinti numeriu 1490 (auka 3 Eur) arba apsilankyti svetainėje blue-yellow.lt.

Paramos koncerte „Kartu iki pergalės“ ant scenos pasirodys abiejų šalių muzikos žvaigždės. Lietuviškai uždainuos iš Ukrainos atvykusi Ukrainos patriotų grupė „TaRuta“, kuri daugiau nei 300 kartų vyko į Donbasą ir dainavo ten kariaujantiems ukrainiečiams. Populiariausius savo kūrinius taip pat atliks tokie garsūs Lietuvos atlikėjai kaip grupės „Bix“ lyderis Saulius Urbonavičius-Samas, Ieva Narkutė, operos solistai Merūnas Vitulskis ir Rafailas Karpis, Monika Marija, Vidas Bareikis, Jurijus Veklenko, Erica Jennings, Aistė Smilgevičiūtė su grupe „Skylė“, Veronika Povilionienė, Rūta Ščiogolevaitė ir kiti.

Tiesioginė paramos Ukrainai koncerto „Kartu iki pergalės“ transliacija – sausio 13 d. 19.30 val. per LRT.