Gitaristas Mr.Jumbo švenčia 40-ąjį jubiliejų: „Nusiristi į alkoholio bedugnę nebūtų buvę sunku“

Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo, Džordana Butkutė / Asmeninio archyvo nuotr.
Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo, Džordana Butkutė / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
A
A

Netrukus „Eurovizijos“ atrankose pasirodysiančios kauniečių viduramžių grupės „Hansanova“ lyderis, Džordanos Butkutės gyvo garso grupėje grojantis ir Lietuvoje puikiai žinomas gitaristas Giedrius Balčiūnas-Jumbo mini savo 40-mečio jubiliejų ir kviečia pamatyti nuo ko prasidėjo muzikanto kelias jo retroperspektyviniame filmuke. Vaizdai ir garsai siekia 1995 metus ir driekiasi iki šių laikų.

Muzikantui idėja sukurti vaizdo klipą, kuriame įamžintas jo kiekvienų metų progresas grojant elektrine gitara, kilo supratus, jog seniausia nuotrauka ir išlikęs garso įrašas garso kasetėje yra būtent iš 1995 metų. Tai reiškia, jog Giedriaus Balčiūno karjeros pradžia šiuo metu skaičiuoja 30 metų.

Iš apsemtų Kauno rūsių į elitinį festivalį Europoje.

„Pradžia nebuvo labai lengva, pirmiausiai dėl to, jog sąlygos muzikuoti 90-ųjų jaunimui ir paaugliams buvo prastokos. Ekonominis lygis tiek valstybėje, tiek šeimose buvo žemas. Informacijos ir muzikos įrašų sklaida, švelniai tariant, ne kokia. Muzikinę veiklą prasimanyti turėjome su atgyvenusiomis sovietinio periodo gitaromis, repeticijoms ir praktikavimuisi glausdamiesi šiluminiuose punktuose ir apsemtuose rūsiuose. O mūsų „roko mokykla“ buvo vargais negalais kažkur perrašytos ir jau nuo nuolatinio grojimo nutrintos garso kasetės. Pirmame filmuko vaizde matote mano laimingą veidą, rankose laikant mano brolio draugo paskolintą elektrinę gitarą. Prisipažinsiu, svajojau apie tai, ką po gerų 15-20 metų užsitarnavau, tačiau tuo metu pačiam tai atrodė labiau kaip kliedesiai ir nepasiekiamos svajonės. Surinkti vaizdus šiam, muzikavimo 30-mečio filmukui nebuvo lengva, nes iš ankstesnių laikų beveik nėra filmuotos medžiagos. O iš šių laikų per daug pasirinkimo ką turėčiau rodyti tas kelias sekundes už atitinkamus metus“, – atviravo Giedrius.

Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo
Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo / Asmeninio archyvo nuotr.

Dar mokykloje besimokantis gitaristas jau buvo pataikęs į muzikanto vėžias, kai su jo ir bendraminčių suburta jaunimo modernaus metalo grupe iš Kauno „Lin Feng“ buvo nusifilmuota tuo metu populiarioje TV laidoje „Būk Artistas“, bei 2003 – metais vykta į Graco miestą Austrijoje atstovauti Lietuvą jaunų grupių festivalyje „European music meeting '03“. Grupė įrašė keturis albumus ir pelnė pripažinimą tarp Lietuvos pogrindžio alternatyvaus jaunimo.

Ne iškart įvertino brangų prizą i titulą.

Giedrius prisipažįsta, jog vienas brangiausių prisiminimų jo karjeroje yra respublikinio Lietuvos gitaristų konkurso „Gitarų šėlsmas“ laimėjimas roko kategorijoje 2007-ais metais. Šio konkurso rengėjų įsteigtas prizas elektrinė gitara Gibson „Les Paul“, anot Giedriaus, nėra tik trofėjus ant sienos, kurio jis sau prisiekė niekada neparduoti, tačiau ir vienas iš mėgiamiausių muzikanto darbo įrankių.

„Konkurso finalas vyko Vilniaus klube „Tamsta“, kurio scenoje vyko apdovanojimai atbuline tvarka. Pradėjus skaičiuoti paskutinius 20 dalyvių, mintyse galvojau, jog jau pakanka to ką šiandien pasiekiau ir galiu būti laimingas paskelbtas bet kurioje vietoje. Tačiau likus paskutinėms, aukščiausioms prizinėms vietoms, buvome pakviesti užlipti į sceną, kurioje likome stovėti kartu su mano geru bičiuliu, gitaristu Kostu Balčiūnu, su kuriuo ir dabar muzikuojame Džordanos Butkutės grupėje. Bakstelėjau Kostui į pašonę ir pasakiau, jog jau norėčiau jį pasveikinti ir pasiimti antrosios vietos prizą, manydamas, jog kolega tuoj pat bus paskelbtas nugalėtoju. Tačiau namo išvažiavau su pagrindiniu prizu. Nesureikšminau nei vietos konkurse, nei pačio prizo, nes dalyvauti tokiame konkurse šalia geriausių ir elitinių Lietuvos gitaristų yra tiesiog džiaugsmas. Tik vėliau išsiaiškinau, jog laimėta gitara yra gana rimta ir brangi“, – pranešime spaudai pasakoja Giedrius Balčiūnas-Jumbo.

Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo
Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo / Asmeninio archyvo nuotr.

Atsidūrė didelėse scenose, bet laiku pamatė grėsmę nusiristi į alkoholio bedugnę

Muzikantas savo muzikiniu tramplinu įvardija legendinę Vilniaus sunkiojo roko grupę „S.B.S.“, į kurią buvo pakviestas vokalisto Vitalio Kairiūkščio, po to kai grupę paliko jos ilgametis gitaristas Tomas Varnagiris.

„Man buvo vos 21-eri metai, kai sulaukiau V.Kairiūkščio skambučio. Buvome susirašę elektroniniais laiškais, jog galbūt gaminsiu internetinį puslapį jo grupei „S.B.S.“, tačiau pasiūlymas „atsistoti“ į T.Varnagirio ,,batus“ mane išmušė iš vėžių. Supratau, kad tokia galimybė gali nepasikartoti, todėl sutikau, ir šios grupės veikloje pasinėriau į intensyvų muzikos kūrimą, roko muzikos prodiusavimą, repeticijas Vilniuje, didžiausių iki tol scenų šturmavimą. Tai buvo tikro rokenrolo laikas. Greičiausiai dėl savo charakterio savybių neįpuoliau į žalingas priklausomybes, pašėlusius vakarėlius, kurie baigdavosi nevaldomai. Tapti alkoholiku, a dar blogiau, buvo palankios sąlygos, tačiau iš anksto laikiausi savo krypties, jog ne linksmintis atėjau į šią grupę, todėl pasinaudojęs tramplinu toliau ėjau savo keliu. Kaip jaunas muzikantas, per trumpą laiką gavau daug neįkainojamos patirties, stovėjau labai didelėse scenose ir pagaliau galėjau groti muziką, kuri buvo arčiausiai mano dūšios,“ – sako Jumbo.

Televizijos šou neišmušė rokerio dvasios.

2008-ais metais, vienoje Kauno kavinėje, Giedrius gurkšnodamas kavą su kolega, Lietuvoje puikiai žinomu dainininku Povilu Meškėla, iš jo lūpų išgirdo pasiūlymą: „O gal tu norėtum sudalyvauti viename televizijos dainininkų projekte?“. Tuo metu stipriai raginamas vyresniojo kolegos, dar nedaug dainuojantis gitaristas Jumbo sutiko su pasiūlymu ir nuvyko į Vilnių pasirodyti laidos rengėjams. Po keletos mėnesiu su juo susisiekė prodiuseriai ir pasveikino patekus į LNK muzikinę laidą „Muzikos akademija“. Tame pačiame šou savo populiarumą didino ir Jumbo bendražygiai; Sasha Song, Ruslanas Kirilkinas, Marta Lukošiūtė, Rožė (Svetlana Koldaras), Juozas Butnorius, Paulius Sinkevičius, Šorena Džaniašvili, Baiba Skurstene ir kiti.

„Net nežinau, kaip sutikau dalyvauti šiame šou, nes pradžioje per klaidą man atsiuntė pasirašyti sutartį, kuri vadinosi „Kelias į Žvaigždes dalyvio sutartis“. Puoliau skambinti Povilui Meškėlai, kuris mane ten įkišo ir bartis, klausdamas kas čia vyksta. Mane nuramino, jog įsivėlė klaida, nes šis šou vadinsis kitaip. Vėliau, po nemažai metų aš supratau, kad gal be reikalo tiek daug ginčyjausi su laidos prodiuseriais ir man paskirta vokalo mokytoja Rūta Ščiogolevaite, dėl stiliaus, muzikos, nereikšmingų detalių. Negaliu pasakyti, jog man sekėsi dainuot, bet norėjau, jog man dažniau leistų neštis į sceną pajungtą elektrinę gitarą. Būčiau pasidavęs srovei ir mane būtų „nulipdę“ puikiausiu pop dainininku“, – juokiasi Giedrius.

Pasiūlymą tapti Džordanos Butkutės gitaristu priėmė tik iš antro karto

Koncertuodamas su įvairiomis gyvo garso grupėmis ir atlikėjais, muzikantas gauna pasiūlymų įrašyti gitaras daugeliui kitų Lietuvos muzikos žvaigždžių. Vienaip ar kitaip savo darbais ir skambesiu prisidėjo prie tokių vardų, kaip; Vladas Kovaliovas, grupė „Thundertale“, Sasha Song, Kęstutis Jablonskis, Laimontas Dinius Lainius, Neringa Nekrašiūtė, Voldemars, Petersons, Giedrius Leškevičius, Lijana Stakauskaitė, Jūratė Miliauskaitė, Gintarė Karaliūnaitė, Otreya, Robertas Semeniukas ir daugelis kitų.

Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo
Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo / Asmeninio archyvo nuotr.

Vieną 2013-ų metų dieną, Giedrius sulaukė savo bičiulio, Lietuvoje žinomo muzikos prodiuserio Daliaus Pletniovo skambučio su prašymu atvykti į jo studiją, sudalyvauti specialioje įrašų sesijoje. Tai buvo Džordanos Butkutės sugrįžimo į didžiausias šalies scenas albumo „Kryžkelės“ įrašų sesijos. Po albumo išleidimo ir Džordanos komandos ruošimosi pirmąjam areniniam turui, Giedrius sulaukė tiesioginio skambučio iš Džordanos vyro Elegijaus Strasevičiaus, kuris visa tai organizavo.

„Išklausęs pasiūlymą iš Elegijaus, galbūt ir nepasvėriau visko rimtai, tačiau pagrinde atsisakiau dėl to, jog turėjau kitų ilgalaikių įsipareigojimų muzikos biznyje ir man nebūtų pavykę išlaviruoti. Šiek tiek gailėjausi atsisakęs pasiūlymo po to, kai pamačiau miesto gatves išmargintas Džordanos areninio koncerto reklamomis jau ne į pirmą, o antrą, gal trečią turą. Supratau, jog jų komandai viskas pavyko su kaupu. Todėl vykstant grupės narių kaitai, po penkerių metų vėl gavau tokį patį pasiūlymą iš Elegijaus. Tuomet nebegalėjau atsisakyti, ir Džordanos gyvo garso grupė tapo mano pagrindine muzikine veikla“, – atsako Giedrius Balčiūnas.

Per tiek metų scenoje, ko gero visko nutiko. Gal pameni kurioziškiausią įvykį?

Tarp visų nuostabių ir baisių situacijų, ko gero įvardinčiau „Aukso lašo“ 2020 apdovanojimus, kai amžiną atilsį Gintaras Zdebskis mane asmeniškai pakvietė sugroti elektrine gitara, net keliuose skirtinguose vakaro numeriuose. Vienas iš jų buvo daina „Vėjo mylimoji“, kurią turėjo sudainuoti Justinas Lapatinskas, o aš sugroti šios dainos solo gitaros vietą. Renginys vyko sausakimšoje Kauno „Žalgirio“ arenoje. Dainininkams akompanavo Mariaus Leskausko gyvo garso grupė. Po repeticijos arenoje su Justinu, renginio pagalbinio personalo buvome nuvesti pailsėti į savo persirengimo kambarį. Renginys jau netrukus turėjo prasidėdi, tačiau mūsų išėjimas į sceną buvo link renginio vidurio. Besišnekučiuojant persirengimo kambaryje su Justinu, jis kelis kartus kažkur išėjo, o po to nebegrįžo visai. Po kiek laiko nusprendžiau išeiti į koridorių, apsižvalgyti, kaip vyksta renginys ir kiek dainų jau praėję. Netikėtai, koridoriuose pastatytuose transliacijos ekranuose pamačiau jau dainuojantį Justiną Lapatinską. Nesupratau net kuri tai dainos vieta, bet galvotrūkčiais pasileidau per koridorius iki scenos. Nieko nesakęs peršokau siaurame praėjime už scenos sėdėjusį ir renginį režisavusį Gintarą Zdebskį, kuris keikdamasis klausė kur aš buvau dingęs. Nespėjau nei monitoringui skirtų ausinių susidėti į ausis, tik pačiupau nuo scenos grindų gulintį savo gitaros laidą ir jungdamas jį pradėjau groti kaip tik toje dainos vietoje kur reikėjo. Kadangi buvau be ausinių monitoringo, girdėjau stipriai vėluojantį ir išblaškytą salės triukšmo garsą. Beveik viską atgrojau ,,autopilotu“ ir po pasirodymo nulipau nuo scenos baltu išgąsčio veidu. Su Gintaru Zdebskiu neturėjome net vienas kitam ką pasakyti. Tik paklausus, ar labai blogai viskas skambėjo, jis atsakė, jog viskas buvo puikiai!

Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo
Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo / Asmeninio archyvo nuotr.

Giedriau, ar jau turi savo įpėdinių, kurie atėjus dienai pakeis Jūsų kartos Lietuvos gitaristus?

Kad iki galo nesuprantu, ar mano karta jau pakeitė tuos vyresniuosius gitaristus? Daugelis jų grojo kai buvau vaikas ir paauglys. Jie vis dar groja. O pats jau beveik 10 metų dirbu pedagoginį darbą biudžetinėje įstaigoje Kauno Miko Petrausko scenos menų mokykla. Tai vienintelė tokio tipo mokykla Baltijos šalyse. Šiuo metu turiu devynis gitaros mokinius ir šešių mokinių grupę muzikos prodiusavimo programoje. Šiek tiek keista, kai šiuolaikiniai vaikai vis dar pareiškia norą įsigyti elektrinę gitarą, eiti į pamokas ja mokytis groti. Man atrodė, kad tai mano ir vyresnių kartų „kietumo“ saviraiška. Kažkuo norėjosi išsiskirti, patikti merginoms, ar gerai atrodyti su madingu instrumentu rankose. Tad džiaugiuosi, jog tokie vaikai iš viso ateina į mano pamokas ir mes galime ne tik mokytis gamas, natas, bet ir pasikalbėti apie mus bendrinančias roko ir metalo grupes, o kartais net ir apie jų draugus, tėvus ir kitas problemas.

Giedrius išsiduoda, jog tenka bendrauti su itin talentingais paaugliais, net nebūnant jų mokytoju. Dažnai tėvai kreipiasi į žinomą gitaristą, prašydami nukreipti, ar patarti ką toliau daryti su jų gabiais ir į muziką linkusiais vaikais, kurie trokšta muzikinės karjeros aukštumų. Bendravimas iš konsultacijų kartais perauga net į bičiulystę šeimomis. Taip atsitiko su jaunųjų gitaristų Gabrieliaus Batučio šeima, bei Roko Mizeikio šeima.

Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo
Giedrius Balčiūnas-Mr.Jumbo / Asmeninio archyvo nuotr.

„Šiuos muzikantus pažinau dar labai jaunus. Jiems būnant gal 12-ikos metų. Ir jau tada pajaučiau, kad pagal savo užsidegimą, jie man primena mane patį, kai buvau jų metų. Gal viskas būtų vykę greičiau, jei būčiau turėjęs kokį vyresnį, patyrusį patarėją. Bet tokių neturėjau, todėl mielai dalinuosi patirtimi su tais, kuriems to dabar reikia. Tiek Rokas, tiek Gabrielius yra labai talentingi jauni gitaristai, ir nors jų stilius skiriasi, sugebėjau juos supažindint ir suvest pamuzikuot per savo praeitų metų gimtadienio šventę“, – džiaugiasi Mr.Jumbo.

Giedrius Balčiūnas sceniniu pseudonimu Mr.Jumbo gimė 1984 m. Gruodžio 29 dieną Kaune. Iki šiol trunkančios karjeros laikotarpiu sugrojo apie tūkstantį koncertų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Austrijoje, Švedijoje, Ispanijoje, Anglijoje, Slovėnijoje. Dalyvavo keliuose žinomuose televizijos projektuose; „Būk Artistas“, „Eurovizija“, „Muzikos akademija“, „Chorų karai“. Ekspresyviu klasikinio ir modernaus roko stiliumi grojantis gitaristas yra išleidęs septynis solo kūrybos albumus. Su kitais atlikėjais ir grupėmis įrašė virš 50-imt albumų ir šimtus pavienių dainų. Aktyviai vykdo muzikinę veiklą Youtube tinkle, kurdamas įvairius muzikinius, apžvalginius vaizdo klipus.

Jubiliejinis Mr.Jumbo klipas: