Graikijoje gyvenantis Audrius – apie žemės drebėjimus Santorine: „Išgirskime santoriniečių maldavimą“

Audrius A.Morkūnas papsakojo apie situaciją Santorine / Asmeninio archyvo nuotr. / „15min“ fotomontažas
Audrius A.Morkūnas papsakojo apie situaciją Santorine / Asmeninio archyvo nuotr. / „15min“ fotomontažas
Ada Alejūnaitė
Šaltinis: 15min
A
A

Pastarosiomis dienomis turistų itin pamėgtą Graikijos salą Santoriną bei aplinkines vietoves purto žemės drebėjimai. Apie tai, kokia nuotaika vyrauja pačioje Graikijoje ir ko viso pasaulio prašo vietiniai, su „15min“ skaitytojais sutiko pasidalyti ten jau keliolika metų gyvenantis Audrius A.Morkūnas.

„Mudu su žmona Jurgita Kretoje gyvename jau 14-uosius metus, su sala esame pažįstami 26 metus, – 15min sakė Audrius. – Graikijoje esame įkūrę kelionių agentūrą „Mano Kreta“, kuria teikiame visas kelionių planavimo paslaugas, daugiausia – lietuvių kalba: siūlome ekskursijas, apgyvendinimą, automobilių nuomą, pervežimus ir kitas turizmo paslaugas Kretoje bei Santorino saloje. Šiemet jau ketvirtą sezoną iš eilės nuo balandžio pradžios planuoju vykdyti ekskursijas iš Kretos į Santoriną lietuvių kalba. Ir dabartinė situacija Santorine mano planų kol kas nekeičia.“

Audrius A.Morkūnas Santorine
Audrius A.Morkūnas Santorine / Asmeninio archyvo nuotr.

Būtent pastebėjimais dėl žemės drebėjimų ir skleidžiamos panikos lietuvis dalijasi ir „Mano Kreta“ feisbuko puslapyje.

Antradienį Audrius situaciją Santorine ir pačioje Graikijoje apibūdino štai taip:

„Panika yra baisus dalykas. Ji baisesnė už maždaug 500 žemės drebėjimų, kurie per pastarąją savaitę supurtė Santorino salos apylinkes. Ir šiandien purto. Ir galbūt purtys dar kelias savaites, apaugdami neįtikėčiausiomis teorijomis apie besiartinantį armagedoną Graikijos salose. Bet pažiūrėkime, ką sako specialistai, ir išgirskime santoriniečių maldavimą NESKLEISTI PANIKOS (didžiosios raidės ypač skirtos visoms žiniasklaidos priemonėms). Žemiau – apie viską iš eilės.

Kas įvyko? Prieš savaitę Graikijos seismologai vis dažniau ėmė fiksuoti žemės drebėjimus Egėjo jūroje esančiame Kikladų salyne tarp Santorino, Ijo, Amorgo ir Anafės salų.

Iš pradžių tai buvo nejuntami 2–3 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimai, bet savaitgalį jų magnitudė pradėjo didėti ir minėtose salose smūgiai tapo juntami. Bet labiausiai nerimą ėmė kelti tai, kad jų išskirtinai daug: vien per sekmadienį užfiksuota apie 200 požeminių smūgių.

Santorinas spalį
Santorinas spalį / Asmeninio archyvo nuotr.

O vasario 3 d. žemė Santorine lingavo beveik kas valandą, nes vienas po kito vyko stipresni 4+ balų žemės drebėjimai. Stipriausi užfiksuoti du – 5 balų. Jie ir keletas mažesnių, kurių epicentras nebuvo itin giliai, šiek tiek jautėsi Kretoje – pajautė tie, kas gulėjo lovoje ar sėdėjo ant sofos.

Ką sako specialistai? Graikijos antiseisminio planavimo ir saugos organizacijos vadovas, gerbiamiausias šalies geologas dr. Efimijas Lekkas (Ευθύμιος Λέκκας) su savo kolegomis skelbia, kad žemės drebėjimai yra ne vulkaninės, o tektoninės kilmės.

Tai reiškia, kad negresia nė vieno aplink Santoriną esančio vulkano išsiveržimas. Dr. E.Lekkas kaip mantrą kartoja, kad didžiausi smūgiai neviršys 6 balų pagal Richterio skalę, kad cunamio pavojus yra minimalus, jis gali būti numatomas tik tada, kai žemės drebėjimų magnitudė yra arti 7 ar daugiau balų. Kretai apskritai nekalbama apie jokį pavojų. Esama padėtis aktualiausia Santorino, Ijo, Amorgo ir Anafės salų gyventojams.

Tai reiškia, kad negresia nė vieno aplink Santoriną esančio vulkano išsiveržimas.

Kaip sureagavo? Graikijos civilinės saugos tarnybos sureagavo profesionaliai, tiek pateikdamos reikalingą informaciją, tiek atlikdamos paruošiamuosius darbus galimoms gelbėjimo operacijoms. Didžioji dalis priemonių, kurių imtasi (mokyklų uždarymas, kvietimas nesibūriuoti uždarose vietose ir pan.) buvo daromos būtent tam, kad nekiltų panika. Deja, panika kilo.

Santorinas spalį
Santorinas spalį / Asmeninio archyvo nuotr.

Ypač Santorine, kur, pasak ten gyvenančių mano bičiulių (su jais šiomis dienomis palaikau ryšį), požeminiai smūgiai buvo juntami po kelis kas valandą. Vasario 3 d. iš Santorino žmonės ėmė masiškai trauktis į žemyną bei kitas atokesnes salas, o socialiniuose tinkluose pradėjo plisti vaizdo įrašai su bilietų į keltus ir lėktuvus negaunančiais verkiančiais žmonėmis.

Žibalo į ugnį dar labiau įpylė plintančios įvairiausios sąmokslo teorijos ir versijos apie neva artėjantį vulkanų išsiveržimą, naujų salų formavimąsi, besiartinančią megakatastrofą.

Kokios prognozės? Dr. E.Lekkas ir jo kolegos seismologai prognozuoja, kad požeminiai smūgiai Santorine ir šalia esančiose salose dėl tektoninių plokščių pasislinkimo gali būti juntami dar kelias savaites. Stipriausi 5 balų žemės drebėjimai užfiksuoti vasario 3 d., 14,17 val., ir vasario 4 d., 04.46 val. Nuolat fiksuojami ir apie 4,5 balo žemės drebėjimai. Tad kol kas seismologai nėra linkę tvirtinti, kad įtampa regione slūgsta.

Audrius A.Morkūnas Santorine
Audrius A.Morkūnas Santorine / Asmeninio archyvo nuotr.

Bet nepaisant to, kad požeminiai smūgiai fiksuojami artimai toje vietoje, kur 1956 metų liepą įvyko dabar ypač prisimenamas 53 žmonių gyvybes pasiglemžęs stiprus 7,5 balo žemės drebėjimas, dr. E.Lekkas pabrėžia, kad susikaupti tokiai pačiai energijai reikia net ne šimto, o kelių tūkstančių metų!

Puikiai žinau tą jausmą, kai visas pastatas purtosi keliskart per valandą.

Kokia patirtis? Puikiai žinau tą jausmą, kai visas pastatas purtosi keliskart per valandą. Tą teko išgyventi 2021 metų spalį Kretoje, kai po 6,4 balo žemės drebėjimo netoli Herakliono vienas po kito sekė atliepiamieji 3–4–5 balų žemės drebėjimai: dirbome abu su Jurgita savo biure kaskart pasipurtydami.

Audrius A.Morkūnas
Audrius A.Morkūnas / Asmeninio archyvo nuotr.

Tąsyk prieš įvykstant 6,4 balo žemės drebėjimui epicentro apylinkėse seismologai didesnius požeminius smūgius fiksavo pusę metų! Įtampai nuslūgus, nestiprūs, iki 3 balų, žemės drebėjimai kartais ten pat buvo fiksuojami dar 3 metus, t. y. iki pernai pavasario. Ar nuo to gyvenimas Kretoje sustojo? Ar 2022 ir 2023 metais niekas nepoilsiavo Kretoje? Atsakymą, manau, žinote.

Tai pats didžiausias santoriniečių prašymas.

Didelis prašymas! „Nekelkite panikos!“ – tą man sakė Apostolas, Panajotis, Aura ir kiti bičiuliai bei kolegos, kurie šiuo metu yra Santorine, su kuriais palaikau ryšį. Tai pats didžiausias santoriniečių prašymas. Prie jo prisidedu kreipdamasis į Lietuvos žiniasklaidą bei visus rašančius ir kalbančius su prašymu skelbiant bet kokias naujienas apie padėtį Santorine tikrinti faktus, naudotis oficialiais Graikijos valstybės ir jos institucijų informaciniais šaltiniais bei pranešimais.

Seku įvykius Santorine, todėl prireikus papildomos informacijos galite kreiptis į mane. Abu su Jurgita laikome rankas ant Santorino pulso ir ruošiamės nuo balandžio vykdyti ekskursijas iš Kretos į Santoriną.“

Trečiadienio rytą (šiandien) Audrius „Mano Kreta“ feisbuko puslapyje dalijosi naujausiais pastebėjimais:

„Žemės drebėjimai šalia Santorino nesiliauja. Naujienos šią akimirką:

  • Vakar, vasario 4 d., 15.04 val. įvyko kol kas didžiausias žemės drebėjimas pastarąją savaitę seismiškai aktyviame Egėjo jūros regione tarp Santorino, Ios, Amorgos ir Anafi salų – 5,2 balo pagal Richterio skalę. Seismologai kol kas nelinkę teigti, kad tai buvo seisminio aktyvumo pikas. Tokiai išvadai reikia daugiau laiko. Juolab kad žemės drebėjimai nesiliauja: kas valandą fiksuojama dešimt ir daugiau iki 4 balų požeminių smūgių. Didesnių kaip 4 balų žemės drebėjimų serijos buvo fiksuotos vakar, vasario 4 d., tarp 21–23 val., ir šiandien, vasario 5 d. tarp 04–05 val. ryto.
Audrius A.Morkūnas Santorine
Audrius A.Morkūnas Santorine / Asmeninio archyvo nuotr.
  • Santorine vykdomos saugumo priemonės (mokyklų uždarymas, renginių uždarose patalpose draudimas, gelbėtojų patruliavimas ir pan.) lieka galioti iki penktadienio, vasario 7 d. Esant būtinybei jos gali būti pratęstos. Reikia pažymėti, kad mokyklų uždarymas ir renginių draudimas labiau skirti apsisaugojimui nuo panikos sukeliamų masinių psichozių, o ne nuo sužalojimų griūvant pastatams. Kol kas Santorine nugriuvo tik viena pašiūrė senajame Firos uoste.
  • Seismologai lieka prie ankstesnių savo išvadų, jog dabartinis seisminis aktyvumas negali sukelti didesnio kaip 6 balų žemės drebėjimo ar cunamio. Geologijos profesorius Dimitris Papanikolaou (Δημήτρης Παπανικολάου) šią situaciją apskritai pavadino geromis pratybomis civilinės saugos tarnyboms.
Žmonės bėga iš Santorino
Žmonės bėga iš Santorino / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
  • Santorine nuolat reziduojanti seismologė Evi Nomikou (Εύη Νομικού) su savo komanda žemės drebėjimais pasinaudojo tiksliau numatant vietas naujų seismografų įkurdinimui jūros gelmėse: vakar į 300 metrų gylį jūroje tarp Santorino ir Amorgo buvo nuleisti du seismografai, kurių siunčiami duomenys pateiks dar daugiau informacijos apie tektoninio lūžio tarp minėtųjų salų judesius ir šalia jo esančio povandeninio Kolumbo vulkano aktyvumą.
  • Per pirmadienį ir antradienį (vasario 3–4 d.) iš Santorino salos keltais ir lėktuvais preliminariai išvyko apie 9 tūkstančius žmonių. Iš viso Santorino saloje nuolat gyvena kiek daugiau kaip 15 tūkstančių žmonių. Likusieji saloje per socialinius tinklus dalijasi optimizmo kupinais vaizdo įrašais sakydami, kad dabar pats geriausias metas atvykti į Santoriną tiems, kas nemėgsta būti minioje, ne stokia tuščia sala nebuvo net per pandemiją.
Žemės drebėjimas Santorine
Žemės drebėjimas Santorine / „Scanpix“/AP nuotr.
  • Pernai pavasarį darytoje nuotraukoje – mano pasivaikščiojimas po didžiojo Santorino vulkano Nea Kameni kraterių salą, kuri virš jūros lygio iškilo vos prieš maždaug 300 metų. Už mano nugaros juoda uoliena – po 1950 m. sausį vykusio išsiveržimo sustingusi lava. Būtent ši sala dabar kaitina pseudomokslininkų ir įvairiausio plauko pranašų fantazijas apie bundantį vulkaną, kuris neva pražudys Graikiją ir sukels kataklizmus Europoje bei Mažojoje Azijoje kaip prieš 3600 metų (tuomet Santorino išsiveržimas sunaikino Mino civilizaciją Kretoje). Bet mokslininkų verdiktas nesikeičia: iki didžiojo Santorino vulkano pabudimo visa jėga reikės palaukti mažiausiai 15 tūkstančių metų ir dabartiniai žemės drebėjimai neturi ir neturės jokios įtakos vulkano veiklai.“

„Kai tik bus aktualių naujienų, vėl jomis dalinsimės“, – rašė Audrius.

Jo įžvalgas apie situaciją Graikijoje galite rasti feisbuko puslapyje „Mano Kreta“.