Politologas Linas Kojala davė patarimų, kaip per krizę elgtis su pinigais

Linas Kojala/LRT nuotr.
Linas Kojala/LRT nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-05-05 13:08
AA

Kai pasaulyje tokia įtempta situacija, dažnas lietuvis turi nemažai priekaištų ne tik mūsų šalies, bet ir pasaulio politikams bei jų sprendimams.

Vienas įtakingiausių šalies politologų Linas Kojala padeda į viską pažvelgti šiek tiek išsamiau ir ne tik atskleidžia, kaip atskirti tikras naujienas nuo internetą užvaldžiusių taip vadinamųjų fake news, bet duoda praktinių patarimų, kaip elgtis su pinigais, kad krizės akivaizdoje neliktume be skatiko. 

„Kiekvienas turi savo aplinkybes. Tačiau, jei įmanoma, reikėtų neužsukti visų kranelių. Mes turime ir toliau įsigyti šiek tiek tų paslaugų, kurias įsigydavome anksčiau. Ar tai būtų ėjimas į kirpyklą, ar tai būtų užsakymas maisto iš restorano, ar tai būtų nuėjimas į kiną automobilyje. Reikia leisti kitiems, kurių pajamos labai priklauso nuo to, ar jos pajuda kiekvieno gyventojo kišenėje, kad tai įvyktų. Jei viskas sustos, prasidės bankrotai ir paveiks kiekvieną iš mūsų, net jeigu tiesiogiai mūsų sąskaitos pirmaisiais mėnesiais tai neįtakojo”, – sako Linas Kojala. 

Net ir tie, kurie dėl darbų  gausos ar savo gyvenimo būdo buvo atsiriboję nuo masinės informacijos, karantino laikotarpiu jos peržiūrėjo ir perskaitė kelis kartus daugiau nei įprasta. O apie pačią populiariausią 2020 temą, koronavirusą, iš aplinkos prisirinko įvairiausių gandų. Todėl ne vienam kilo klausimas, kuo iš tiesų tikėti ir kaip turėtume interpretuoti dažnai itin sensacingai skambančias naujienas ir nepasimesti informacijos srautuose.

„Jei informacija sukelia didelę emociją, yra labai didelė tikimybė, kad ja yra manipuliuojama, ji yra perspausta. Jei ji labai papiktina ar išgąsdina, reiktų pabandyti paskaityti kitus tekstus, kurie rašo apie tą patį. Ir neskubėti vadovautis pirmine emocija, kuri dažnai reiškia, kad aš pasidalinu tuo su savo draugais, parašau tris komentarus ir leidžiu tam neteisingos informacijos pasiekiamumui tik didėti. Ir dar įtraukiu savo aplinkinius bei pažįstamus“.

Laidos „Bus visko“ metu Linas Kojala papasakoja ir apie tai, kaip turėtume reaguoti į pasaulio valstybių lyderius bei jų pasisakymus, viešai išsakomas pozicijas bei priimamus sprendimus. Vienas iš jų – Donaldas Trumpas. 

„Mes ne kartą matėme prezidentą Trumpą sakantį, kad Kinija gerai susitvarko su problema, kad jis puikiai sutaria su Kinijos vadovu. Po kelių dienų, jis sako – ne, Kinija neprisiima atsakomybės ir mes imsimės veiksmų tam, kad nubaustume juos. Jis yra naujo šiuolaikinio tipo politikas, tačiau negerąja prasme. Šiandien prezidentui Trumpui trūksta atsakomybės ir jis tą naudoja kaip politinę strategiją. Į informacinę erdvę primeta kuo daugiau informacijos, ir vėliau, kai tu jau gali matyti vienokias ar kitokias išvadas, pasirinkti teisingą variantą ir sakyti, va, pažiūrėkit, aš prieš du mėnesius irgi taip sakiau. Koks skirtumas, kad prieš du mėnesius sakei ir priešingą dalyką. Ir tada neįmanoma suklysti”, – sako L. Kojala.  

Ką Linas Kojala kalba ir apie Lietuvos Prezidento Gitano Nausėdos poziciją, kuomet ne vienas kritikas koronakrizės metu iškėlė klausimą – kur dingo prezidentas?

Kaip politologas prognozuoja mūsų ateitį, pasibaigus karantinui? Ir kodėl neturėtume smerkti Švedijos, kuri šiandien patenka į labiausiai koronaviruso paveiktų šalių dešimtuką? Jau šį antradienio vakarą, 20 val., per LNK laidoje „Bus visko“ – interviu su Linu Kojala.