Gražina Baikštytė jau įžiebė Kalėdas savo balkone: „Ir man smagu, ir kaimynai fotografuoja“

Gražinos Baikštytės balkonas / Ado Vasiliausko nuotr.
Gražinos Baikštytės balkonas / Ado Vasiliausko nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-12-08 17:48
AA

Nors karantinas įsibėgėja ir ribojimai tik griežtinami, Kalėdų švenčių juk niekas neatšaukė. Todėl pavasarį savo karantino projektu ir šeimų fotosesijomis su drono pagalba išgarsėjęs fotografas Adas Vasiliauskas vėl ėmėsi originalios iniciatyvos. Vilniečiai kviečiami originaliai puošti savo balkonus ir dalyvauti konkurse „Įžiebk Kalėdas balkone“.

Paskatinta fotografo A.Vasiliausko, kuris, beje, yra jos žentas, Kalėdas savo balkone jau įžiebė aktorė, rašytoja Gražina Baikštytė (69).

„Žentas liepė išmatuoti balkoną, atvežė ir padėjo įrengti ant jo didžiulę kaukę, pro kurią tarsi prasiskverbia žaisliukais puoštos kalėdinės eglutės šakos. Argi ne simboliška? – klausia aktorė. – Ir man smagu, ir kaimynai mačiau fotografuoja mano balkoną. Tokius įdomiausiai, gražiausiai dekoruotus balkonus Adas drono pagalba saugiai įamžins. Esu tikra, kad dabar svarbiausia yra ramios ir saugios Kalėdos namuose“, – Žmonės.lt pasakojo G.Baikštytė.

Gražina Baikštytė įžiebė Kalėdas savo balkone (7 nuotr.)
+1

J.Vaitkutės eglutės instaliacija su skujuočiu

Prie šios iniciatyvos prisidėjo ir Vilniaus miesto savivaldybė bei plėtros agentūra „Go Vilnius“. Konkurso „Įžiebk Kalėdas balkone“ pradžią miesto meras Remigijus Šimašius paskelbė antradienį prie menininkės Jolitos Vaitkutės instaliacijos, sukurtos senamiesčio balkone, pro kurio kraštus veržiasi namuose „užsisėdėjusi“ žaliaskarė.

Nors Kalėdų prognozės šiemet nedžiugina, vilniečiai kviečiami sau ir kaimynams kelti nuotaiką įvairiuose miesto rajonuose atsirandančiais originaliai išpuoštais balkonais – apšviesti lazerių spinduliais, su gyvais gamtos motyvais ar net neįprastais egzotiniais gyvūnais. Tokia idėja kilo fotografui Adui Vasiliauskui, pirmojo karantino metu išgarsėjusiam fotografijų ciklu „Karantino portretai“.

Jolitos Vaitkutės instaliacija „Eglutė, netelpanti į balkoną, ir skujuotis“ / Ado Vasiliausko nuotr.
Konkurso „Įžiebk Kalėdas balkone“ startas / Pauliaus Peleckio nuotr.

Projektas prasidėjo menininkų kūriniais – pirmąjį balkoną Vilniaus senamiestyje savo sukurta išskirtine instaliacija papuošė menininkė J.Vaitkutė. Svečių namus „Jamaika“ šventiškai padabinusi menininkė sakė, kad idėją darbui įkvėpė šie neįprasti metai.

„Norėjau sukurti kai ką keisto, kas žiūrovo viduje sujudintų įprastinį įsivaizdavimą apie tradicinius daiktus ir tradicines šventes. Nulinkusios eglės idėja gimė galvojant apie pasaulio ritmą sujaukusius 2020-ųjų įvykius. Instaliacijos viršuje pasodinau Lietuvoje visai nepažįstamą gyvūną – skujuotį. Dar pavasarį buvo nemažai svarstymų, kad galbūt būtent nuo jo visa ši situacija ir prasidėjo. Iš akių šviečiančiais spinduliais praeivius stebintis skujuotis čia simbolizuoja gamtos kaprizus, kurių mes negalime suvaldyti. Gamta yra gerokai galingesnė už žmogų ir turime su tuo susigyventi“, – apie savo kūrinį pasakojo J.Vaitkutė.

Jolitos Vaitkutės instaliacija „Eglutė, netelpanti į balkoną, ir skujuotis“ / Ado Vasiliausko nuotr.

Balkonus papuošė ir daugiau žinomų menininkų bei kūrėjų, kurių darbai išsibarstė įvairiose sostinės vietose – nuo Žirmūnų iki Naujamiesčio ir kitų tolimiausių mikrorajonų.

Tarp jų – pūkuotas ir rožinis Jurgos Marcinauskaitės balkonas, jau traukiantis praeivių žvilgsnius Pylimo gatvėje, Rūtos Karalytės ir Dovilės Lukoševičiūtės Kauno g. esantis balkonas, apšviestas iliuziją sukuriančiais lazeriais bei daug kitų netikėtų menininkų darbų.

Jurgos Marcinauskaitės instaliacija balkone / Ado Vasiliausko nuotr.

Išpuoštus vilniečių balkonus drono pagalba įamžins fotografas A.Vasiliauskas. Jo nuotraukų serija „Karantino portretai“, šiltai ir išradingai vaizdavusi namuose likusius vilniečius, pavasarį apskriejo ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį. Pasak fotografo, prisimindamas, kiek džiaugsmo žmonėms atnešdavo fotosesija dronu pavasarį, dabar, sugrįžus, karantinui, nutarė dar kartą pasiūlyti vilniečiams į dabartinę situaciją pažvelgti kūrybiškai, o įdomiausius projektus ketina vėl užfiksuoti drono pagalba.

„Kviečiu vilniečius susikurti šventę sau ir savo kaimynams: įžiebti Kalėdas balkone ir tapti geriausiu rajono menininku. Kūrybiškai papuoškite savo balkoną, terasą, namo kiemą arba langą ir parodykite, kad net pandemijos akivaizdoje galime saugiai švęsti, palaikyti vieni kitus ir kiek linksmiau pergyventi šį neįprastą laikotarpį. Išlaisvinkite savo fantaziją, apsidairykite, ką turite po ranka, neapsiribokite tradicinėmis priemonėmis,“ – prisijungti prie iniciatyvos kviečia projekto autorius A.Vasiliauskas.

Gražiausi vilniečių balkonai dalyvaus konkurse – viešo internetinio balsavimo metu bus nuspręsta, kuris balkonas gruodžio 29d. bus pripažintas kaip įdomiausias, gražiausias ir šventiškiausias visame Vilniuje.