Greitos ir griežtos dietos iš tiesų veikia?

Kodėl nekrinta svoris / Shutterstock nuotr.
Kodėl nekrinta svoris / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Ekspertai ilgą laiką tvirtino, jog greitos dietos yra veiksmingos, tačiau pavojingos, nes organizmas negauna visų būtinų medžiagų, rašo dailymail.co.uk. Kai kalbame apie svorio metimą ir jo palaikymą, lėtas ir pastovus nereikalingų kilogramų atsikratymas – geriausias būdas. Tačiau...

...dabar ekspertai teigia, jog greitas svorio numetimas taip pat yra efektyvus! Taip pat ekspertai nebe taip aktyviai linkę pritarti nuomonei, kad trumpalaikės dietos besilaikantiesiems greičiau sugrįžta numesti kilogramai nei tiems, kurie atsikratė svorio palaipsniui.

Tyrimas, paskelbtas „The Lancet Diabetes and Endocrinology“ žurnale, prieštarauja nusistovėjusioms taisyklėms, jog svorį reikia mesti palaipsniui, jei norime jo atsikratyti visam laikui. Dietologai labai dažnai įspėja žmones dėl greito kilogramų tirpdymo, nes laikantis tokios dietos, organizmas negauna reikalingų medžiagų.

Taip pat skaitykite: 4 svarbiausi sveikos mitybos principai

Tyrimas buvo atliktas su 200 antsvorio turinčių suaugusiųjų, kurie pasirinktinai laikėsi 12 savaičių greitos dietos arba 36 savaičių mitybos plano. Tie, kurie laikėsi dietos trumpesnį laiką, turėdavo suvartoti kasdien nuo 450 iki 800 kcal maisto pakaitalų (maisto pakaitalai – kokteiliai, baltymų gėrimai; juos dažnai vartoja sportininkai).

Kita grupė suvartojo 500 kcal maisto mažiau nei yra rekomenduojamas minimalus kiekis (vyrams – 2 500, o moterims – 2 000 kcal). Dalyviai, kurie numetė daugiau nei 12,5 proc. svorio nuo viso kūno masės, vėliau pradėjo laikytis trijų metų trukmės svorio palaikomosios dietos.

4 iš 5 žmonių, besilaikiusiųjų greitos dietos, pasiekė norimą kūno svorį, palyginti su tais, kurie bandė svorio atsikratyti palaipsniui. Visgi abi grupės tiriamųjų per kitus trejus metus susigrąžino 71 proc. numesto svorio.

Kiti ekspertai šį eksperimentą vertina skeptiškai. Jie tvirtina, jog tokios trumpalaikės ir griežtos dietos, pavyzdžiui, kopūstų sriubos ar sulčių dietos, gali būti pavojingos.

Tyrimo iniciatorė ir dietologė Katrina Purcell sako: „Visos rekomendacijos pateikia, jog antsvorio turintys asmenys turėtų lieknėti palaipsniui, nes per greitai atsikratyti kilogramai sugrįžta greičiau.

Visgi mūsų atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad jei žmogus atsikratė 12,5 proc. nuo turėto svorio, laikydamasis griežtos dietos, tai tikimybė, kad sutirpdyti kilogramai sugrįš, yra gerokai mažesnė.“

Tyrėjai tvirtina, jog greita dieta suteikia daugiau stimulo, todėl dalyviams laikytis dietos sekasi daug geriau. Taip pat maisto pakaitalų vartojimas yra daug lengvesnis metodas nei vien tik kalorijų sumažinimas. Visgi ekspertai įspėja, jog organizmas vis tiek negauna visų būtinų medžiagų, todėl reikia vartoti mediciniškai patvirtintus papildus.

Taip pat skaitykite: Amerikiečių dietologų išrinktos 5 efektyviausios ir sveikiausios dietos

Kiti ekspertai šį eksperimentą vertina skeptiškai. Jie tvirtina, jog tokios trumpalaikės ir griežtos dietos, pavyzdžiui, kopūstų sriubos ar sulčių dietos, gali būti pavojingos.

Profesorius Naveedas Sattaras iš Glazgo universiteto taip pat išreiškė susirūpinimą tyrimo rezultatais. Jo nuomone, jog net ir tie, kurie metė svorį palaipsniui, atsikratė jo pernelyg greitai. Reikia atminti, jog nutukę žmonės svorio priaugo per ilgus metus, todėl jo atsikratyti taip pat reikėtų per ilgą laiką tam, kad apetitą reguliuojantys centrai smegenyse spėtų prisitaikyti prie režimo. 

Temos: