Greta Thunberg papuošė „Time“ viršelį: pripažinta metų žmogumi
Greta Thunberg sėdi tylioje laivo, kuris ją perplukdys per Atlanto vandenyną, kajutėje. Viduje, ant sienos, kabo karvės kaukolė, nublukęs žemėlapis ir geltonas vaikiškas lietpaltis. Lauke šalta, denis dengiasi ledo sluoksniu, o vandens srovės neša Gretą, jos tėtį ir dar kelis kompanionus iš Virdžinijos į Portugaliją. Greta kelionėje kalba tyliai ir ramiai, o visas vandens pasaulis, atrodo, magiškai sustiprina jos balsą.
Štai taip garsiausią pasaulio paauglę pristato leidinio „Time“ žurnalistė. Greta Thunberg pripažinta metų žmogumi.
Thunberg savo ekologinį mūšį pradėjo praleisdama pamokas – 2018-ųjų rugpjūtį ji leido dienas atsistojusi prie Švedijos parlamento rūmų, rankose laikydama transparantą su užrašu „mokyklos klimato streikas“. Per ateinančius 16 mėnesių, Greta kreipėsi į Jungtinių Tautų vadovus, susitiko su Popiežiumi, susirėmė su JAV Prezidentu ir įkvėpė net 4 milijonus žmonių prisijungti prie rugsėjo 20-osios streiko prieš klimato kaitą, kuris buvo pripažintas viena iš didžiausių žmonijos demonstracijų istorijoje.
Gretos atvaizdas dabar naudojamas net Helovino kostiumams ir skulptūroms. Jos vardas naudojamas ir prekiniuose ženkluose – nuo dviračių dalijimosi punktų iki vabalų rūšies pavadinimo. Margaret Atwood ją prilygino Žanai D‘Ark. Kolinso žodynas pripažino, kad frazė „klimato streikas“ tapo metų fraze.
„Mes negalime gyventi, lyg nebūtų rytojaus. Nes rytojus yra. Tik tiek norime pasakyti“, – teigia Greta, pasitaisydama megztinio rankovę.
Pati Greta kritikai gana abejinga. Ir net nepyksta ant prezidento Donaldo Trumpo, neigiančio klimato bėdas. „Šiandien tokie dalykai manęs nebejaudina. Pykdo pati situacija, o ne paskiri žmonės. Ir tiek daug dar reikia nuveikti“, – sako ji.