Griežiate dantimis? Jums gali grėsti žandikaulio sąnario sutrikimai
Temporomandibulinio sąnario sutrikimas – dažnas ir sudėtingas žandikaulio negalavimas, kurį paskatinti gali patys netikėčiausi mūsų įpročiai ar pasikartojantys nevalingi veiksmai, pavyzdžiui, griežimas dantimis. Neįprastos priežastys ir simptomai neretai suklaidina pacientus, tačiau gydytojai ragina nenumoti ranka į šią skausmingą žandikaulio patologiją ir neatidėlioti vizito pas specialistą.
Kodėl kenkia griežimas dantimis
Pasak burnos, veido ir žandikaulių chirurgo, Kauno implantologijos centro gydytojo medicinos mokslų daktaro Dainiaus Razukevičiaus, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų priežastys gali būti labai įvairios – kartais pavyksta nustatyti vieną pakitimų atsiradimo priežastį, kitais atvejais juos lemia keletas kompleksiškai veikiančių faktorių.
„Tiksliai nustatyti, kas paskatina temporomandibulinio sąnario sutrikimus, nėra paprasta. Jį gali sukelti stiprus dantų sukandimas, atsirandantis dėl streso, netaisyklingas sąnario disko judėjimas, pakitęs sąkandis, infekcijos, įvairios artrito formos. Sąnarį gali paveikti sportinės ar fizinės veiklos sukeltos traumos“, – sako gydytojas.
D.Razukevičiaus teigimu, taip pat turėtų suklusti ir žmonės, kurie linkę griežti dantimis – tai gali būti viena iš šios ligos priežasčių.
TAIP PAT SKAITYKITE: Michaelo Phelpso dieta. Po aukso medalio – pusė kilogramo makaronų
Gali apsunkinti kvėpavimą
Specialistai atkreipia dėmesį, kad šis negalavimas gali apriboti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario judesius, apsunkinti kramtymą, rijimą, kalbėjimą.
„Žandikaulio sąnariai, judėdami trijų plokštumų atžvilgiu, atlieka vieną sudėtingiausių visų žmogaus sąnarių judesių, todėl sutrikus jų veiklai pasekmės gali būti tikrai skausmingos. Itin sudėtingais atvejais ši patologija gali apsunkinti išsižiojimą ar net ir kvėpavimą. Tai labai sudėtingi atvejai, kai dingsta sąnario kremzlė ir kaulai suauga“, – teigia D.Razukevičius.
Svarbu diagnozuoti laiku
Gydytojas pabrėžia, kad ši nemaloni liga dažnai yra išgydoma, tačiau svarbu laiku kreiptis į specialistus. Pačiais paprasčiausiais atvejais, temporomandibulinio sąnario sutrikimą gali nustatyti gydytojas odontologas, tačiau, jei kamuoja rimtesni negalavimai, vertėtų kreiptis į burnos, veido ir žandikaulių chirurgą.
„Nustačius šį sutrikimą, numatomi tolesni tyrimai – sąkandžio, sąnario judesių analizės. Magnetinis rezonansas gali parodyti, kokioje pozicijoje yra smilkininio apatinio žandikaulio sąnario diskas žandikauliui judant, suteikti daugiau informacijos apie sąnaryje esantį uždegimą, kremzlės būklę. Kompiuterinė tomografija suteikia galimybę išanalizuoti kaulines sąnario dalis bei atlikti skeletinę analizę. Gydymo eiga ir metodai priklauso nuo nusiskundimų ir priežasčių, sukėlusių šią patologiją“, – teigia burnos, veido ir žandikaulių chirurgas D.Razukevičius.
Jei kyla įtarimų dėl rimtesnių temporomandibulinio sąnario negalavimų, šį sutrikimą nustatyti galima magnetiniu rezonansu ir kompiuterine tomografija.
TAIP PAT SKAITYKITE: Netaisyklingas sąkandis: uždelstas gydymas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų