Grožio produktai: susipažinkite su 10 veiksmingųjų medžiagų

Grožio procedūra / „PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.
Grožio procedūra / „PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
A
A

Bėgant metams odai daug visko nutinka: ji sausėja, glemba, raukšlėjasi, praranda skaistumą, didėja poros, atsiranda spalvos netolygumų. Kosmetikos pramonė siūlo vis naujų būdų, kaip lėtinti šį nedžiuginantį procesą.

Nepriklausomi odos priežiūros specialistai, išgirdę entuziastingą klausimą apie kokią nors naujai atrastą ar sukurtą medžiagą – dar vieną neva stebuklingą kremų komponentą, moterims pirmiausia pataria būti kritiškoms. Tyrimai rodo, kad odą saugo ir jos būklę sėkmingai gerina įvairios medžiagos: pradedant apsaugos nuo saulės filtrais, antioksidantais ir baigiant ingredientais, kurie skatina ląsteles elgtis taip, it jos būtų jaunos, stiprina odos apsauginį barjerą.

Žinovai įspėja: „brangu“ nebūtinai reiškia „gerai“, nėra stebuklingų ingredientų ir formulių – yra tik veiksmingesnių už dalį kitų.

Suprantama, kad kosmetikos priemonės poveikis bus fundamentalesnis, jei ji – stiprinamųjų ir jauninamųjų medžiagų kokteilis. Tai komponentai, jų koncentracija ir technologija, užtikrinanti (arba ne), kad jie pateks ten, kur darys įtaką, lemia kremo, losjono, gelio, serumo, kaukės poveikį, o ne užrašas ant indelio „anti-aging“, „moisturizing“, „anti-wrinkles“ ar pan. Žinovai įspėja: „brangu“ nebūtinai reiškia „gerai“, nėra stebuklingų ingredientų ir formulių – yra tik veiksmingesnių už dalį kitų. Aišku, bet kuri kompanija norėtų, kad būtent jos kremas taptų kiekvienos moters „a must“, tačiau pasiduoti tokioms vilionėms nepatartina. Antai pasaulyje garsi odos priežiūros ekspertė, knygų autorė Paula Begoun sako: „Galvokite apie kremų naudojimą kaip apie dietą. Nors valgyti brokolius ir vynuoges nepaprastai sveika, tačiau jei valgysite vien juos, sveikata nukentės. Oda – kompleksinės struktūros organas, kuriam reikia daug medžiagų, kad funkcionuotų geriau – kaip jaunystėje. (Turiu galvoje jaunystę, kuri nepiktnaudžiavo saulės voniomis.)“ 

Grožio procedūra
Grožio procedūra / „PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.

1. Antioksidantai. Taip vadinama grupė žmogaus sukurtų ir natūralių medžiagų, kurios saugo odos ląsteles nuo veiksnių, skatinančių pirmalaikį jos senėjimą. Dėl šio didele dalimi kalti laisvieji radikalai (oksidantai). Jie susidaro organizme vykstant ląstelių medžiagų apykaitai, tačiau jų kiekį didina stresas, tabako dūmai, UV spinduliai, automobilių išmetamosios dujos ir kiti teršalai... Raukšlės, pigmentinės dėmės gali būti laisvųjų radikalų jau padarytos žalos odai žymės. Antioksidantai juos neutralizuoja ir padeda odai įveikti esamus pažeidimus. Šiai grupei priklauso vitaminai (pirmiausia – C ir E), mineralai, fermentai, karotinoidai, flavonoidai ir kt.

Teigiama, jog jie reikalingi gyvenančioms mieste, rūkančioms, dažnai patiriančioms įtampą, mėgstančioms saulės vonias, soliariumą, nuolat vartojančioms produktus, kuriuose pilna kenksmingų priedų, ir mažai valgančioms produktų, turinčių daug antioksidantų (vaisių, daržovių, riešutų, sėklų...). Bet kuri iš čia išvardytų aplinkybių turėtų paskatinti gerokai padidinti antioksidantų vartojimą įvairiais pavidalais (maistas, kosmetika). 

2. Retinolis. Tai vitamino A forma (kiti pavadinimai – Retinyl Acetate, Retinyl Palmitate, Retinyl Aldehyde), vienas labiausiai ištirtų kosmetikos komponentų, todėl daugelis dermatologų jaučia jam prielankumą. Jis skatina odos ląsteles elgtis taip, kaip tai daro jaunos ir sveikos, reguliuoja riebalų gaminimą. Gerai žinomos retinolio antioksidacinės savybės. Itin svarbi kremo pakuotė: šios medžiagos veiksmingumą mažina kontaktas su saule (pakuotė turi būti nepermatoma) ir oru (geriausia, kai produktas yra išspaudžiamas).

Teigiama, jog jis reikalingas toms, kurios ieško būdų apsaugoti odą nuo laisvųjų radikalų, padėti jai „gimdyti“ sveikas, stiprias ląsteles, suvienodinti odos spalvą, sumažinti raukšleles, normalizuoti riebalų išskyrimą, padaryti ją skaistesnę, glotnesnę. Beje, jautresnė oda gali retinolio netoleruoti.

Grožio procedūra
Grožio procedūra / „PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.

3. Hialurono rūgštis. Nuo šios medžiagos, kurią gamina organizmas, kiekio jame labai stipriai priklauso odos būklė: viena hialurono rūgšties molekulė pritraukia 200 kartų už save didesnį kiekį vandens.

Teigiama, jog jis reikalingas toms, kurios nori palaikyti odos drėgnumą ir taip apsaugoti ją nuo sausėjimo, raukšlėjimosi, spindesio, elastingumo, putlumo praradimo. Organizme hialurono rūgšties ima mažėti nuo dvidešimties.

4. Niacinamidas. Tai vitamino B3 forma, stiprus antioksidantas. Šios medžiagos yra žaliose daržovėse, pupelėse, neskaldytuose grūduose, žuvyse, kiaušiniuose, mėsoje.

Teigiama, jog jis reikalingas toms, kurias erzina raukšlės, pigmentinės dėmės, odos glebimas, spalvos nelygumas, vargina dėl uždegiminių procesų kylančios bėdos: aknė, rožinė.

5. Kofermentas Q10. Šią medžiagą gamina žmogaus organizmas, jos yra kiekviename audinyje, kiekvienoje ląstelėje. Be kofermento Q10 neturėtume energijos, laisvieji radikalai žalotų mus kur kas stipriau, odos ląstelės nesidaugintų ir neaugtų. Jo yra ir įvairiuose maisto produktuose: vištienoje, žuvyse, kepenyse, inkstuose.

Teigiama, jog jis reikalingas toms, kurioms bado akis požymiai, kad oda sensta (raukšlės aplink akis, veido odos stangrumo mažėjimas). Jie sufleruoja, kad organizmas negauna pakankamai kofermento Q10 su maistu (taip nutinka vegetarams) arba nebeišgali gaminti jo tiek, kiek gamino jaunystėje.

Grožio procedūra
Grožio procedūra / „PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.

6. Peptidai (Acetyl hexapeptide-3, arba Argireline; Palmitoyl pentapeptide-4, arba Matrixyl; Copper peptides, arba GHK; ir kt.). Tai baltymų dalys, kurios skatina odą gaminti daugiau kolageno, hialurono rūgšties, stimuliuoja žaizdų gijimą, ramina, mažina UV spindulių žalą. Poveikį lemia peptidų tipas.

Teigiama, jog jie reikalingi toms, kurios nori sustiprinti apsauginį odos barjerą, sumažinti esamas raukšles ir sulėtinti naujų atsiradimą, žodžiu, toms, kurios ieško būdų padėti savo odai regeneruoti ir atrodyti jauniau.

7. Rhamnose, Pro-Xylane. Tai medžiagos, išgaunamos iš augalų cukraus. Jų poveikis odai nėra identiškas, bet apskritai dėl jų įtakos ji darosi tankesnė, stangresnė, drėgnesnė, mažėja poros...

Teigiama, jog jos reikalingos toms, kurios ieško veiksmingos anti-aging priemonės, stabdančios kolageno ir elastino skaidulų irimą, greitinančios jų gaminimą, ląstelių atsinaujinimą, mažinančios raukšles, didinančios odos drėgnumą.

Grožio procedūra
Grožio procedūra / „PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.

8. Kolagenas. Tai odos baltymas, atsakingas už odos stangrumą ir struktūrą. Bėgant laikui organizmas gamina jo vis mažiau ir mažiau, o kolageno skaidulos vis greičiau degeneruoja.

Teigiama, jog jis reikalingas toms, kurios nori apsaugoti odą nuo sausėjimo, vytimo, raukšlėjimosi ir pagerinti jos išvaizdą.

9. Ceramidai. Tai epidermyje esantys riebalai, kurie stabilizuoja jo ląstelių sluoksnius it klijai, stiprina apsauginį odos barjerą ir yra labai svarbūs, kad giliuosiuose sluoksniuose netrūktų drėgmės, oda būtų atsparesnė agresyviems, toksiškiems aplinkos veiksniams.

Teigiama, jog jie reikalingi toms, kurios nori apsaugoti odą nuo sausėjimo, vytimo, raukšlėjimosi ir pagerinti jos išvaizdą.

10. Epidermio augimo faktoriai (EGF), citokininai. Tai medžiagos, kurios skatina odos ląsteles bendradarbiauti, augti, dalytis, padeda joms susidoroti su pažeidimais.

Teigiama, jog jos reikalingos toms, kurios žino, kad odos jaunatviškumą užtikrina pakankamas kolageno ir elastino skaidulų kiekis, jos neslopstantis gebėjimas reguliariai atsinaujinti.

Temos: