„Grybai stiprina imuninę sistemą“, „grybai padeda susidoroti su stresu“, – tokių skambių pareiškimų internete pilna. Kokiems grybams skiriama daugiausiai ditirambų ir ką apie jų vartojimą kaip sveikatinimosi būdą galvoja specialių žinių turintys žmonės?
Užkelti ant pjedestalo
Grybai – nei augalai, nei gyvūnai, jie – atskira gyvybės rūšis, su kuria žmogaus organizmas pažįstamas nuo labai senų laikų. Žinoma, kad Kinijoje jais gydyta jau prieš porą tūkstančių metų.
Nūnai modernios funkcinės medicinos ir holistinės mitybos propaguotojai užkėlė tam tikrus grybus ant aukšto pjedestalo: pasaulyje daug kalbama apie jų nepaprastą sveikatinamąjį ir net gydomąjį poveikį, su jais gaminami naujoviški maisto produktai, pavyzdžiui, kava ir kakava, o kur dar didžiulis maisto papildų asortimentas... „Grybai pasižymi antioksidantinėmis, imunitetą stiprinančiomis savybėmis. Daugelis jų turi potencialo naikinti virusus, vėžines ląsteles.
Kai kurie gali pagelbėti sergantiems hipertenzija ir turintiems daug blogojo cholesterolio“, – tvirtina viena iš JAV funkcinės medicinos, kuri labai vertina gydomuosius augalus, atstovų. Kita ją praktikuojanti specialistė pataria apie grybus galvoti kaip apie „mini vakcinas nuo streso, uždegimo, vėžio“, tačiau priduria, kad Vakarų medicinai jie dar naujas dalykas ir reikia daugiau jų vertingumą patvirtinančių, patikimų įrodymų.