Gydymas be šalutinio poveikio – akupunktūra. Kokių gudrybių įmanoma išmokti patiems?

Akupunktūra / Vida Press nuotr.
Akupunktūra / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-08-31 13:11
AA

Pradedate naują darbų sezoną? Pažadėjote skirti daugiau dėmesio sau ir savo sveikatai? Galite pasvarstyti, ar ne metas kai ką gyvenime atrasti – pavyzdžiui, akupunktūrą. Juo labiau kad elementarių gebėjimų, kaip rasti kelis aktyvius taškus ir išmokti juos tinkamai stimuliuoti, įgyti nesunku.

Kodėl tai siūlome? Jūsų dėmesiui – mūsų pokalbis su Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja Brigita Pauliene

– Yra manančių, kad akupunktūra – kažkoks mistifikuotas badymas adatomis, metodas, kurio gydomasis poveikis pagrįstas placebo efektu. Kaip jūs paaiškintumėte, kas ji tokia?

– Viena iš Vakaruose praktikuojamų medicinos sričių – refleksoterapija. Tam tikri kūno taškai gali būti veikiami adatomis, šiluma, masažu, o tikslas įvairus: sumažinti skausmą, atpalaiduoti spazmus, suaktyvinti kraujotaką, pastimuliuoti arba prislopinti kurią nors organizmo funkciją (kartais jis serga, kai kuris nors organas pernelyg pasyvus, kartais – kai veikia per daug intensyviai). Yra įvairių nuomonių dėl bioaktyvių taškų: vieni teigia, kad tai – nervų, kiti – limfagyslių sankaupėlės, treti – nervų, limfagyslių, kraujagyslių susipynimo vietos... Bet kuriuo atveju šių taškų reakcija į dūrimą, spaudimą, šildymą ypatinga.

Akupunktūra – labai gera vaistų alternatyva sergantiems chroniškomis ligomis.

Akupunktūra („adatos dūris“) gydo ir neturi šalutinio poveikio, jei naudojama tinkamai. Refleksoterapeutų patirtis rodo, kad akupunktūra – labai gera vaistų alternatyva sergantiems chroniškomis ligomis. Tie žmonės dažnai ilgainiui ima skųstis skrandžio, inkstų, kepenų sutrikimais, sukeltais medikamentų. Vaikų alergija – liga, kurią gydant akupunktūra išvengiama hormoninių preparatų. Vasarą mažieji mėgsta ilgai turkštis vandeny ir dėl to dažnai pasigauna slogą – jos galima atsikratyti akupunktūra. Ja lengvinama nenormali vaikų būklė dėl įgimtų sveikatos defektų, gydomi suaugusiųjų nugaros skausmai, padidėjęs kraujospūdis, širdies ritmo sutrikimas, galvos svaigimas, įvairios priklausomybės, epilepsija, parkinsonizmas ir kitos ligos.

– Kai kurie suaugusieji kone alpsta pamatę medicinines adatas, o ką jau kalbėti apie vaikus... 

– Alternatyva labai bijantiems adatų – kiti mano minėti būdai: jų poveikis panašus, tik švelnesnis ir lėtesnis. Kūdikiams, mažiems vaikams akupunktūra atliekama kitaip nei suaugusiesiems – ne įduriant ir paliekant adatas styroti kūne, o įduriant į tam tikrus taškus ir akimirksniu ištraukiant. Arba jos keičiamos šildymu ir masažu. Išimtis – tokios situacijos kaip ūmus karščiavimas: tada reikia momentinio stipraus poveikio. Norėčiau, kad mamos įsidėmėtų, jog adatos kai kuriais atvejais leidžia išvengti antibiotikų! Beje, plonos kaip plaukas akupunktūrinės adatos dūris – švelnesnis už ploniausios siuvimo adatos dūrį. 

Akupunktūra / Vida Press nuotr.

Teisė naudoti akupunktūrą Lietuvoje suteikta aukštąjį medicininį išsilavinimą turintiems specialistams. Ją geriausiai perpranta, aišku, tie, kurie intensyviai ir ilgai praktikuoja.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gydymo mityba specialistė Tautvilė Šliažaitė – apie cukrų apipynusius mitus

– Kai lankiau akupunktūros procedūras, gydytoja durdama adatas į mano kūną garsiai ištardavo taškų pavadinimus kinų kalba. Buvo panašu į užkalbėjimą...

– Šitaip lengviau susikoncentruoti į tai, ką darai. Juk akupunktūra – labai subtilus metodas: svarbu ne tik tai, kaip tiksliai pataikysi adata į reikiamą vietą, bet ir kaip ją pasuksi – prieš laikrodžio rodyklę ar pagal ją, kaip ištrauksi – vienu judesiu ar keliais trūktelėjimais, kokia tvarka veiksi taškus... Poveikis priklauso nuo kiekvienos smulkmenos.

– Internete gausu žmogaus kūno atvaizdų su pažymėtais bioaktyviais taškais ir patarimų, kaip vieną ar kitą tašką veikiant sau padėti. Ar saugu tai daryti, jei nesi specialistas? Kai kuriuos iš tų taškų paspaudus labai suskausta – ką tai reiškia?

– Jei taškas labai skausmingas, vadinasi, pasisekė pataikyti tiksliai. Yra taškų, kurie jautrūs visada, bet tai nerodo, kad organai, su kuriais jie siejami, serga. Tokius skausmingus taškus geriau veikti adatomis, o ne masažuoti, nes adatą įdūrei, paleidai – ir žmogus nieko nebejaučia. Tiesa, kartais būna, kad pacientas patiria tarsi elektros iškrovą: adata it žaibolaidžiu nubėga tai, kas, sakykime, organizme buvo užsistovėję.

Veikti savo taškus gali kiekvienas, bet smagioji dalis – juos surasti, nes vietą lemia konkretaus žmogaus kūno proporcijos. Centimetrų juostelė nepadės net ir laikantis nuorodų. Jei žmogus apkūnus, kai kurių taškų paieška gali gerokai užtrukti. Bet nėra to blogo, kas neišeitų į gerą: juk beieškodamas vieno taško išsimasažuosi tą plotą, suaktyvinsi ten kraujotaką (juokiasi)...

Akupunktūra / Vida Press nuotr.

Tačiau, antra vertus, reikia turėti galvoje, kad šitaip įmanoma netyčia pastimuliuoti vietą, kurios stimuliuoti nevertėtų, priešingai – ją vertėtų raminti. Ką daryti suradus tašką – dar vienas svarbus klausimas. Vieni taškai veikiami juos stipriai spaudžiant, kitus pakanka švelniai pamasažuoti... Manau, joks akupunktūros specialistas neatsisakys parodyti, kur yra konkrečiam žmogui svarbūs taškai ir kaip su jais elgtis, tačiau paskui reikalingos nuolatinės pastangos. O kas iš mūsų linkęs vargintis?.. 

– Vis dėlto nurodykite vieną kitą universalų tašką, kurį būtų gana lengva rasti ir vertėtų reguliariai profilaktiškai pastimuliuoti dėl geresnės sveikatos. 

– Padėkite suglaustus smilių, didįjį ir bevardį pirštus ant žasto žemiau riešo raukšlės. Šalia bevardžio piršto vidurio, giliai tarp sausgyslių, yra taškas, kurį spausti tinka, kai užpuola pykinimas – kažko suvalgius, plaukiant, skrendant ar važiuojant. Geriausia apimti kairės rankos žastą dešinės pirštais tarsi žnyplėmis ir paspaudinėti, papulsuoti tą vietą iškvepiant. Profilaktiškai veikiant šį tašką didinamas atsparumas peršalimams, apsinuodijimams maistu.

Akupunktūra / Vida Press nuotr.

Jei reguliariai stimuliuosite visada jautrų tašką, esantį plaštakos išorinėje dalyje tarp smiliaus ir nykščio ties delnakaulio viduriu, padidinsite kvėpavimo takų atsparumą (imunitetą) ir pagerinsite storojo žarnyno darbą. Kadangi šiuolaikiniai žmonės daug sėdi, pastarasis būna aptingęs ir jį aktyvinti naudinga. Tai taip pat veiksmingas būdas sau padėti, kai yra sloga, kosulys.

Veikiant bet kurį tašką labai svarbu koncentruotis į tai, ką darote.  

Pabrėžiu: veikiant bet kurį tašką labai svarbu koncentruotis į tai, ką darote. Jei tuo metu plepėsite telefonu, rezultatas bus prastas. Lengviau pasiekiamą akupunktūrinį tašką keletą minučių galite veikti bet kur – paplūdimy, lėktuve, laukdamos, kol užsidegs žalias šviesoforo signalas... 

– Žmonėms, kurie patiria nuolatinę įtampą ir turi jos sukeltų sveikatos problemų, akupunktūra gali tapti gelbėjimosi ratu?

– Šiais laikais rasti žmogų, kurio nervų sistema nė truputėlio neišderinta, galbūt įmanoma tik bakūžėje Himalajų kalnuose... O kai žmogus persitempęs, jį gali ištikti insultas, sušlubuoti širdis, prakiurti skrandis, lūžti koja ir t. t. Nervų sistema reguliuoja absoliučiai visas organizmo funkcijas. Mano patarimas: jei privalote labai intensyviai dirbti, bet jau ima trūkti jėgų ir vidinė įtampa auga (tai paprastai rodo didesnis kofeino, šokolado, rūkalų poreikis ar mintys apie raminamuosius), nelaukite, kol organizmas jus sustabdys liga. Bent pusvalandį per savaitę skirkite akupunktūrai – ji turi galių harmonizuoti nervų sistemą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vasaros „dovanos“ – intymios moteriškos problemos. Kaip jų išvengti?

– Ar yra kokių nors netiesioginių požymių, kad akupunktūra veikia, nors, tarkim, nugarą po kelių procedūrų skauda, kaip skaudėjo?

– Kai kurie pacientai jau po pirmų procedūrų, nesvarbu, kokia bėda juos atvedė pas refleksoterapeutą, pastebi, kad miegas tapo ramesnis, ėmė lankyti malonūs sapnai. Kiti atkreipia dėmesį, kad jų santykiai su aplinkiniais ir apskritai pasauliu tapo darnesni: nebe taip erzina bambėti mėgstantis vyras, ryški saulė, lėtai važiuojantys kiti automobiliai ir t. t. Dar vienas dažnas simptomas, liudijantis, kad adatos daro tai, ko iš jų tikimasi, – žmonėms padaugėja energijos arba, priešingai, tie, kurie labai įsitempę ir nuolat bėga, ima jausti malonų apsnūdimą, atsipalaidavimą.