Gydytoja Erika Žėkaitė-Vaišnienė: Važiavimas be šalmo prilygsta beprotybei
Jeigu norite, kad į jus visi atkreiptų dėmesį parduotuvėje arba net parke – užsidėkite šalmą. Lietuvoje tai yra gana neįprasta praktika, kiek teko susidurti. Nors, tikiu, kiekvienais metais situacija vis gerėja. Užsienio šalyse, tarkim, Skandinavijoje, žmonės į jus keistai žiūrėtų, jei važiuotumėte dviračiu be šalmo. Nes tai iš tiesų prilygsta beprotybei. O ypač, jei žinai statistiką.
Dviratininkai, kurie patiria galvos traumą važiuodami be šalmo, tris kartus dažniau miršta nei tie, kurie susižeidžia dėvėdami šalmą. Šalmai taip pat padeda išvengti rimtų smegenų sužalojimų 88 proc. sunkių avarijų. Deja, bet smegenų sukrėtimo rizika dviratininkams yra labai reali. Net jeigu tam dviratininkui ketveri.
Kartais tėvai susigėsta dėl savo vaikų elgesio. Tarkim, visi vaikai pasakė eilėraštį Kalėdų Seneliui, o mūsiškis neišmoko. Arba mažylis, nugirdęs vyresnių dėdžių pokalbį, prie vakarienės stalo ištarė „ble“. Mes prisiimam atsakomybę už tai, kad mūsų vaikai dažnai serga, vis dar nešioja sauskelnes, nesiskiria su čiulptuku burnoje arba nekalba. Ir dėl to kartais susigėstame.
Bet turbūt labiausiai gėdingas dalykas yra visai kitas. Apie tai pakalbėsime, o dabar – prie esmės. Kaip išsirinkti šalmą ir ką svarbu tikrinti matuojantis?
Rekomenduoju pirkti šalmą ne