Gydytoja Rūta Gancevičienė: „Aknė – tai liga, turinti daugybę veidų“

Rūta Gancevičienė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Rūta Gancevičienė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio remiamas turinys
2018-03-19 09:01
AA

Aknė yra lėtinė liga, tačiau ją galima kontroliuoti – tokią žinutę siuntė bendrosios ir estetinės dermatologijos klinikoje „Clinic In“, Vilniuje, surengtas pirmasis Aknės forumas. Doc. dr. Rūta Gancevičienė susirinkusiems papasakojo apie aknės atsiradimo priežastis, ligos įvairovę ir odos priežiūrą, o forumo dalyviai uždavė rūpimus klausimus.

Forumo idėja – suteikti terpę išsikalbėti

Tyrimais nustatyta, kad aknę patiria ne mažiau nei 85 proc. paauglių ir apie 20–25 proc. suaugusiųjų. Neretai aknę lydi net tik estetinis, bet ir psichologinis diskomfortas. Atlikti moksliniai tyrinėjimai atskleidė, jog beveik pusę aknę turinčių asmenų vargina nerimas, depresija, nevisavertiškumas, netgi kyla minčių apie savižudybę. O patiriamas stresas toliau palaiko uždegimą ir aknės išbėrimus odoje.

„Aknės forumų tikslas – tiesiog švietėjiškas. Norime šviesti jaunus – ir ne tik – žmones apie tai – kokia tai liga ir kokios gali būti jai artimos ir panašios ligos; kaip su akne susigyventi, išvengti dažniausiai daromų odos priežiūros klaidų.

Aknė – tai uždegiminė odos liga, dėl kurios dažniausiai jauni žmonės kreipiasi į gydytojus dermatologus. Tai liga, kurią beveik kiekvienas mūsų esame patyrę. Deja, iki šiol gyvuoja nuomonė, jog tai tiesiog jaunystės „palydovas“, odos būklė, kuri savaime dings. Todėl svarbu žinoti, kaip liga atsiranda ir kaip ją galima gydyti, būtent gydyti, o ne įvairiais būdais valyti veidą ir laukti ligos savaiminio išnykimo, nepaisant galimų skaudžių pasekmių – odos pigmentacijos pokyčių ir net randų. Norime apie tai skleisti žinias, todėl bendrosios ir estetinės dermatologijos klinikos „Clinic In“ tinklalapyje turime atskirą skiltį „Aknės akademija“. Čia galima rasti pagrindinę informaciją, kurią nuolat atnaujinsime ir papildysime“, – pasakoja gydytoja dermatovenerologė doc. R. Gancevičienė.

Aknės forumų idėja – tai reguliarūs susirinkimai ir diskusijos jaukioje aplinkoje su galimybe dalyviams išsikalbėti – tiek su specialistais, tiek tarpusavyje. Taip žymiai lengviau surasti bendrą kalbą su bendraminčiais, turinčiais panašių odos problemų, pasidalyti patirtimi tarpusavyje, nenutylėti nuoskaudų. Kreipęsi į gydytoją, žmonės ne visada spėja ar drįsta užduoti rūpimus klausimus. Galų gale, net jei gydytojas ir paaiškina apie esamą ligą – aknę, ši informacija neretai susipainioja, o nemaža jos dalis ir pasimiršta.

„Konsultuojant konkretų pacientą, kurio odoje – sunkios formos aknė, gali prireikti ir kitų specialistų konsultacijų – endokrinologo ar ginekologo, dietologo, psichologo, tad kituose forumuose numatomos diskusijos ir su šiais specialistais. Taip pat būtų smagu surengti atskirą forumą vaikinams ar suaugusioms moterims, kurias ne mažiau nei jaunimą vargina spuogai. Moterys jau norėtų pradėti rūpintis pirmosiomis raukšlelėmis, o oda dar vis nepamiršta spuogų“, – būsimų forumų idėjomis dalijosi doc. R. Gancevičienė.

Ne tik jaunystę lydintis požymis

Dauguma žmonių mano, kad jei veide atsirado išbėrimų, tai būtinai yra spuogai, arba aknė. Tačiau yra nemažai į aknę panašių kitų ligų – tokių kaip rožinė, plauko folikulito uždegimai – folikulitai, perioralinis dermatitas, kitos odos ligos. Taigi geriau ne spėlioti patiems, o leisti tai išsiaiškinti specialistui.

Tai nėra tik jaunystę lydintis požymis, kuris atėjo ir praeis. Tai liga, turinti daugybę veidų. Kaip mes visi esame labai skirtingi, taip ir aknė pasireiškia skirtingai.

„Manau, kad svarbiausia, ką norėtųsi visiems įdiegti – tiek tiems, kuriuos vargina aknė, tiek tiems, kurie gydo ar prižiūri tuos žmones, kad tai yra lėtinė odos liga, turinti daugybę veidų. Tai nėra tik jaunystę lydintis požymis, kuris atėjo ir praeis. Kaip mes visi esame labai skirtingi, taip ir aknė pasireiškia skirtingai. Todėl negalime kito žmogaus išbėrimų ir jų gydymo lyginti su saviškiais.“

Specialistė pasakoja, kad lėtinės ligos reikalauja nuolatinių gydymo priemonių, sekimo, kantrybės, tačiau jas galima kontroliuoti. Oda – tai nuostabus organas, kurį galima gydyti tiek išoriškai, tiek, jeigu reikia, sisteminiais vaistais. Gydytojo ir paciento tikslas – bendradarbiavimas, tarpusavio supratimas ir ėjimas kartu tinkamu keliu.

„Mes nereikalaujame, kad pacientas kasdien lankytųsi ir referuotų apie paskirto gydymo vykdymą, – šypsosi gydytoja. – Mūsų tikslas patarti, ką daryti. Jeigu to laikomasi nuosekliai, rezultatas bus. Liga galbūt nedings visiškai, tačiau bus pasiektas toks estetinis vaizdas, kokio norisi. Taigi pagrindinė žinutė – kad žmonės negalvotų, jog pasidarė veido valymą, ir spuogai dings. Jie ir negali dingti, tai – ne gydymo būdas, o tik tai, kas eina kartu su gydymu.“

Aknės forumas / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Aknės atsiradimo priežastys

Į pirmąjį forumą susirinko merginos bei jaunos moterys. Jaukioje klinikos aplinkoje jos ne tik išklausė patarimų, bet ir uždavė rūpimų klausimų. Pavyzdžiui, buvo diskutuojama apie tai, kad dėl netinkamos odos priežiūros (reguliariai nenuvalomas veidas, pasirenkamos netinkamos kosmetikos priemonės arba persistengiama su jomis) gali išsivystyti vadinamoji kosmetinė aknė. Arba kokią įtaką aknės atsiradimui ir gydymui turi mityba.

Taip pat – kad aknę lemia tam tikra vyriško hormono forma, kuri skatina odoje esančią riebalų liauką intensyviai gaminti riebalus. Jie negali patekti į odos paviršių, nes kemšasi kanalas. Taigi išeina „uždaryto butelio“ fenomenas – ši uždara aplinka labai palanki bakterijai daugintis. Tai ne infekcija, o odos uždegimas. Taip vystosi uždegiminė lėtinė liga. Užtat ir matoma įvairiausio pobūdžio aknė – nuo inkštirų iki pūlinukų. Dar kartą priminta, kodėl negalima spausti spuogų: juk taip pažeidžiami audiniai, ir tai skatina uždegimo plitimą ir odos randėjimą.

Renginio metu dalyvėms buvo pristatyta atsinaujinusi „Eucerin“ produktų linija, skirta prižiūrėti aknės pažeistai odai. Šią kosmetiką rekomenduoja dermatologai, ji parduodama tik vaistinėse.

Aknės forumas / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Doc. R. Gancevičienė pasakoja, kad neretai ilgai delsiama, kol kreipiamasi į gydytojus dermatologus. Pradžioje dažniausiai apsilankoma pas kosmetologus, ir kai / jei jie nebegali padėti, tuomet ieškoma kitokios pagalbos. Lengvos formos aknei kontroliuoti gali pakakti ir kosmetologo ar vaistininko patarimų bei kasdienės tinkamos specializuotos priežiūros, tačiau jei pastebite, kad aknė užsitęsė, išbėrimų gausėja, didėja randų atsiradimo rizika – reikėtų apsispręsti ir atvykti gydytojo konsultacijai.

Aknės forumo atidarymas „Clinic In“ (20 nuotr.)
+14