Gyvenimą aklinoje tamsoje išbandęs realybės šou režisierius išgyveno bauginančius vaizdinius
Ar esate kada nors buvę visiškai aklinoje tamsoje? Pabandykite praleisti joje bent 10 valandų. Tokiam išbandymui ryžosi pirmadienį LNK televizijos eteryje startuosiančio realybės šou „Tamsoje“ režisierius Darius Dapkus. Tamsos namuose jau nuo pirmadienio apsigyvens net 13 dalyvių, tačiau prieš tai gyvenimą aklinoje tamsoje išmėgino projekto kūrybinės komandos narys.
„Norėjau čia pagyventi, kad galėčiau suprasti, kaip savo naujuose namuose jausis projekto dalyviai, ką matančiam žmogui reiškia ilgą laiką būti aklinoje tamsoje. Todėl ryžausi 10-ies valandų trukusiam eksperimentui“, – pasakoja režisierius D. Dapkus.
Dieną mačiau senovinę plytų sieną, o kai prabudau, akyse buvo žvaigždėtas dangus.
Vyras sako, kad pradžioje matė tik tamsą, o paskui pačios smegenys pradėjo kurti įvairius vaizdus. „Žinote, kaip keičiasi judanti kompiuterio užsklanda? Spalvos plaukia ir iš jų susidaro tam tikri vaizdiniai. Galiu atvirai pasakyti, kad iš pradžių mačiau spalvas, vėliau tik juodai baltą vaizdą. Dieną mačiau senovinę plytų sieną, o kai prabudau, akyse buvo žvaigždėtas dangus“, – neeiliniais potyriais dalijosi projekto režisierius.
Realybės eksperimentas, kuriame dalyvaus ir neregiai, ir spalvotą pasaulį regintys, truks net dešimt savaičių. Čia regintys žmonės pateks į tamsą ir bandys prie to prisitaikyti. Dalyvių gyvenamose patalpose 10 val. praleidęs D. Dapkus juokiasi, kad kasdieniai įprasti dalykai, kaip kavos virimas, tapo tikru iššūkiu.
„Pabandžiau pasidaryti kavos ir man pavyko tik iš 15 karto! Kur yra puodelis galima rasti nesunkiai, kavą nuo cukraus atskiri pagal kvapą, vandenį užvirti taip pat lengva, tačiau pripildyti puodelį nebuvo paprasta. Kadangi nenorėjau perpilti vandens, pyliau po truputį, teliūskavau, bandžiau suprasti, kiek vandens puodelyje jau yra.“
Vienas iš projekto kūrėjų pasakoja, kad realybės šou dalyviams bus šiek tiek lengviau, nes kiekvienas indas bus pažymėtas atskira detale. Pavyzdžiui, dangtelis su širdies, paukščio įspaudais ar pritvirtintomis figūrėlėmis.
Projekto dalyvius kiekvieną dieną stebės net 19 kamerų, kurios geba filmuoti tamsoje, tad žiūrovai televizoriaus ekrane matys ryškų vaizdą. Tamsos namų langai sandariai užklijuoti penkiais specialios technologijos šviesą sugeriančios medžiagos sluoksniais. Tai ir plėvelė, ir plastikas, ir kitos aklinai tamsai sukurti skirtos medžiagos.
Pirmojo tokio ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje realybės šou režisierius pasakoja, kad vaikščioti aklinoje tamsoje buvo šiek tiek paprasčiau, nei virti kavą. „Iš pradžių vaikščiojau be aklojo lazdelės, tad natūralu, kad judesiai buvo sulėtėję. Tačiau, kai vėliau į rankas pasiėmiau lazdelę, judėjau greičiau. Ji padeda niekur neatsitrenkti, o smegenys pačios bando viską įsiminti: čia kambarys, čia stovi lova, spintelė, toliau yra dušas. Nors tas suvokimas neateina iš karto, tačiau po truputį viską geografiškai susidėlioji galvoje“, – pasakojo D. Dapkus.
Šou režisierius atskleidė, kad dalyviai, kaip ir bet kuriame kitame projekte, taip pat galės išeiti į lauką, tačiau jie dėvės specialius šviesos nepraleidžiančius akinius.
Pirmadienį net trylika dalyvių apsigyvens tamsos namuose, kur juos kiaurą parą bus galima stebėti internete, šiokiadieniais – specialiose dienoraščio laidose ir tiesioginėse sekmadienio išlikimo kovose LNK eteryje.
Reginčiųjų ir neregių poros viso eksperimento metu nuolat keisis tarpusavyje ir varžysis dėl pagrindinio prizo – 20 000 eurų. Šią sumą projekto nugalėtojų pora pasidalys perpus.