Gyvūnų globos dienos šventėje filmą pristatęs Ričardas Anusauskas: „Čia visi kadrai – unikalūs“

Ričardas Anusauskas / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Ričardas Anusauskas / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

„Visi filme panaudoti kadrai – unikalūs“, – šeštadienį prie Kauno pilies rengiamoje šventėje pristatydamas savo dešimt metų kurtą juostą sakė žinomas gamtos fotografas Ričardas Anusauskas. Premjerai ir data, ir vieta parinkta neatsitiktinai – būtent rugsėjo 30 – ąją jau ne vienerius metus laikinojoje sostinėje minima Šv. Pranciškaus, gyvūnų globėjo, diena.

52 minučių trukmės filmui „Keturi metų laikai“ vaizdo kadrus autoriui padėjo atrinkti gamtos specialistai.

„Medžiagos turiu dar dešimčiai serijų“, – patikino po visą pasaulį keliaujantis fotografas.

Šįkart jo tikslas buvo pristatyti itin retus ar dėmesio vertus Lietuvos gyvūnus. R. Anusauskas neslėpė – jis tikisi ateityje susukti juostą, kurioje būtų užfiksuoti absoliučiai visi mūsų krašte nuolat gyvenantys ar reziduojantys gyvūnai bei paukščiai.

„Niekaip nepavykdavo Lietuvoje nufotografuoti lelio. Bet Kosta Rikoje padariau unikalių šio paukščio nuotraukų. Dar kartą teko prisiminti, kad gamtai ribų nėra, o tūkstančių kilometrų atstumas paukščiams yra įprastas“, – sakė pašnekovas.

Šv. Pranciškaus, gyvūnų globėjo, šventės akimirka
Šv. Pranciškaus, gyvūnų globėjo, šventės akimirka / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Jis patikino – visus gyvūnus įdomu stebėti skirtingais metų laikais bei skirtingais jų gyvenimo etapais. R. Anusauskas sakė sulaukiantis jaunimo prašymų pamokyti fotografuoti gamtą – tuomet atsakymas būna vienas – pirmiausia patariama tinkamai užfiksuoti žvirblį.

„Kol fotografas randa tinkamą šviesą, situaciją, „pagauna“ paukščio judesį praeina ir keleri metai. Fotografuoti gamtą, jei nori tą padaryti deramai, nėra lengva“, – patikino fotografas.

Savo archyve jis turi ir tokių vaizdų, kokius pamatyti galima tik kartą gyvenime. Pavyzdžiui, kai smauglys „pasilepina“ šuniuku.

Šv. Pranciškaus, gyvūnų globėjo, šventės akimirka
Šv. Pranciškaus, gyvūnų globėjo, šventės akimirka / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

„Gamtoje praktiškai nėra pasikartojančių situacijų, todėl kiekviena šiame filme nufilmuota sekundė yra išskirtinė ir įdomi. Esu įsitikinęs, kad žiūrovai šiame filme daugelį gyvūnų pamatys pirmą kartą gyvenime!“, – intriguoja garsus fotomenininkas.

Daugiau nei pusę pasaulio išmaišęs R. Anusauskas šventės svečiams pristatė ir kvapą gniaužiančią savo foto parodą. „Čia galima pamatyti rečiausius Lietuvos ir viso pasaulio paukščius bei gyvūnus: nuo juodojo gandro iki vietnamietiškos meškos, nuo žvirblinės pelėdos iki 8 metrų smauglio ir riestanosės bezdžionės“, – pasakoja R. Anusauskas.

Minias pritraukianti Šv. Pranciškaus, gyvūnų globėjo, dienos šventė Kaune tapo neatsiejama miesto gyvenimo ir kultūros dalimi. Pasak renginį organizuojančios VŠĮ ,,Kaunensis" vadovės Aistės Grybauskienės, idėja paminėti Šv. Pranciškaus dieną kilo kunigui Sauliui Pauliui Bytautui. „Išgirdusi jo pasakojimus apie Šv. Pranciškų bei kaimyninės Lenkijos tradicijas, švenčiant šią dieną, iš karto užsidegiau noru suorganizuoti tokią šventę ir Kaune. Lenkijoje pilni stadionai žmonių susirenka palaiminti savo augintinių, norėjau, kad tokį kilnų renginį savo mieste turėtume ir mes. Pirmasis minėjimas nesulaukė didelio dalyvio būrio, bet po jo pasklido žinia apie sakralų, prasmingą ir linksmą gyvūnų mylėtojų ir jų šeimų susibūrimą, kuris su kiekvienais metais įgavo pagreitį ir išaugo į tradicinę miesto šventę“ , – pasakojo A. Grybauskienė.

Maža to, ši gyvūnų mylėtojų fiesta sulaukia ne tik Kauno miesto ir rajono bendruomenės šeimų su savo augintiniais, bet ir svečių iš visos Lietuvos ir net užsienio. Pernai renginį aplankė net nuncijus iš Vatikano, o šiemet į gyvūnų globos šventę prie Kauno pilies su savo programa ir aukletiniais atvyko Ventspilio kaniterapijos centras.

Nepaisant daugybės naujovių, kuriomis šiais metais svečius pasitinka renginys, jis lieka ištikimas savo sukurtoms tradicijoms – gyvūnų laiminimui, iškilmingai šventės dalyvių eisenai aplink Kauno pilį, šventinei programai ir viską vainikuojančiam koncertui.

Kaip ir kiekvienais metais šventės svečiai gali mėgautis dėmesį prikaustančiais tarnybinių šunų ir žirgų pasirodymais bei dresūros parodomosiomis programomis, žavėtis Baltijos cirko pasirodymu, grožėtis gyvūnų mados šou ir tradiciškai išrinkti šunį, nusipelniusį metų stilingiausiojo titulo.

Ričardas Anusauskas
Ričardas Anusauskas / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Viso renginio metu vyksta konsultacijos gyvūnų priežiūros klausimais, o praėjusiais metais pradėta graži akcija „Sukurk jiems namus“ tęsiama ir šiemet. Pernai vaikai gražiausiomis spalvomis išmargino net penkias būdas, kurios vėliau buvo padovanotos gyvūnų globos organizacijai ir tapo jaukiais namais savo naujųjų šeimininkų laukiantiems keturkojams.