Havajuose išsiveržus ugnikalniui Vaiva Rykštaitė pasiruošė evakuacijai: „Gyvename papėdėje“

Po ugnikalnio Mauna Loa išsiveržimo Vaiva Rykštaitė pasiruošė evakuacijai / Scanpix ir asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Pirmadienį Havajuose po 38 metų išsiveržė didžiausias aktyvus ugnikalnis pasaulyje Mauna Loa. Saloje su šeima gyvenanti rašytoja Vaiva Rykštaitė – viena iš grėsmingo įvykio liudininkių. Ji pasakoja, kad nors realaus pavojaus kol kas nėra, viskas gali bet kada pasikeisti.

Į Havajus prieš devynerius metus atvykusi lietuvė Vaiva Rykštaitė šią įstabią salą vadina namais, čia yra sukūrusi šeimą. Vis tik ir nuostabaus grožio pasaulio kampelyje tyko pavojai, vienas jų – didžiausias aktyvus pasaulio ugnikalnis Mauna Loa.

Pirmadienį įvykęs išsiveržimas ant kojų sukėlė visus havajiečius. Galimiems pavojams bei evakuacijai pasiruošė ir V.Rykštaitės šeima. Apie tai, kaip į grėsmingą situaciją reaguoja pati, rašytoja papasakojo socialinių tinklų sekėjams. Savo įrašu ji sutiko pasidalinti ir su portalo Žmonės.lt skaitytojais.

Vaiva Rykštaitė su šeima / Asmeninio albumo nuotr.
Ugnikalnio Mauna Loa išsiveržimas Havajuose / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Ryte pažadino naujiena, kad išsiveržė didžiausias pasaulio ugnikalnis Mauna Loa. Gyvename jo papėdėje. Paskutinįsyk jis veržėsi prieš beveik 40 metų. Dar vakar, kai Radvilas sugriovė Žemynos statytą kaladėlių miestelį, vaikams priminiau apie budistines smėlio mandalas – kaip jas patys kūrėjai nušluoja praktikuodami neprisirišimą. Žiū, gavau progą practice what you preach (praktikuokite tai, ką skelbiate – liet.), taip sakant.

Ramiai pasiruošiau evakuacijai. Susikroviau būtiniausius daiktus. Apie šią grėsmę žinojome seniai. Mintyse daug kartų bijojau ir daug kartų paleidau namus, ir vėl bijojau. Dideli jausmai. Keista buvo galvoti apie tai, kas būtina. Tokiu atveju galioja klasika: dokumentai, pinigai, brangenybės ir… sentimentai.

Šiandien džiaugiuosi, kad namie neturiu vertingų meno dirbinių. Neturiu dėl ko nerimauti. Ir kartu būtų gaila kiekvieno daiktelio, jų visumos, paties namų jausmo. Bet kai dairausi aplink svarstydama ką neštis, suprantu, kad viską arba nieko. Įsidėjau proprosenelės skambutį, kuriuo ji kviesdavo tarnus. Dvi mergaičių knygutes. Specialias kaukes. O tada, jau sukrovusi rimčiausius dalykus, pagalvojau, f**k it (velniop – liet.). Ir dar prisikroviau pilną lagaminą savo mylimiausių drabužių. Nes why not (kodėl gi ne – liet.)“, – rašė Vaiva Rykštaitė, pridurdama, kad jausmas – siurrealus.

Dukras Žemyną, Indrają ir sūnų Radvilą auginanti rašytoja pasakojo, kad vaikams situaciją paaiškino atvirai ir ramiai. Nors mokyklos buvo atidarytos, atžalos liko namie – taip liepė jos instinktai.

„Namai kaip tyčia tvarkingi. Uždegėme su vaikais žvakes. Šiandien mergaičių į mokyklą nevežiau. Pasipuošėme, įsijungėme Vivaldį, pašokome, paskaitėme pasaką apie ugnikalnio deivę Pelę. Žemyna sugiedojo jai giesmę. Nors ritualai reikalingi ne dievams – žmonėms, dabar kaip niekad aiškiai tai suprantu.

Mūsų namas teoriškai stovi pavojingiausioje zonoje. Praktiškai šiuo metu grėsmės nėra, bet bet kurią valandą viskas gali pasikeisti. Havajų meras pataria tęsti darbo dieną kaip įprasta, bet turėti planą. Tą ir darysime. Pas mane į svečius jau atskrenda viena garsi fotografė – ji nori įamžinti lavos upes. Kol kas nuotraukos su evakuacijos racionalumu ir nakties dangumi. Aloha“, – dalijosi V.Rykštaitė.

Naktį po išsiveržimo su šeima ji liko miegoti namie, nes staigaus pavojaus nebuvo.

Fotogalerija:

Ugnikalnio Mauna Loa išsiveržimas Havajuose (11 nuotr.)
+5
Skaitykite daugiau