Higienos mitai: apie rankų plovimą, kasdienį galvos trinkimą, viešuosius tualetus
Daugeliui mūsų įvairi higienos rutina tikrai nesvetima. Prausimasis 1–2 kartus per dieną po dušu, dantų valymas, galvos trinkimas. Kas dar? Rankų plovimas: pasinaudojus tualetu, prieš valgymą. Galime džiaugtis, kad dabar ne viduramžiai ir tokiai higienai sąlygos yra. Tačiau egzistuoja vis dar populiarių higienos mitų. Susipažinkime su jais.
Nuo pat vaikystės esame mokomi dažnai plauti rankas. Labai geras įprotis. Tačiau tokius mokymus ir praktinį jo pritaikymą dažnai lydi vienas įsitikinimas. Neva muilas naikina bakterijas. Nieko panašaus.
Paprastas muilas bakterijų nenaikina, tik mechaniškai jas „sukrutina“, pakelia nuo rankų paviršiaus ir su vandens srove (jei ji didelė ir to vandens daug) pašalina. Todėl egzistuoja net įvairios schemos, kaip rankos turi būti plaunamos, kokia „trajektorija“ turi būti jos šveičiamos, kad būtų pasiekta maksimali švara. O pats savaime bakterijas naikina tik antibakterinis, dezinfekcinis muilas. Jo dažniausiai galima įsigyti vaistinėse.
Kitas dažnos moters mėgstamas higienos įprotis – galvos trinkimas kasdien. Nesvarbu, kokia būtų to priežastis. Ar po nakties klaikiai sugulę plaukai, ar gausus riebalavimasis, ar tiesiog įprotis. Vis dėlto kasdieninis plaukų trinkimas šampūnu nieko gero neduoda.
Taip pat skaitykite: Kaip pasirūpinti tinkama rankų higiena. Dažniausi infekcijų židiniai
Kasdien trenkant plaukus, išplaunamas ir apsauginis riebalinis galvos odos sekretas. Tam, kad sekretas būtų atkurtas, riebalų liaukos išskiria jo dar daugiau. Todėl ir turite galvą plauti taip dažnai. Dermatologai teigia, kad svarbiausia – atrasti pusiausvyrą. Netrinkti galvos kasdien, bet ir nedaryti savaitės pertraukų tarp trinkimo.
Dar vienas mitas yra susijęs su viešaisiais tualetais. Na taip, niekas šių vietų nemėgsta. Jos asocijuojasi su nešvara, antihigiena, bakterijomis, virusais ir dar velniai žino kuo. Tačiau tiesa ta, kad bakterinės infekcijos „pasigavimas“ viešajame tualete tikrai nėra dažnas reiškinys.
Daugelis bakterijų ant tualeto dangčio ilgai neišgyvena. O net jei išgyventų, reiktų labai pasistengti, kad užsikrėstume bakterine infekcija. Mokslininkai vaizdžiai ir tiesmukai rėžia – praktiškai turėtumėte trinti tarpkojį ar išangę į tualeto dangtį, o prieš tai tas pats dangtis turėtų būti „nutrintas“ kito žmogaus. Ką ir bepakomentuosi po tokių keistų pasisakymų, bet bendram įsivaizdavimui – puikiai tinka.
Taigi higienos laikykimės, bet nepersistenkime.