Hillary Clinton švenčia 70 metų jubiliejų: kaip gėlių mergaitė virto viena įtakingiausių moterų pasaulyje?
Spalio 26-ąją politikė Hillary Clinton švenčia 70 metų jubiliejų. Viena įtakingiausių ir žinomiausių moterų pasaulyje abejingų nepalieka. Vieni ją myli, kiti – nekenčia, bet abejingų jai nėra. Net politologai tikina, jog daugelis amerikiečių prezidento rinkimuose balsavo arba už H.Clinton, arba prieš ją, bet ne už Donaldą Trumpą.
Bet kokiu atveju, H.Clinton įtakos ir pasiekimų neįmanoma nuginčyti. Čikagoje gimusi ir augusi Hillary visuomet drąsiai reiškė savo nuomonę, kovojo už feminizmą, o kartą, būdama 14-os, paslapčia išsmuko tam, kad gyvai pamatytų legendinį Martiną Lutherį Kingą. Jis įkvėpė paauglę siekti to, kas neįmanoma.
O kovoti prieš galinguosius Hillary norėjo nuo vaikystės. Jos tėvas buvo užkietėjęs konservatorius, niekinantis moteris ir vis pažeminantis pačios Hillary pasiekimus. Su tokiais vyrais Hillary kovojo. Štai atsiimdama diplomą ji pasakė tokią jaudinančią kalbą apie karą ir protestus, kad studenčiokės kalba ir nuotrauka atsirado „Times“ žurnale.
Šiandien sunku patikėti, kad H.Clinton buvo tikra hipė. Ji nešiojo spalvingas, net gėlėtas kelnes, plaukai būdavo išsitaršę, o nosį ji pabalnodavo akiniais plačiais plastiko rėmeliais.
Ištekėdama už Billo Clintono, buvusiu JAV prezidentu 1993-2001 metais, Hillary išlaikė ne tik hipišką įvaizdį, bet ir savo mergautinę Rodham pavardę. Feminizmo idėjomis tikėjusi jauna moteris nenorėjo būti tik gražus priedas prie tuo metu Arkanzaso gubernatoriaus pareigas ėjusio Billo. Vis dėlto konservatyvioje valstijoje tokia Hillary nepriklausomybė nuo vyro nebuvo suprasta. Sekančius gubernatoriaus rinkimus B.Clintonas triuškinančiai pralaimėjo. Tai buvo smūgis jiems abiems – juk ką tik dukters Chelsea susilaukusi Hillary rūpinosi Billo rinkimine kampanija.
Štai tuomet įvyko lūžis, sukūręs tokią Hillary, kokią mes ją matome dabar. Ji atsisakė hipiškų idėjų, pamynė savo principus priimdama Clinton pavardę, pasikeitė šukuoseną, atsikratė akinių bei spalvingų drabužių, numetė svorio. Hillary tapo tokia elito moterimi, kokios Amerika troško.
Tačiau dabar šalis nori visai ko kito. Tai viena priežasčių, kodėl praėjusiais metais Hillary taip ir netapo pirmąja JAV prezidente moterimi. Užtat jos biografijoje galima perskaityti ne vieną kitą laimėjimą: pirma moteris išrinkta į Niujorko Senatą, pirma moteris tapusi pilnateise partnere teisės firmoje „Rose Law Firm“, pirma kandidatė į JAV prezidentus, pirma pirmoji ponia, turinti magistro diplomą, ir pirma pirmoji ponia, aktyviai įsitraukusi į politiką. Be to, paskutinėmis Billo prezidentavimo dienomis ji tapo senatore – ji vienintelė istorijoje vienu metu buvo ir senatorė, ir pirmoji ponia. Daugeliui moterų Amerikoje ji yra feminizmo sinonimas.
Tiesa, pati Hillary ne kartą pasielgė labai nefeministiškai. Dar būdama jauna ji puikiai suprato, kad JAV nepasirengusi moteriai, užimančiai aukštas pareigas valstybėje. Todėl Hillary labiausiai rūpinosi ne savo, o Billo karjera ir rinkiminiu laikotarpiu, ir jam tapus prezidentu. Beje, tapusi pirmąja ponia Hillary pradėjo eiti oficialias pareigas valstybės valdyme.
Ambicijos išlikti viršūnėje buvo tokios stiprios, kad ji atmetė savo asmenines nuoskaudas, kai visas pasaulis narpliojo sekso skandalą, į kurį buvo įsivėlęs B.Clintonas. Hillary buvo pažeminta viešai, bet net ir akivaizdžiai atitolusi nuo vyro (tuo laikotarpiu viešumoje Hillary vengė bet kokio fizinio kontakto su B.Clintonu) ji pasakojo prieš televizijos kameras, jog viskas yra ir bus gerai.
Nekaip užsibaigė ir Billo prezidentavimo metai. Savo memuaruose „Hard Choices“ („Sunkūs pasirinkimai“) Hillary pasakojo, kad 2001-aisiais Baltuosius rūmus jiedu su vyru paliko „bankrutavę ir prasiskolinę“.
„Mes nieko neturėjome, todėl teko gerokai pavargti, kad laiku sukrapštytume pinigų paskoloms, namams išlaikyti ir dukros Chelsea mokslams“, – teigė H.Clinton. 2001-aisiais, kai baigėsi antroji Clintono kadencija ir šeima išsikraustė iš Baltųjų rūmų, jos skolos siekė apie 12 milijonų JAV dolerių! „Turėjome atiduoti visas skolas, sumokėti mokesčius ir pasirūpinti namais bei šeima“, – guodėsi politikė.
Aukso gysla Clintonui tapo vieši pasirodymai, kalbos ir paskaitos. Ne už dyką, o už apvalią sumą. Vien iš kalbų ir knygų B.Clintonas jau yra uždirbęs daugiau nei 150 mln. JAV dolerių. Per 2012-uosius už 72 kalbas gavo net 17 milijonų JAV dolerių. 2013-ųjų vasarą už 45 minučių trukmės kalbą Clintono fondui buvo sumokėta pusė milijono. Asmeninis kadenciją baigusio JAV vadovo rekordas – 750 tūkstančių JAV dolerių įvertinta kalba.
Abiejų Clintonų honoraras – vidutiniškai 210 tūkstančių JAV dolerių už kalbą ar paskaitą. Norinčių pasikviesti politikus į renginius netrūksta – jų laukiama verslininkų suvažiavimuose, pramonininkų diskusijose, politikos renginiuose, net studentų susibūrimuose. Tiesa, Hillary pabrėžė, kad labdaros renginiuose jie dažniausiai lankosi ir kalba nemokamai.
Įdomiausi faktai apie Hillary Clinton
- Ji ne visada svajojo tapti politike arba teisininke. Vaikystėje Hillary norėjo tapti krepšininke, žurnaliste arba... astronaute! 1961 metais ji net parašė laišką NASA, norėdama pasiteirauti, ką ji turi daryti, kad taptų astronaute. Hillary sulaukė atsakymo, kad moterys nėra priimamos į NASA programas.
- Dar viena Hillary svajonė – prisijungti prie JAV jūrų pėstininkų korpuso. Ji nunešė paraišką prieš ištekėdama už Billo. Laivynas atmetė jos paraišką argumentuodamas, kad ji per sena, jos prastas regėjimas ir... yra moteris.
- Po Martino Lutherio Kingo nužudymo Hillary suorganizavo dviejų dienų trukmės streiką.
- Prie automobilio vairo Hillary nesėdėjo jau daugiau nei 20 metų.
- Billas ir Hillary lanko skirtingas bažnyčias. Hillary priklauso metodistams, o Billas – baptistams.
- Hillary taip mėgsta aštrų maistą, kad rankinėje visada turi nedidelį „Tabasco“ padažo buteliuką ir džiovintų čili pipirų.
- Po mokslų koledže Hillary įsidarbino į žuvies konservų fabriką Aliaskoje. Pasibaisėjusi antisanitarinėmis sąlygomis ji įskundė darbdavį atitinkamoms institucijoms, kurios vėliau uždarė įstaigą.