„Huracan Coffee“ įkūrėjas Vytautas Kratulis – apie „pavojingiausią“ pasaulyje Kongo kavą

Vytautas Kratulis/Asmeninio archyvo nuotr.
Vytautas Kratulis/Asmeninio archyvo nuotr.
Beatričė Staniūnaitė
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Savaitę praleidęs Kongo Demokratinėje Respublikoje Vytautas Kratulis savo gyvybe rizikavo dėl kavos. Nors ši šalis turtinga gamtiniais ištekliais, žmonės gyvena skurde, klesti korupcija ir terorizmo grupuotės, plinta mirtinos ligos.

Nuo 1999 metų pradėjęs plėtoti kavinių tinklą „Huracan Coffee“, Vytautas Kratulis (45) šiuo metu įkūręs net 9 kavines. Per dvidešimt gyvavimo metų Vytautas ne tik rūpinosi kavinių tinklo plėtra, bet ir leidosi į įvairias keliones, domėjosi kavos kultūra, o šiemet rizikavo ir savo gyvybe, kad paragautų pasaulyje pripažintos „pavojingiausios“ kavos. 

„Ši kava pavojinga ne savo savybėmis, o aplinka, kurioje ji auginama. Čia tave arba nušaus, arba susirgsi mirtina liga. Man pasisekė, kad grįžau gyvas ir sveikas“, – savo pasakojimą pradeda Vytautas Kratulis.

Domitės ir gyvenate kava, šįkart net rizikavote savo gyvybe. Įdomu, kada iš tiesų užgimė ta didžioji meilė kavai?

Yra kelios istorijos, kurias būtų galima sudėti į knygą, tačiau pati pradžia prasidėjo kaip ir daugeliui kavamanų. Manau, kad kava yra tam tikra išskirtinumo paieška, todėl jauni žmonės, stengdamiesi greičiau užaugti, pradeda gerti kavą. Kava yra vienas iš tų dalykų, kuris simbolizuoja, kad vaikas jau užaugo. Taip nutiko ir man... Juk per pirmus pasimatymus merginas irgi reikėdavo vestis kavos!

Na, o vėliau viskas prasidėjo nuo polinkio verslui. Ėmiausi įvairių veiklų: prekiavau net tik kava, bet ir cukrumi, aliejumi, arbata, šokoladiniais batonėliais, kurį laiką net „ties“ traktoriais buvau apsistojęs (juokiasi). Kažkuriuo momentu supratau, kad labiausiai man sekasi dalyvauti kavos industrijoje. Taip, po truputį, užgimė toji meilė kavai bei noras įgauti kuo daugiau žinių.

Kaip sužinojote apie „pavojingiausią“ pasaulio kavą?

Visa ši istorija turi priešistorę. 2005 metais sudalyvavau legendinėje kavos degustacijoje, kurioje susirinko viso pasaulio kavos guru, žinomų kavos kompanijų lyderiai, su kuriais palaikau ryšį iki šiol. Beje, amerikiečiai išleido knygą apie šią legendinę degustaciją, kurioje paminėtas ir Lietuvos vardas. Prisiminkime, kad tais metais kavos industrija Lietuvoje buvo dar visai nežinoma, lyginant su tokiomis tradicinėmis kavos importo šalimis kaip Japonija ar Olandija.

Taigi, po šios degustacijos pradėjau keliauti, buvau kviečiamas į tarptautines degustacijas (kava kaip ir vynas turi vertinimo sistemą, galima sakyti, kad kavos industrija lygiuojasi į vyno industriją). Taip buvau pakviestas degustuoti „pavojingiausios“ kavos į Kongą.

Kelionės akimirkos/Asmeninio archyvo nuotr.
Kelionės akimirkos/Asmeninio archyvo nuotr.

Kodėl „pavojingiausia“ kava turi tokį titulą?

Reikia suvokti pagrindinį Kongo šalies paradoksą: kur nueisi, ten rasi aukso, deimantų ar kitų vertingųjų metalų kasyklas, tačiau, šalia to, šioje šalyje yra didžiausias pasaulyje skurdas, veikia visos terorizmo formos, žudomi žmonės, siaučia tokios ligos kaip maliarija ar Ebola. Kiekviena praleista sekundė šioje šalyje - gali būti lemtinga, tuo tarpu aš, kartu su kitais degustatoriais, čia praleidome savaitę.

Ar teko su įvardintais pavojais susidurti akis į akį?

Pernelyg nerizikavau, nes turiu nemažai ateities planų (juokiasi). Tačiau teko apsilankyti viename institute, įsikūrusiame teritorijoje, kurią valdo teroristinė grupuotė. Šią grupuotę būtų galima sulyginti su Boko Haram teroristine organizacija. Kai lankėmės institute, kuris tiria tos teritorijos florą ir fauną, darbuotojai minėjo, kad ši grupuotė didžiuojasi nužudžiusi šimtą žmonių.

Be viso to, ir pats institutas yra pavojingas. Čia atvežami gyvūnai, kurie buvo patekę į civilizaciją ir norint juos sugrąžinti į laisvę, pirmiausia reikia adaptuoti. Daugelis jų serga įvairiomis ligomis. Pavyzdžiui, Ebola užsikrečiama per kūno skysčius, o priartėjus prie šsigandusios ir sergančios beždžionės gali likti apšlapintas ir tokiu būdu susirgti. Būdamas institute buvau šalia sergančių beždžionių, tačiau nelaimės išvengti pavyko.

Beje, kolegai filmuojant vieną iš kelionės akimirkų, prie jo staiga prišoko žmogus, griebė kamerą ir bandė su ja pasprukti. Gerai, kad kolegos reakcija buvo greitesnė ir vagystės buvo išvengta. Dabar turime išskirtinį vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota vagies ranka!

Kelionės akimirkos/Asmeninio archyvo nuotr.
Kelionės akimirkos/Asmeninio archyvo nuotr.

Taigi, Kongo kava auginama pavojingoje aplinkoje, tačiau ar ji kaip nors išsiskiria savo savybėmis?

Įdomus dalykas tas, kad kavos Konge yra, tačiau pačios kavos industrijos nėra. Konkurse mes ragavome geriausias kavas, kurių ten šiaip nuvažiavęs negausi. Iš keturiasdešimt penkių pateiktų kavų, mes atrinkome tik penkiolika. Likusių kavų išskirtinis defektas – bulvių skonis. Dauguma šios šalies kavų tiesiog nepasiekia tinkamos kokybės tam, kad būtų parduodamos tarptautinėje rinkoje.

Tiesa, visa Konge užauginama kava (netgi bulvių skonio) kontrabandos būdu yra parduodama. Kava patenka į gretimas šalis, kurios yra užsitarnavusios kavos vardą, tuomet ji yra praskiedžiama ir tampa, tarkim, Ruandos ar Burundžio kava, kuri parduodama už žymiai brangesnę kainą.

Ar atrinktas kavas planuojate atvežti į Lietuvą?

Tas planas yra vykdomas dabar, tačiau tai išties sunkus procesas. Apdovanojome žmones, kurie užaugino tas kavas ir norime jas parsivežti prekybai į Lietuvą, tačiau tai yra didelė verslo rizika. Negali žinoti, ar parsivešime būtent tą kavą, kurią išsirinkome ir nusipirkome.

Žinoma, po kelionės atsivežiau mažą krepšelį atrinktos kavos, kuri sulaukė aukščiausių balų (iš 45 kavų aukščiausius balus suteikėme keturioms). Vieną jų ragavome Lietuvoje ir ji čia paliko didelį įspūdį.