Prieš beveik ketverius metus panevėžiečiai Alma ir Audrius Sutkai tarė „sudie“ artimiesiems, būriui draugų ir tradiciniam požiūriui į gyvenimą – pardavė namus ir iškeliavo pamatyti gražiausių pasaulio vietų.
Likimo dovaną mestelėjo ir pats gyvenimas – paradoksas, sutuoktiniai dėkingi pandemijai, kuri nors ir sujaukė kelionių planus, bet paskatino kurti TV laidą „1000 pasaulio stebuklų“ ir išgarsėti.
„Jei ne ši laida, būtume niekam nežinomi, kaip ir daugybė kitų, dar įdomesnių už mus keliautojų, bet išlindome kaip yla iš maišo“, – šypsosi Audrius. Lietuviai jau apkeliavo Pietų ir Šiaurės Amerikas, o netrukus , startavę Ispanijoje, išvyks į trijų mėnesių kelionę po Afriką ir Aziją.
Namai yra ten, kur esi
Parduoti namus ir juos iškeisti į keliones ryžtųsi toli gražu ne kiekvienas, tačiau Audrius įsitikinęs, kad daug paprasčiau gyventi neturint savo nuosavo būsto: „Nesi pririštas, nereikia galvoti, kas prižiūrės namus išvykus į kelionę. Namai yra ten, kur tu esi. Kai galva neperkrauta materialiniais rūpesčiais, daugiau vietos suvokti, koks gražus pasaulis. Lietuviams nėra įprasta neturėti nuosavybės, daug kas nėra įprasta, bet tauta keičiasi ir mes esame tarp jų.“
Nuo mokyklos laikų pažįstami ir 19-os metų susituokę Alma bei Audrius tyrinėdami pasaulį tapo ir geriausiais draugais. Nors puikiai vienas kitą pažįsta, Audrius kelionėse Almą atrado kaip drąsią, savimi pasitikinčią, nebijančią daryti sprendimų moterį. „O aš visada buvau be vieno „varžtelio“, niekas manęs nesuprasdavo. 20 metų dalyvaudavau bekelės varžybose, nuolat kratantis atsipurtė varžtelis ir pasimetė, taigi jau nėra ką ir prisukti“, – juokauja Audrius.
Jei ne kelionės, Audrius norėtų gaminti švyturių maketus, rašyti knygą, laikyti bites, tačiau jis neplanuoja toli į ateitį: „Kai prisigalvoji visokių nesąmonių, po to paskęsti lūkesčiuose ir pasidarai ligoniu.“
Aplinkkeliai arba nuotykių kaina
Kelionėse kaip ir gyvenime, neišvengsi nuotykių. Audrius sako, kad bene sunkiausia buvo Kanadoje, kai sugedus automobiliui teko 3 savaites jį remontuoti: „Buvo momentų, kai atrodė, kad nėra jokios išeities. Remontui išleidom daugiau nei automobilis buvo vertas. Buvo sunku morališkai ir fiziškai, teko gyventi prie autostrados nevažiuojančiame automobilyje, karštis, apsinuodijau antifrizu... Tokius nuotykius vadinu aplinkkeliais. Raminu save, kad tai pasibaigs ir išvažiuosi į tiesų kelią.“
Svarbiausia kelionėse – patikimas automobilis
Nuotykis Kanadoje padėjo suprasti, kaip svarbu kelionėms yra patikimas automobilis. Pirmuose etapuose panevėžiečiai ir jų bendrakeleiviai važiavo su kemperiais, kurie perdaryti iš „Nissan“ visureigių. Šį sezoną po Kanadą ir Aliaską važiavo su JAV nusipirktu „Dodge“, į kurį įkėlė mobilų namą. O į Afriką ir Aziją vyks su bekelei skirtu „Land Rover Defender 75th Edition“ – specialiu automobilio 75 metų jubiliejui pažymėti skirtu modeliu.
„Mums reikalingas patikimas automobilis, todėl pasirinkome naują, norime išvengti gedimų, trukdžių ir kitų bėdų, kurios nutinka 5–10 metų senumo mašinoms. Su naujuoju visureigiu galėsime nuvažiuoti į tokias vietas, kur nėra transporto infrastruktūros, tik dykumos. Tai vienas galingiausių ir patikimiausių šios klasės automobilių, o kartu ir komfortabilus – ilgoje kelionėje tai labai svarbu“, – tvirtina Audrius.
Keliaudami po Afriką ir Aziją lietuviai galės nakvoti ir palapinėje ant automobilio stogo. Galinėje automobilio dalyje įrengta mini virtuvė, yra vandens šildytuvas, dujų balionas, pastatomas dušas – daugiau komforto nei kartais randi Afrikos viešbutyje.
Lietuva – geriausia vieta gyventi
Po ilgų kelionių mėnesių grįžus į Lietuvą, kaskart ji atrodo visi gražesnė. „Esu jautrus šiuo klausimu, visą laiką su ašarom akyse pamatau Lietuvą. Tie, kurie nemato savo krašto grožio, nemato grožio savyje. Lietuva pasaulio kontekste atrodo nuostabiai. Reikia pabūti už Lietuvos ribų, kad suprastum, kaip gera čia gyventi“, – teigia A.Sutkus.