Į Justino Jankevičiaus šou atvykęs arkivyskupas Sigitas Tamkevičius tikėjosi dar aštresnių klausimų

Justinas Jankevičius ir Sigitas Tamkevičius / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Justinas Jankevičius ir Sigitas Tamkevičius / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2016-02-17 00:24
AA

Vasario 16-osios vakarą Kauno lofte „Gargaras“ netrūko nei pokalbių skaudžiomis temomis, nei už pilvų verčiančio susiimti juoko. Šįsyk „JJ show“ vedėjo, humoristo Justino Jankevičiaus (31) pašnekovu tapo arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius (77).

„Iš Justino tikėjausi aštresnių klausimų, – po beveik dvi valandas trukusio pašnekesio, kurį stebėjo keli šimtai kauniečių, su šypsena Žmonės.lt sakė Sigitas Tamkevičius. – Nes per savo gyvenimą visko esu girdėjęs.“ 

J.Jankevičius pokalbiu su buvusiu Kauno arkivyskupu metropolitu taip pat liko labai patenkintas.

„Jį vertinčiau 10 balų iš 10. S.Tamkevičius yra vienas šviesiausių kunigų. Nedaug tokių yra. Jo geros akys, o kalbėdamas nieko neslepia“, – įspūdžiais dalinosi humoristas. 

„JJ show“ prasidėjo filmuotos vaizdo medžiagos demonstravimu. Joje įamžinta prie pianino sėdinti dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu.

Justinas Jankevičius / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

„Būk laimingas, sveikas“, – iš ekrano į mylimąjį J.Jankevičių kreipėsi ji ir sudainavo kelias „Su gimimo diena“ kūrinio eilutes. Jos buvo skirtos būtent vasario 16-ąją gimusiam Justinui.

„Sujautrinot ciniką...“, – išklausęs sveikinimo ištarė sukaktuvininkas ir pridūrė, kad pradedamas jaukus juokų vakaras. 

J.Jankevičiaus gimtadienio nepamiršo ir arkivyskupas, į sceną užlipęs su dovanų maišeliu. Išvydęs tai humoristas nesusilaikė nepajuokavęs, jog nesąs daktaras, todėl butelio jam dovanoti nereikia. 

„Ne butelis čia. Knyga. Joje – visa, ką svarbiausio gyvenime patyriau“, – sakė S.Tamkevičius. 

Justinas Jankevičius / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Šmaikščiai ir be įtampos pašnekesį pradėję du skirtingų kartų vyrai netrukus prisiminė vasaros atostogas, kurios, anot J.Jankevičiaus, buvo sugalvotos tam, kad kaimo vaikai tėvams padėtų nudirbti darbus. Mintimis grįždamas į vaikystę 1938-aisiais gimęs S.Tamkevičius prisipažino labai nemėgęs ganyti karvių ir šis užsiėmimas malonumu jam tapo tik išmokus skaityti knygas. 

„Jūs turbūt nežinote, kad šiuolaikiniai vaikai karves savo planšetėse gano valandų valandas. Ir netgi su draugais tuo dalinasi“, – juokdamasis sakė humoristas ir tuoj pat pasiaiškino, iš kur sovietų laikais arkivyskupas gaudavo įdomių, be propagandos knygų. 

S.Tamkevičius prisiminė jau tuomet patarnavęs klebonui per Šv. mišias, todėl kartais sulaukdavęs leidimo sutvarkyti jo biblioteką. 

„Betvarkydamas knygas aš viską taip sujaukdavau ieškodamas, kas man įdomu“, – prisiminė „JJ show“ svečias. 

Justinas Jankevičius / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Nors pirmoji S.Tamkevičiaus perskaityta knyga buvo apie penkiolikmetį kapitoną, paauglystėje jis nesvajodavo apie tai, kuo bus užaugęs. Apie kunigystę mąstyti pradėjo dešimtoje klasėje, kuomet vieno pažįstamo suaugusiojo buvo paragintas mokytis lotynų kalbos. 

Nebaigęs studijų kunigų seminarijoje S.Tamkevičius buvo pakviestas į kariuomenę. Ten jis pirmą kartą išgirdo ir išsamiai susipažino su rusiškų keiksmažodžių žodynu. Su broliais augęs šeimos pagrandukas keiksmų iš vyresniųjų neišgirsdavo, todėl pirmi mėnesiai kariuomenėje jam buvo sunkūs ir priminė lyg nėrimą į šaltą vandenį. Trejus metus pragyvenęs kaip pasaulietis jis vis dėlto į kunigų seminariją grįžo. Taip pat pasielgė dar trys iš keturių kartu tarnybą atlikusių bendramokslių. 

J.Jankevičius, gaivindamas S.Tamkevičiaus vaikystės prisiminimus, paklausė, ar ilgą kelią tekdavo nueiti iki mokyklos. Pradinėse klasėse būsimasis kunigas privalėdavo įveikti vieną, o vėliau – aštuonis kilometrus.

„Kai tėtis nupirko dviratį jaučiaus taip, kaip jūs dabar vairuodami BMW“, – šypsodamasis patikino Lietuvos katalikų dvasininkas. 

„Buvo taip baisu? – pasitikslino J.Jankevičius. – Kiek kartų su savo dviračiu įlėkėte į autobusų stotelę?“ 

Į juoką salėje sukėlusius klausimus S.Tamkevičius atsakė į stotelę nė sykio nepataikęs, bet skaudų „skridimą“ į nuokalnę patyręs.

Justinas Jankevičius / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Šou vedėją itin domino pašnekovo paauglystės laikų protestai prieš to meto nustatytą tvarką. Jį šiek tiek nustebino tai, kad sovietų valdžiai kaimo vaikai priešindavosi prieš pamokas užsukdami į bažnyčią pasimelsti. 

„O ką tuomet rūkėte?“ – žmogiškų silpnybių S.Tamkevičiaus biografijoje ieškojo J.Jankevičius.

Justinas Jankevičius / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Neslėpdamas dvasininkas pripažino, kad broliai jį išmokė rūkyti cigaretes ir jis tą darė dvejus metus. Tol, kol apie tai sužinojo mama ir paprašė neberūkyti. S.Tamkevičiui šio įvykio atsikratyti žalingo įpročio pakako. 

Pokalbyje nevengta ir skaudžių prisiminimų.

Pavyzdžiui, kaip 1983-iaisiais S.Tamkevičius buvo areštuotas už kunigo veiklą. Arba kaip 1968 metais jis su keliais jaunais kunigais sovietų valdžiai parašė laišką, prašydamas leisti kasmet seminarijoje studijas pradėti ne penkiems, o gerokai daugiau jaunuolių, nes kasmet mirdavo vidutiniškai 30 bažnyčios tarnų, todėl jų labai trūko.

„JJ Show“: Sigitas Tamkevičius prieš Justiną Jankevičių (36 nuotr.)
+30

Už kreipimąsi S.Tamkevičius privalėjo tris mėnesius dirbti metalo gamykloje, kur gamino kirvukus ir plaktukus. Vėliau jis turėjo tapti melioratoriumi – penkias dienas per savaitę kunigais kasdavo griovius ir klodavo vamzdelius. 

„Tačiau, turėdami du laisvadienius, telkdavome jaunimą, bendraudavome su kitais žmonėmis, rengdavome seminarus. Tai valdžiai dar labiau nepatiko, todėl po metų buvome grąžinti į klebonijas“, – sakė S.Tamkevičius. 

„JJ show“ vedėjas ir jo svečias nevengė pasikalbėti apie meilę moterims, gėjus, piktus kunigus, emocines bombas bei kitus įvykius, palikusius pėdsaką garsiojo bažnyčios tarno gyvenime. 

„Aš esu šiek tiek ateistas. Bet pašnekesiu su S.Tamkevičiumi norėjau parodyti, kad tokia diena, kaip valstybės gimtadienis, gali suartinti skirtingų religijų, tautų, įsitikinimų žmones“, – nedvejojo J.Jankevičius.