Į skandalą dėl „drakoniuko“ įsivėlusiam K.Murauskui – eksperto kirtis: „Primena pririštą beždžionėlę“

Karolis Murauskas ir jo augintinis – aksolotlis / Loretos Kondratės ir Ingos Valiuvienės nuotr., LNK stopkadras
Karolis Murauskas ir jo augintinis – aksolotlis / Loretos Kondratės ir Ingos Valiuvienės nuotr., LNK stopkadras
Šaltinis: Žmonės
A
A

Neseniai kilo pasipiktinimas dėl to, kokiomis sąlygomis žinomas plaukų stilistas Karolis Murauskas laiko savo egzotinį augintinį – aksolotlį. Dabar portalui Žmonės.lt šią situaciją pakomentavo ir ekspertas. „Tai išties neatsakingas elgesys“, – pabrėžė specialistas ir įvardijo, kas jam labiausiai užkliuvo.

Kaip prieš kurį laiką jau rašė portalas Žmonės.lt, pasipiktinimo banga dėl Karolio Murausko elgesio su vandenyje gyvenančiu aksolotliu kilo po LNK televizijos laidos „Labas vakaras, Lietuva“ reportažo. Jame buvo matyti, kad plaukų stilistas savo grožio salone Kaune augintinį laiko gana mažame akvariume. Tiesa, pats K.Murauskas tikino, kad tai tik laikinos sąlygos, mat didesnis akvariumas suskilo.

Tačiau Karolio paaiškinimas įtikino toli gražu ne visus. Portalą Žmonės.lt pasiekė pasipiktinusių skaitytojų laiškai. Negana to, diskusijos po minėto reportažo užvirė keliose feisbuko grupėse, kuriose aptarinėjami akvariumai ir jų gyventojai.

Užkliuvo net keli dalykai

O dabar portalui Žmonės.lt tai, ką išvydo minėtame reportaže, pakomentavo ilgametis akvariumų entuziastas, specializuotos akvariumų parduotuvės bendraturtis Virginijus.

„Tai, ką matau vaizdo įraše, tikrai nėra rekomenduotinas gyvūno laikymo ar priežiūros pavyzdys“, – teigė jis.

„Mes matome gyvūno laikymą visiškai neatsižvelgiant į jo minimalius poreikius bei neužtikrinant jam tinkamų sąlygų. Gyvūno išvaizda rodo, kad gyvūnas laikomas netinkamai – nutirpusios/nudegusios žiaunos. Dažniausia tokio reiškinio priežastis – padidėjusi amonio koncentracija vandenyje. Amonis yra labai nuodingas (ypač esant didesniam nei 7 pH vandenilio potencialui). Šio gyvūno ėmimas plikomis rankomis taip pat neprisideda prie jo gerovės: oda jautri, padengta plonu apsauginiu gleiviniu sluoksniu ir lengvai pažeidžiama“, – komentavo specialistas.

Karolio Murausko augintinis – aksolotlis
Karolio Murausko augintinis – aksolotlis / LNK stopkadras

Anot K.Murausko, aksolotlis mažame akvariume buvo tik laikinai, kadangi didesnis suskilo. Tačiau su portalu Žmonės.lt įžvalgomis pasidalijęs specialistas neslėpė nesuprantantis, kodėl į geresnes sąlygas augintinio nebuvo galima perkelti greičiau.

„Iš epizodo galima daryti prielaidą, kad gyvūnas tame akvariume tikrai ne pirma diena. Šiais laikais nėra jokios problemos nuvykti į artimiausią akvariuminių prekių parduotuvę ir įsigyti naują akvariumą, tinkamą augintiniui, o ypač žinant, kad pas jus atvyks filmuoti laidą. Tinkamo dydžio akvariumą nusipirkti be problemų galima bet kurioje zooprekių ar akvariumų parduotuvėje, Kaune jų tikrai ne viena ir ne dvi.

Be to, įvykus tokiai nelaimei (sudužus akvariumui), gyvūną laikinai galima patalpinti ir didesniame kibire ar kitoje plastikinėje talpoje, didesnėje nei epizode matomame „akvariume“ (greičiau vaza nei akvariumas) su filtravimo sistema.

Nebūtina tokiu atveju laikyti to gyvūno viešoje patalpoje – galima laikinai laikyti pagalbinėse patalpose ir pasirūpinti jo gerove. Klientai tikrai suprastų! Dabar tai primena tuos liūdnus atvejus, kai bet kokiu būdu bandoma priversti gyvūną atidirbti maistą. Gal ir grubus pavyzdys, bet primena su pavadėliu pririštą beždžionėlę, naudojamą fotografavimuisi ir už kiekvieną kadrą gaunančią paskatinimą – skaniuką“, – žodžių į vatą nevyniojo specialistas.

Karolio Murausko augintinis – aksolotlis
Karolio Murausko augintinis – aksolotlis / LNK stopkadras

Pašnekovo teigimu, tai mažų mažiausiai aplaidumas ir neatsakingas elgesys su gyvūnu.

O kokio dydžio akvariume turėtų gyventi aksolotlis? Prieš tai portalo Žmonės.lt paklaustas, kokios tos įprastos sąlygos, kuriose laikomas jo augintinis, K.Murauskas teigė: „Bijau pameluoti, bet dideliame akvariume yra kažkur apie 30 litrų.“

Visgi specialistas portalą Žmonės.lt patikino, kad tokiam gyvūnui reikėtų dar didesnio akvariumo.

„Aksolotlis – meksikinės salamandros lerva, galinti visą savo gyvenimą ir likti lervos stadijoje. Gali užaugti ir iki 25-30 cm. Tačiau nors atrodo lėti ir ramūs gyvūnai, erdvės jiems tikrai nebus per daug.

Akvariumas, reikalingas vienam aksolotliui, turėtų būti ne mažesnis nei 60–80 litrų. Ir kuo didesnis akvariumo dugno plotas, tuo geriau. Rekomenduojamas dydis būtų apie 100 litrų arba 80x40x30 (LxPxH) cm vienam individui.

Dekoruojant akvariumą reikėtų vengti smulkių elementų, akmenys turi būti pakankamai dideli – tokie, kad netilptų augintiniui į burną. Smėlis nerekomenduojamas. Čia yra labai daug niuansų ir prieš įsigyjant tokį augintinį geriausia būtų juo pasidomėti arba pasikonsultuoti su labiau patyrusiais augintojais“, – aiškino specializuotos akvariumų parduotuvės bendraturtis Virginijus.

Karolis Murauskas
Karolis Murauskas / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Jam užkliuvo ir dar keli aspektai. Pavyzdžiui, tai, kad K.Murauskas laidoje „Labas vakaras, Lietuva“ aiškino, jog akvariume atšilus vandeniui, į jį prideda daug ledukų.

„Aksolotlio laikymo temperatūra turėtų būti 15–20 laipsnių. Šiltesnis vanduo jau darosi problema tiek augintinio komfortui, tiek sveikatos būklei. Tačiau nuolatinis staigus temperatūros šokinėjimas taip pat neapsitarnauja gyvūno sveikatai. Žemesnė nei 15 laipsnių temperatūra – nerekomenduojama, nes lėtėja gyvūno metabolizmas, sustoja maistinių medžiagų įsisavinimas, gali prasidėti vidaus organų problemos (nevirškinamas maistas ir kt.).

Taigi dažnas vandens kaitaliojimas, šaldymas ledo kubeliais ir kt. neatrodo labai gerai, nes temperatūra labai staigiai numušama, o po to gan greit įšyla (indas mažas, vandens kiekis nedidelis ir pan.) nuo aplinkos. Žinant, kad gyvūnas šaltakraujis, tik galima numanyti, koks stresas jam kyla nuolat staigiai kintant aplinkos, o kartu ir jo kūno temperatūrai“, – dėstė pašnekovas.

Negana to, K.Murauskas pasakojo aksolotlį šeriantis jautiena. Išgirdęs tai, specialistas taip pat turėjo ką pasakyti.

„Jautiena šerti nerekomenduojama! Bent jau kaip kasdieniu maistu. Šiam gyvūnui tai yra per daug riebalų turintis maistas. Be to, nepakankamas kalcio kiekis, per daug apkraunami inkstai, dėl ko gali kilti komplikacijos.

Suaugęs gyvūnas turi būti šeriamas kas antrą dieną, o tinkamiausias maistas – natūralūs gyvi pašarai, tokie kaip sliekai. Tinkami ir kiti gyvi pašarai – lervos, vabzdžiai, kirminai ir kt.. Bet reikėtų atsižvelgti į gyvūno dydį bei duoti atitinkamo dydžio maistą. Galima šerti ir specializuotu sausu maistu, praturtintu kalciu, ar šaldytu“, – portalui Žmonės.lt sakė pašnekovas.

Jis pridūrė, kad tokio gyvūno laikymui akvariume būtina ir gera filtravimo sistema, sugebanti susitvarkyti su gana didele biologine apkrova.

„Visumoje aksolotlis yra labai atsparus ir prie įvairių laikymo sąlygų prisitaikantis gyvūnas, tačiau tai nereiškia, kad nereiktų pasidomėti tokio gyvūno laikymo sąlygomis bei stengtis užtikrinti kuo geresnes sąlygas jo laikymui“, – situaciją apibendrino ilgametis akvariumų entuziastas Virginijus.

Sureagavo į kaltinimus

Žmonės.lt primena, kad drakoniškų bruožų turinčius aksolotlius K.Murauskas augina jau ne vienus metus. Dar praeitą savaitę portalui Žmonės.lt nupasakojus, dėl ko socialiniuose tinkluose kilo pasipiktinimas, žinomas plaukų stilistas nustebo – teigė, kad kaltinimai netinkama gyvūno priežiūra jo nebuvo pasiekę.

Paklaustas, ar šiuose kaltinimuose yra tiesos, Karolis pakartojo tai, ką buvo sakęs laidoje: „Akvariumas suskilo, todėl mes aksolotlį perkėlėme į kitą. Tokios sąlygos – tik laikinos. Paskui mes jį perkelsime į kitas sąlygas.“ ​

Karolis Murauskas
Karolis Murauskas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

​Karolis pabrėžė, kad egzotiniu augintiniu nuoširdžiai rūpinasi.

„Aksolotlį saugome labai gražiai. Maitiname ir prižiūrime“, – portalui Žmonės.lt teigė jis.