Į Vilnių atvykstanti princesė Mary: knygos verta meilės istorija ir išbandymai užkariaujant danų širdis

Danijos princesė Mary / „Scanpix“ nuotr.
Danijos princesė Mary / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Rugsėjo 30-ąją, minint Lietuvos ir Danijos diplomatinių santykių šimtmetį, į Vilnių atvyksta Danijos kronprincesė Mary (49). Europos stiliaus ikona, danų širdžių karalienė – būtent taip tituluojama elegantiškoji monarchų šeimos atstovė. Nors Lietuvoje dažniau kalbame apie Didžiosios Britanijos karališkąją šeimą, princesės Mary gyvenimo vingiai ne mažiau nuostabūs nei ne kartą aptarta Meghan Markle istorija.

Australijos žurnalas „The Sydney Morning Herald“ atskleidžia, kaip Tasmanijoje keturių atžalų šeimoje gimusi Mary tapo Danijos širdžių valdove. Teigiama, kad princesės Mary gyvenimas kai kuriems primena pelenės pasaką.

Mary Donaldson gimė 1972-aisiais keturias atžalas auginusioje Tasmanijos universiteto akademikų šeimoje. Jos tėvas – užkietėjęs matematikos profesorius, o mama buvo rektoriaus padėjėja. Augusi su dviem vyresnėmis seserimis Jane ir Patricia bei broliu Johnu, Mary vaikystės dienas leido pasinėrusi į skirtingas edukacines veiklas – mergaitė domėjosi sportu, žaidė krepšinį, ledo rutulį, o ir puikiai grojo pianinu, fleita bei klarnetu. Princesiškas gyvenimas tuomet buvo tik svajonėse.

Visgi talentu skirtingoms sritims pasižymėjusi Mary nei į muziką, nei į sportą nepasuko – baigusi mokslus nėrė į reklamos pasaulį. Moteris pradėjo sėkmingą karjerą Melburne, tačiau netrukus persikėlė gyventi į Sidnėjų. Rodos, šis jai ir atnešė gyvenimo meilę.

Kaip princas pamilo reklamos specialistę

Prieš du dešimtmečius Sidnėjaus Porterio gatvė tapo pasakiškos meilės istorijos liudininke. Čia 2000-aisiais 28-erių M.Donaldson susipažino su 32-ejų Danijos kronprincu Frederiku. Susipažino jie kaip ir tūkstančiai kitų porų – be jokių karališkųjų palydų, apsaugos darbuotojų ir viską fiksuojančių paparacų. 

Tuomet Australijoje apsilankęs Danijos princas dėmesio netraukė, nes tiek vietiniai, tiek turistai buvo užsiėmė visai kitais dalykais. Ir nieko keisto – Sidnėjų drebino Vasaros olimpinės žaidynės. Miesto gatvės buvo pripildytos skirtingų šalių bendrystės – sporto entuziastai plūdo į barus ir restoranus, kur mezgėsi trumpalaikės pažintys bei ilgalaikės draugystės.

Danijos princesė Mary
Danijos princesė Mary / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Iš nedidelės, netoli Australijos esančios Tasmanijos salos kilusi rinkodaros vadovė M.Donaldson jau daugiau nei metus gyveno Sidnėjuje. Olimpinių žaidynių įkarštyje, lydima gero bičiulio Andre Mileso, ji taip pat, kaip ir minia kitų, užsuko į Sidnėjaus Darlingo uoste įsikūrusį restoraną. Šis buvo perpildytas tauškančių žmonių, tad rasti laisvą staliuką buvo sudėtinga.

Darbo dienos rūpesčių nukankinta Mary nenorėjo laukti nė akimirkos – prisėdo prie žavaus dano, kuris, kaip vėliau pasirodė, esantis ne tik gražus, bet ir puikus pašnekovas. Vienas kitam simpatiją pajutę asmenys kalbėjosi iki išnaktų. Būsimoji princesė tik po kurio laiko sužinojo, kad jos širdį suvirpinęs kompanionas – būsimas Danijos karalius, atvykęs į Australiją palaikyti savo gimtosios šalies buriuotojų komandos. 

Po 2004 metais įvykusių vestuvių princesė yra pasakojusi, kad su Frederiku kone iškart pajuto artimą ryšį. Jį pavadino sielos draugu. 

Danijos princesė Mary ir princas Frederikas / „Scanpix“ nuotr.
Danijos princesė Mary ir princas Frederikas / „Scanpix“ nuotr.

Iššūkis tapti danų širdžių princese

2005 metais pasirodžiusioje biografinėje knygoje „Princesė Mary. Danijos sosto įpėdinė“ žurnalistai Karin Palshoj ir Gitte Redder pirmuosius karališkosios poros draugystės metus apibūdino kaip pilnus išbandymų.

Iš tiesų, pirmuosius draugystės metus Mary ir Frederikui teko iškęsti stiprų vienas kito ilgesį – į Australiją pas mylimąją princas galėjo atvykti vos kelis kartus per metus, o sunkius atsisveikinimus šiek tiek lengvino tik ilgi telefoniniai pokalbiai ir nenutrūkstantys elektroniniai laiškai.

Atstumo išbandymus patiriančius santykius princas Frederikas stengėsi slėpti nuo aplinkinių, apie juos nežinojo net artimieji. 

Žurnalistai K.Palshoj ir G.Redder rašė, kad Australijoje tuomet dar gyvenusios mylimosios Mary namus princas Frederikas laikė ramybės oaze, kurioje jis galėjo atsipalaiduoti ir būti savimi, būti su savo meile. Čia jis galėjo negalvoti apie kiekvieną jo žingsnį sekančius paparacus. Paslaptimi tapusi meilė kiekvieną dieną vis stiprėjo.

Danijos princesė Mary
Danijos princesė Mary / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Sielos draugais vienas kitą vadinę Mary ir Frederikas pirmąkart apie savo jausmus prakalbo tik po sužadėtuvių, 2003-ųjų spalį.

Australijos žurnalistė Tara Brown buvo pirmoji, kuriai karališkoji pora davė interviu po žinios apie planus sukurti šeimą. T.Brown iki šiol prisimena, kad 2003 metų rudenį ją, pasiruošusią ilgam interviu, nedrąsiai pasitiko kukli, santūri moteris, kurios veide buvo galima matyti nerimą. Tai buvo Mary. T.Brown pasakojo, kad būsimosios princesės niekas nebūtų palaikęs nerūpestinga mergaite.

„Žmogus, kurį sutikau, buvo santūrus. Buvo aišku, kad jai ši diena yra labai reikšminga, net gąsdinanti, – prisiminė T.Brown. – Tai buvo pirmas kartas, kai ji viešai prisistatė kaip būsimo Danijos karaliaus sužadėtinė.“

Mary pirmasis susitikimas su žurnaliste nerimą kėlė ne dėl viešumo baimės – tai buvo pirmasis būsimosios princesės egzaminas Danijos gyventojų akyse. Anglakalbėje šalyje gimusi moteris turėjo parodyti per keletą metų įgytas danų kalbos žinias. 

„Būtent nuo pirmojo susitikimo priklausė, ar Mary priims danų tauta, tad jai tai buvo labai svarbu“, – sakė T.Brown.

Danijos princesė Mary ir princas Frederikas / „Scanpix“ nuotr.
Danijos princesė Mary ir princas Frederikas / „Scanpix“ nuotr.

Su mylimąją pirmąjį interviu duodantis princas Frederikas buvo kur kas ramesnis. Atrodė, kad jis nė akimirkai nesuabejojo, jog jo išrinktąją, kone taip pat kaip ir jis, pamils Danijos tauta.

Ir jis nesuklydo – netrukus po sužadėtuvių atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad devyni iš 10 danų pritarė princo Frederiko sprendimui prie altoriaus žengti kartu su Mary. 

2004 metais įvyko Mary ir Frederiko vestuvės. Kol širdis užkariavusi karališkoji pora Kopenhagos katedroje vienas kitam tarė santuokos įžadus, jaunųjų meilės dieną danai šventė gatvėse, mojuodami Danijos ir Australijos vėliavomis.

Žurnalistė T.Brown šypsosi – nepaisant to, kad Mary neturėjo karališkojo kraujo ir buvo iš tolimosios Tasmanijos, jai pavyko užkariauti danų širdis.

Danijos princesė Mary ir princas Frederikas / „Scanpix“ nuotr.
Danijos princesė Mary ir princas Frederikas / „Scanpix“ nuotr.

Stengiasi mėgautis privačiu gyvenimu

Danų širdis užkovojusi princesė Mary viešumu ir dėmesiu per daug nesimėgauja – ji labai retai dalija interviu. Kartą karališkoji dama yra pasakojusi, kad prisitaikyti prie viešo gyvenimo, kai kiekvieną jos judesį seka smalsios akys, nebuvo lengva. 

Chrisas Meehanas, artimas Mary draugas, pastebėjo, kad privatumą mėgstančią princesę Mary santykių pradžioje galėjo išgąsdinti iki smulkmenų stebimas princo Frederiko gyvenimas. C.Meehanas gyrė būsimąjį karalių už kantrybę – šis palaipsniui supažindino mylimąją su tuo, kas dabar yra neatsiejama jos gyvenimo dalis.

„Jis žingsnis po žingsnio rodė, kaip viskas bus. Manau, kad tai ir buvo teisingas kelias – Mary buvo lengviau prisitaikyti palaipsniui, kai ji nežinojo viso to, ką dabar žino. Ji tiesiog pamilo Frederiką tokį, koks jis yra iš tiesų, o ne kaip Danijos kronprincą“, – sakė C.Meehanas.

Tuo tarpu Frederikas pažino moterį, kuri nuoširdžiai domėjosi jo asmenybe, bet ir džiaugėsi savo pačios gyvenimu Australijoje. Kad ir buvo laiminga gimtinėje, Mary dėl meilės sutiko išvykti į Daniją.

Frederikas ir Mary Australijoje paskutinį kartą oficialiai lankėsi 2013 metais. Po to jie dar du kartus čia sugrįžo atostogoms. Visgi Mary namai – Europoje. 

Danijos karališkoji šeima / „Scanpix“ nuotr.
Danijos karališkoji šeima / „Scanpix“ nuotr.

Mylimiausia Danijos pora

Mary ir Frederiko meilės istorija tęsiasi daugiau nei dvidešimtmetį, o į ją įsitraukė kone visa Danijos visuomenė. Ir tam nereikėjo jokių skandalų – keturių atžalų – 15-mečio princo Christiano, 13-metės princesės Isabellos ir 9 metų dvynių princesės Josephine ir princo Vincento – susilaukusi karališkoji pora vis dar viešumoje pasirodo susikabinusi rankomis it vestuvių dieną, vykusią prieš 17 metų. Jų jausmų nuoširdumu niekas neabejoja. 

Galbūt todėl danai žiniasklaidoje tiesiog su džiaugsmu „gaudo“ karališkosios šeimos kadrus, o kiek vėliau juos aptarinėja su bičiuliais. Žaviose šeimos nuotraukuose nematyti jokios pompastikos – tik nuoširdumas. 

Karališkosios šeimos gerbėjai jau įprato matyti buitiškas šeimos gyvenimo akimirkas. Nuostabos nesukelia ir į kadrą įsipaišęs bordekolis, vardu Grace. O ir princesė Mary dažniau, nei vilkinti prabangius kostiumėlius, yra matoma apsirengusi laisvalaikio drabužius, apsiavusi patogius sportbačius. Danai nenustemba net išvydę ją išvažiuojančią dviračiu iš Amalienborgo rūmų, lydinčią vaikus į netoliesią esančią pradinę mokyklą. 

Princesė Mary išties daug laiko praleidžia su savo vaikais. Būdama 25-erių pati netekusi mamos, princesė Mary yra atviravusi, jog motinystė jai ir yra tai, kam ji nori skirti daugiausiai savo dėmesio.

„Retkarčiais man atrodo, kad jaučiu savo mamą greta… Atrodo, kad ji yra šalia manęs. Tikiuosi, kad kai susilauksiu vaikų, tapsiu tokia mama, kokia buvo manoji“, – 2004 metais prieš pat savo vestuves Danijos žiniasklaidai sakė princesė Mary.  

Danijos princesė Mary ir princas Frederikas / „Scanpix“ nuotr.
Danijos princesė Mary ir princas Frederikas / „Scanpix“ nuotr.

Asmenybė, kurios pavyzdžiu norisi sekti

Per beveik dvidešimtmetį trunkančią tarnystę Danijos karalystei princesė Mary visuomenės akyste įsitvirtino kaip stiliaus ikona, o jos įtaka mados pasaulyje pastebima net ir už šalies ribų. Visuomet stilingai atrodanti karališkoji dama, kaip teigta, yra laikoma dažniausiai mados žurnaluose atsidurianti Europos moteris. Apie savo stilių kalbanti princesė Mary visuomet pabrėžia ir tvarumo svarbą – jai svarbi mados ir gamtos santarvė.

Tiesa, princesė Mary nevengia pasisakyti ir kitais visuomenės gyvenimui svarbiais klausimais. Prasidėjus pasaulį sukausčiusiai koronaviruso pandemijai, princesė Mary visuomenės sąmoningumą skatino iškeldama vertybinius aspektus – Pasaulio sveikatos organizacijos susitikime ji ragino į sudėtingą situaciją pažiūrėti kaip į pamoką.

„Mūsų bendradarbiavimas siekiant, kad pasaulis taptų saugesne ir sveikesne vieta visiems, yra geriausias būdas pagerbti tuos, kuriuos praradome dėl koronaviruso pandemijos. Mūsų vienybė – neįnainojama dovana ateities kartoms“, – sakė ji.

Kaip pastebi karališkosios šeimos ekspertai, per kone du dešimtmečius princesei Mary pavyko rasti savo balsą pasaulio politinėje arenoje, o jos raktas į visuomenės širdis – nuoširdumas ir meilė.