Idėja paskutiniam rudens savaitgaliui – apžiūrėti mišką tamsoje
Kaip miškas atrodo nakties metu? Koks jausmas būti tamsoje miške? Ir kiek drąsos reikia, kad naktį, tamsoje, rudens pabaigoje savo noru išsiruoštum į mišką? Tokių klausimų sulaukia „Laukinis trail nakties miškas” bėgimo organizatoriai, siūlantys dalyvauti bėgime naktį miške taką sau apšviečiant tik galvos žibintu.
Paskutinį rudens šeštadienį, lapkričio 25 dieną vyks ketvirtasis ir išskirtinis bėgimų gamtoje „Laukinis trail turas 2017“ etapas. Šis bėgimas „Laukinis trail nakties miškas“ vyks tamsiu paros metu. Gražiuose Gailiūnų miškuose šalia Vilniaus dalyviai sutemus įveiks 25, 16 ar 7 kilometrų ilgio trasas. Trasos bus žymėtos šviesą atspindinčiomis žymomis, o kelią dalyviai sau nušvies galvos žibintais. Bėgikai jausis kaip naktį, nors iš tikrųjų bus tik vakaras, nes startai prasidės nuo 18:00 valandos, kuomet jau bus tamsu.
„Bėgant naktį miške, atrodo, visos juslės veikia geriau, jos labiau įtemptos - viskas geriau girdisi, kiekvienas garsas, kiekvienas miško gyventojo sukeltas trakštelėjimas girdisi kitaip nei dieną. Akys mato tiek, kiek apšviečia galvos žibintas ir pasaulis susitraukia į galvos žibinto spindulio plotą. – apie bėgimą gamtos takais naktį pasakoja viena iš „Laukinis trail turo 2017“ organizatorių ultramaratonininkė Viktorija Tomaševičienė. - Pirmus kartus bėgant miške tamsoje gali būti nejauku, nes tai „išstumia” žmogų iš komforto zonos. Kai akys nemato supančios aplinkos, fantazija gali pradėti „dirbti viršvalandžius”. Man taip buvo pirmus kartus išbėgus naktį į mišką su galvos žibinbtu, bet paskui įpratau ir supratau, kad miške naktį yra kur kas saugiau ir turbūt jaukiau nei miesto centre įsisiūbavus penktadienio vakarui!”
Šiame renginyje bėgimo batelių neužteks, bet norint įveikti kažkurią iš „Laukinis trail nakties miškas” trasų bus reikalingas ir galvos žibintas arba bent rankinis žibintuvėlis. Su galvos žibintu bėgti daug patogiau ir paprasčiau nei su rankiniu žibintuvėliu. Lietuvoje populiarėjant bėgimui gamtos takais, vis daugiau bėgikų savo treniruotes iš miesto perkelia į gamtą. Rudens, žiemos, ankstyvo pavasario laiku temsta labai anksti ir bėgimas tamsoje dažnai tampa neatsiejama treniruočių dalimi bėgimą gamtoje pamėgusiems žmonėms.
„Šiuo metų periodu daugumai Lietuvos bėgikų po darbų tenka sportuoti jau sutemus. Ne paslaptis, tamsa asocijuojasi su negatyviu, slopinančiu greitį ir saugumo nebuvimo jausmu.- savo mintimis apie bėgimą naktį dalinasi stiprus ultra trail bėgikas Vaidas Žlabys. - Mes bėgdami tamsoje prarandame budrumą, žingsnius dedame žymiai atsargiau, eikvojame daugiau energijos ir bijome bėgti ten, kur įprastai sportuojame šviesoje. Sutemus visada rekomenduočiau sportuoti tik su ciklopu (galvos žibintu). Taip pat norėčiau pastebėti, kad prie naktinio bėgimo reikia priprasti ir norint bent kiek komfortabiliai jaustis naktinėse varžybose, prieš tai reikėtų bent 5 kartus atlikti treniruotes su galvos žibintu sutemus.”
Organizatoriai teigia sulaukiantys daug klausimų kaip nepasiklysti naktį miške. Šiame bėgime trasos bus tankiai žymėtos šviesą atspindinčiomis žymomis ant medžių ir krūmų. Šviesą atspindinčios žymos matysis iš toli, nes jas apšvies dalyvių galvos žibintai. Dalyviai trasos žymėjimą matys visa laiką. Reikės tiktai sekti rodyklėmis ir nepraleiti posūkių. Organizatoriai taip pat pataria dalyviams į savo sportinius laikrodžius ar mobiliuosius telefonus įsikelti trasos skaitmeninį žemėlapį, kad visada būtų galima pasitikrinti ar esate teisingame kelyje.
„Laukinis trail nakties miškas” trasos visa laiką ves mišku. Miškas keisis nuo reto perregimo pušyno iki tankaus eglyno. Vidutinės ir ilgos trasos bėgikai turės kirsti kelis upelius, bet per juos bus ištiesti rąstai. Gailiūnų miškas yra švelniai banguoto reljefo. Trasos šiame “Laukinis trail turo 2017“ etape bus greitos, kalnų nebus. Dalyviai galės išbandyti kiek saugiai ir užtikrintai jaučiasi bėgdami greitai tamsiu paros metu. Šviečiant sau kelią su galvos žibintu kelio danga atrodo kitaip nei dieną. Šešėliai krenta kitaip ir reikia įprasti pastebėti kelio nelygumus, pavyzdžiui šaknis.
Daugiausia prie bėgimo tamsiu paros metu neapšviestuose gamtos takuose yra pratę ultratrail varžybų mėgėjai ir orientacininkai. Orientacinės varžybos jau daug metų vyksta ir naktimis. Ultratrail startai dažnai būna labai anksti ryte ar netgi vėlai vakare, jei varžybos ilgesnės nei 100 km, tokiu atveju dalyviai bėga visą naktį ir kartais net kelias naktis. Ultramaratonininkė Danguolė Bičkūnienė yra bėgusi kelias naktis, kuomet dalyvavo 170 kilometrų ilgio ultratrail varžybose kalnuose. Jos įspūdžiai: „Naktyje šiek tiek lėčiau, daugiau susikaupimo, atsargumo, bet tuo pačiu daugiau drąsos, daugiau pasitempimo, savęs padrąsinimo. Traile ir taip netrūksta pabuvimo su savim, tai naktį lieki vienui viena su žibančiom akim tamsoj, tau nepažįstamais garsais, šlamėjimais, o kartais ir vaizdais, kurie ateina, kai pervargsti. Tampi dalim nakties, mažu žiburėliu su dideliu tikėjimu vis judančiu pirmyn."
„Laukinis trail nakties miškas” yra vienintelis bėgimas vykstantis tamsiu paros metu iš penkių “Laukinis trail turo 2017“ etapų. Lietuvoje per metus vyksta vos keli naktiniai bėgimai gamtos takais, bet juose dalyvių skaičius auga. Penktasis ir paskutinis “Laukinis trail turo 2017“ etapas vyks gruodžio 16 dieną Neries regioniniame parke. Tenai dalyviai gales įveikti 32, 20 ar 9 kilometrų ilgio trasas. Dalis ilgiausios trasos dalyvių į finišą grįš jau sutemus, nors visi startuos dieną. Paskutiniame ir finaliniame “Laukinis trail turo 2017“ etape bus apdovanoti turo nugalėtojai ilgoje, vidutinėje ir trumpoje trasose tarp vyrų ir moterų bei stipriausios komandos, o visi bėgikai įveikę bent keturis etapus gaus turo dalyvio medalį.