Įdomioji Vatikano mada: ką simbolizuoja raudoni popiežiaus batai, kepuraitė, skirtingų spalvų kojinės?

Vatikano mada ir simboliai / Vida Press nuotr.
Vatikano mada ir simboliai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: 15min
A
A

Gegužės 7-ąją Vatikane prasidės vienas paslaptingiausių procesų – konklava, per kurią į Šventąjį miestą-valstybę susirinkę kardinolai iš viso pasaulio išrinks naująjį popiežių.

Belaukiant, kas pakeis antrąją Velykų dieną mirusį popiežių Pranciškų, viso pasaulio akys nukreiptos ne tik į specialiai konklavai pastatytą kaminą, bet ir kitas su įvykiais Vatikane susijusias temas. Viena iš jų – Vatikano mada, kurios istorija nemažiau įdomi nei pati konklava.

Apie tai savo „Instagram“ paskyroje rašo mados kūrėja ir savo prekinio ženklo rūbų „Sollos“ autorė Greta.

Pasak jos, Vatikano mada – tai ne tik šventi drabužiai, bet ir tikras stiliaus šou! Nuo Gammarelli siuvyklos iki popiežiaus „Prada“ batų – įdomių faktų tikrai netrūksta. Vatikane dirbančių dvasininkų apranga siuvama privačiose siuvyklose. Tuo metu kardinolų ir popiežių rūbai ir aksesuarai jau daug metų patikėti vienai šeimos siuvyklai – Gamarrelli, kuri Romoje veikia nuo 1798 m.

Greta / Vatikano dvasininkų apranga
Greta / Vatikano dvasininkų apranga / Asmeninės nuotr./ 15min koliažas

„Yra žinoma, kad, kai išrenkamas naujas popiežius (kurio tapatybės, kaip žinia, niekas nežino iš anksto, nes jis išrenkamas slaptu balsavimu – past.), Gamarrelli siuvykloje jau būna paruošti trys skirtingų dydžių sutanų komplektai: S, M ir L dydžio“, – rašo Greta.

Spalvų įvairovės nerasite ir aksesuaruose. Pavyzdžiui, aukščiausių dvasininkų dėvimos kojinės yra tik trijų spalvų: raudonos, baltos ir violetinės. Jos reikalingos, kad spalviškai derėtų prie skirtingų spalvų dvasininkų sutanų.

Nors parodyti savo asmeninį stilių popiežiai nelabai turi galimybių, nes jų apranga (tiek kasdienė, tiek ir apeiginė) griežtai reglamentuojama, šiokių tokių išimčių pasitaiko. Štai pavyzdžiui, galima prisiminti a.a. popiežiaus Pranciškaus pirmtaką – taip pat jau Anapilin iškeliavusį popiežių Benediktą XVI.

„Kai šis popiežius pasirodė su raudonais odiniais batais, visi šnabdėjosi: „PRADA?“. Vatikanas gandus skubėjo paneigti: „Tikrai ne, čia rankų darbas.“ Bet faktas liko: popiežius Benediktas iki šiol vadinamas geriausiai besirengusiu popiežiumi“, – įdomų faktą iš Vatikano mados istorijos priminė mados kūrėja.

Stilingiausiu popiežiumi pramintas a.a. popiežius Benediktas XVI ir jo raudonieji batai
Stilingiausiu popiežiumi pramintas a.a. popiežius Benediktas XVI ir jo raudonieji batai / „Sollo“ paskyros „Instagram“ koliažas

Nors, kaip jau minėta, dvasininkų rūbų spalvas, siluetą ir kitus elementus griežtai apibrėžia ilgus metus galiojančios taisyklės, Vatikano istorijoje būta visko. „Štai kai kurie kardinolai specialiai siūdavosi ilgesnes nei įprasta mantijas, kad atrodytų iškilmingiau per ceremonijas. Sakoma, kad dėl to Vatikane teko nustatyti „maksimalų mantijos ilgį“, kad taip savo ego pabrėžiantys kardinolai ir jų mantijos nesiveltų Vatikano tarpduriuose“, – rašo Greta.

Viena iš popiežiaus aprangos detalių – nedidelė kepuraitė, dedama ant pakaušio. Ji vadinama zucchetto. Ji dengia ne visą galvą, o kaip minėta – pakaušį. Ir tai nėra atsitiktinumas: anksčiau ji dengdavo būtent tą galvos vietą, kurioje vienuolystės kelią pasirinkę dvasininkai nusiskusdavo plaukus (ši galvos vieta buvo vadinama tonsūru).

Per iškilmes ant mantijos popiežius dėvi ir trumpą apsiaustą – „cape moment“. Spalvos gali būti trys: raudona, balta arba auksinė. Medžiaga taip pat gali skirtis. Jau paminėtas savo stilių turėjęs popiežius Benediktas XVI buvo pamėgęs dėvėti raudoną aksominę „cape moment“ su balto kailiuko apvadais.

Kiekvienas popiežius gauna naują žiedą
Kiekvienas popiežius gauna naują žiedą / Vida Press nuotr.

„Atkreipti dėmesį galima ir į popiežių nešiojamą žiedą – tai apaštalo Petro, Jėzaus Kristaus mokinio ir pirmojo popiežiaus – simbolis. Kiekvienas popiežius turi savo unikalų žiedą. Po jo mirties jis sunaikinamas. O naujasis popiežius gauna savąjį“, – pasakojo Greta Sollo. Šis žiedas nešiojamas ant dešinės rankos bevardžio piršto.

Visada įdomios rūbų kainos. Kalbant apie svarbiausius Vatikano dvasininkus ir jų rūbus, akivaizdu, jog drabužiai nėra pigūs – jiems naudojamos aukščiausios kokybės medžiagos, rankų darbas. Visgi kiek kainuoja viena kardinolo mantija?

„Tokios sutanos kaina gali siekti net 5 000 eurų, jei siuvama, pavyzdžiui, iš šilko, siuvinėjama rankomis ir yra individualiai pritaikyta konkrečiam asmeniui“, – sakė Greta.

Liturginiai Vatikano rūbai
Liturginiai Vatikano rūbai / Vida Press nuotr.

Oficialioje Vatikano naujienų svetainėje „Vatican News“ nurodoma, kad popiežiaus drabužių spalvos priklauso nuo liturginių metų švenčių. 1216 m. Inocentas III nurodė, kad Romos bažnyčioje gali būti naudojamos penkios konkrečios spalvos ir jų reikšmės:

  • balta simbolizuoja šviesą, nekaltumą ir džiaugsmą,
  • raudona – kraują ir ugnį,
  • žalia – amžinojo gyvenimo ir išganymo viltį,
  • violetinė – skausmą, liūdesį, melancholiją ir atgailą,
  • juoda – gedulą, mirtį ir sielvartą.

Be jau minėtos „kasdienės“ kepuraitės – zucchetto, skirtingomis progomis popiežius dėvi ir kitus galvos apdangalus.

Tiara yra apeiginė popiežiaus kepurė trigubos karūnos formos su kryželiu viršuje. Trys karūnos simbolizuoja trejopą popiežiaus valdžią – vyriausiojo kunigo, karaliaus ir pranašo. Kadangi ši simbolika yra pasaulietinė, nuo 1963 m. ji nebenaudojama.

Pijusė – maža prigludusi kepuraitė, susidedanti iš aštuonių susiūtų dalių su koteliu viršuje, egzistavo nuo ankstyvųjų viduramžių. Popiežius visada dėvi baltą pijusę, kardinolai – raudoną, o vyskupai, abatai ir prelatai – violetinę.

Katalikų kardinolai
Katalikų kardinolai / „Shutterstock“ nuotr.

Mitra, arba infula – apeiginė kepurė, kurią dėvi popiežiai, kardinolai, vyskupai ir abatai. Du smailūs sferiniai trikampiai simbolizuoja Senąjį ir Naująjį Testamentus. Laikui bėgant, mitros tapo aukštos. Jos būna trejopos: puošnioji, auksuotoji ir paprastoji.

Per Šv. Mišias popiežius vilki pončą primenantį arnotą. Jo spalva priklauso nuo bažnytinės šventės. Pavyzdžiui, per Sekmines dėvimas raudonos spalvos arnotas, Velykas – baltas.

Išeidamas į lauką popiežius avi raudonais batais. Manoma, kad ši spalva simbolizuoja krikščionių kankinių pralietą kraują. Batai visada yra pasiūti iš odos ir puošti austu kryžiumi.

Po popiežiaus arnotu (viršutiniu puošniu kunigo drabužiu) dedamas ant aukso brokato virvelės kabantis auksinis kryžius, vadinamas pastoralas. Jis turi būti krūtinės viduryje. Kryžiaus motyvą renkasi pats popiežius, todėl jie būna skirtingi.

Stebėkite gyvai, kokios spalvos dūmai pakils virš Vatikano: