Ieva Ginkevičiūtė siekia įgyti Lietuvoje dar neegzistuojančią profesiją – susidūrė su iššūkiais

Ieva Ginkevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.
Ieva Ginkevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-07-04 16:45
AA

Trečią kartą vykstanti „Talentai Lietuvai Fondo“ programa vėl kviečia prisidėti prie talentingų lietuvių mokslinių tikslų. Šį kartą programoje – Ieva Ginkevičiūtė, profesionali šokėja ir šokio edukatorė. Ji tapo pirmąja lietuve, pakviesta studijuoti šokio mokslo magistro prestižinėje Berno universiteto (Šveicarija) programoje, tačiau kelią išvykimui pastoja lėšų trūkumas.

Nors Ieva jau 15 metų užsiima šokiu ir jo mokymu, pasak jos, turimos žinios vis dar nepakankamos. Jos siekis – teikti moksliniais tyrimais paremtas konsultacijas šokėjams ir besidomintiems judesiu.

„Bendraudama su šokio edukacijos ekspertais užsienyje pastebėjau, kad diskusijos apie šokį ir šokėjų sveikatą yra pagrįstos moksliniais teiginiais. Mokslu paremtų diskusijų šokio edukacijoje pasigendu Lietuvoje, o ir mano pačios šiuo metu turimos žinios yra nepakankamos. Norisi suprasti ir sužinoti apie šokį, taip pat apie šokėją ir jo sveikatą per mokslinę prizmę. Tyrimais paremta informacija šiuo metu mane domina labiausiai“, – pasakoja Ieva, ketinanti studijuoti šokio mokslą.

Ieva Ginkevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.

Kas yra šokio mokslas?

Lietuvoje dar menkai pažįstama akademinė disciplina – šokio mokslas (ang. Dance Science) – išsivystė iš sporto medicinos srities ir šiuo metu skaičiuoja jau penktą dešimtį.

Šio mokslo tikslas – suprasti šokėjų poreikius ir paskatinti geresnę jų profesinę priežiūrą. Disciplinos rėmuose yra analizuojama fiziologija, anatomija, kineziologija (mokslas apie judesį), psichologija, biomechanika, mityba, psichinė sveikata.

Tačiau, skirtingai nei sporto medicinoje, šokio mokslas taip pat tiria ir susijusias temas, tokias kaip įvairūs judėjimo metodai, somatinės praktikos, kūrybiškumas ir meno klausimai.

Vis daugiau tyrimų rodo, kad šokis gali turėti reikšmingos teigiamos įtakos visuomenės sveikatai ir gerovei. Šokio mokslo tyrimai gali suteikti žinių ir apie tai, kaip gerinti plačiosios visuomenės fizinę ir psichologinę sveikatą. Pavyzdžiui, yra įrodyta, kad jaunuolių dalyvavimas mokyklinėse šokio praktikose formuoja sveiką gyvenimo būdą ir už mokyklos ribų“, – pasakoja Ieva.

Ieva Ginkevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.

Lietuvoje nėra nei vieno šokio mokslininko

Pasak Ievos, vis dažniau visame pasaulyje šokio trupės samdo šokio mokslininkus, kad jie teiktų paslaugas, tokias kaip fiziologiniai tyrimai, psichologinė pagalba, treniruočių priežiūra ir mitybos konsultacijos.

Šokio mokslininkai dalinasi savo žiniomis ir universitetuose, kuriuose dėstoma šokio ar šokio pedagogikos disciplina. Kol kas, mūsų turimomis žiniomis, Lietuvoje nėra nė vieno asmens, baigusio šokio mokslo studijas.

Ieva tikisi, jog po studijų ne tik galėtų teikti tokias mokslu grįstas paslaugas šokėjams, bet ir bendradarbiauti su kitų disciplinų atstovais apjungiant šokio mokslą, sporto mokslą, mediciną ir taip kurti naujus atradimus ir žinias, naudingas ne tik šokėjams, bet ir visuomenės sveikatos puoselėjimui.

Ieva Ginkevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.
Ieva Ginkevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.

Kiekvienam padėjusiam – seminaras

Ievai iki išsvajotų studijų trūksta dalies finansų. Dalyvaudama „Talentai Lietuvai Fondo“ sutelktinio finansavimo programoje ji ne tik tikisi pagalbos, bet ir mainais siūlo pasidalinti turimomis žiniomis su kiekvienu prisidėjusiu prie jos studijų. Užteks ir visai nedidelės sumos, kad sulauktumėte kvietimo į Ievos vedamą „Eisenos teorijos“ užsiėmimą internetu.

Užsiėmimo metu Ieva papasakos apie eisenos evoliuciją, pėdos anatomiją, eisenos biomechaniką, kartu su užsiėmimo dalyviais praktiškai tyrinės eiseną ir savo ėjimo įpročius, taip pat diskutuos apie avalynę ir jos įtaką eisenai bei kūno sveikatai.

Daugiau prisidėti norintys sulauks kvietimo į judesio užsiėmimų „Po oda“ ciklą ar nuolaidos į „The Axis Syllabus“ šokį ir kūną tyrinėjančios bendruomenės renginius Lietuvoje.

Daugiau informacijos apie programą, Ievos Ginkevičiūtės kampaniją bei studijų rėmimo sąlygas galima rasti „Talentai Lietuvai Fondas“ internetiniame puslapyje: https://www.tlfondas.lt/fondas/lt/project/ieva

Ievos prisistatymo video: