Iki ašarų sukrečianti 669 vaikus nuo holokausto išgelbėjusio vyro istorija ir po 50-ies metų paaiškėjusi tiesa

Seras Nicholas Wintonas 2011-aisiais / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Seras Nicholas Wintonas 2011-aisiais / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Dažnai sakoma, kad tikrieji didvyriški darbai daromi tyliai. Seras Nicholas Wintonas nuo holokausto išgelbėjo 669 žydų vaikus, bet niekas iš aplinkinių to nežinojo iki tol, kol jo žmona palėpėje rado 50-ies metų senumo užrašų knygutę, atskleidusią didvyrišką vyro praeitį. Nieko neįtardamas seras Nicholas buvo pakviestas į televizijos laidą, kurios visi svečiai buvo jo išgelbėti, dabar jau suaugę, vaikai.

Londone 1909 metais gimęs sero Nicholo Wintono tėvai buvo žydai, į Didžiąją Britaniją atsikraustę vos 2 metus iki jo gimimo. Tėvai pasikeitė pavardę iš Wertheimų į Wintonus norėdami geriau integruotis, o savo sūnų pakrikštijo ir auklėjo pagal krikščioniškas tradicijas.

1938 metais seras Nicholas nukeliavo į Prahą, kur susitiko Mariną Blake'ą, paprašiusį jo pagalbos ir, galiausiai, pakeitusį jo gyvenimą. Tuomet seras Nicholas vienas pradėjo gelbėti žydų vaikus, kuriems grėsė holokaustas.

Lapkričio mėnesį seras Nicholas gavo žinią, kad Didžioji Britanija sutinka priimti pabėgius iki 17 metų. Jiems tik reikėjo vietos gyventi ir pakankamai pinigų, kad galėtų užsitikrinti grįžimą namo, kai reikalai aprims.

Taip seras Nicholas sėkmingai pervežė 669 žydus vaikus iš Čekoslovakijos į Didžiąją Britaniją. Daugumos vaikų, kuriuos gelbėti padėjo ir sero Nicholo mama, tėvai buvo žuvę Aušvico koncentracijos stovykloje.

Seras Nicholas niekuomet nekalbėjo apie išgelbėtus vaikus iki tol, kol jo žmona Grete rado užrašų knygutę palėpėje. Prieš penkiasdešimt metų sudarytoje knygutė buvo vaikų vardai ir nuotraukos.

Grete Winton davė šią knygutę BBC žurnalistui, kuris porą pakvietė į laidą, norėdamas išreikšti pagarbą ir padėkoti kukliajam didvyriui. Seras Nicholas nežinojo, kad kiekvienas žmogus auditorijoje buvo dėkingas jam už išgelbėtą gyvybę.

Laidos vedėja paprašė atsistoti visų žmonių, kurie buvo gyvi būtent sero Nicholo dėka. Pakilus visai auditorijai susigraudino ne tik didvyris, bet ir milijonai šią laidą stebėjusių žmonių.

Laida „That's Life“ buvo transliuojama 1988-aisiais metais. Tuomet serui Nicholui Winstonui buvo 79-eri. Vis dėlto, dar ir dabar ji istorija įkvepia ir jaudina tūkstančius.

Seras Nicholas Wintonas, dabar – žinomas humanistas, vadinamas britų Šindleriu, mirė 2015 m., sulaukęs 106 metų.

Seras Nicholas Wintonas su vienu iš žydų vaikų, kurį išgelbėjo per holokaustą
Seras Nicholas Wintonas su vienu iš žydų vaikų, kurį išgelbėjo per holokaustą / Kadras iš vaizdo įrašo