Jeanette Fischer – Įlįsti į menininko vidų

Jeanette Fischer / Irmanto Gelūno nuotrauka
Jeanette Fischer / Irmanto Gelūno nuotrauka
GRYTĖ LIANDZBERGIENĖ
Šaltinis: Žmonės
2022-03-30 12:04
AA

Serbų kilmės menininkės Marinos Abramovič vardą žino net tie, kurie nesidomi šiuolaikiniu menu. Bene žymiausia planetos performansų meistrė jau pusšimtį metų stulbina žiūrovus drąsiais, ekstremaliais ir neretai fiziškai skausmingais kūriniais. Svarstantiems, kas Mariną skatina taip elgtis, ieškoti atsakymų padeda šveicarų psichoanalitikė Jeannette FISCHER (68), išleidusi knygą „Psichoanalitikė kalbasi su Marina Abramovič. Menininkė kalbasi su Jeannette Fischer“.

Marinos Abramovič išvaizdoje nestinga raganiškumo. Veriantį slavišką juodų akių žvilgsnį ir bauginančią, bet kartu traukiančią jos galią pajunta kiekvienas, susidūręs su šia moterimi. Marina gyvena Hadsone, mielame senoviniame miestelyje netoli Niujorko.

Svečiai, kuriems tenka garbė pas ją užsukti, kiek nustemba, kad jos namų sienos išdažytos juodai. Namas yra žvaigždės formos: žvelgiant iš priekio, atrodo lyg su uždėta smailia burtininko skrybėle. Už jo stūkso ryškiai raudonas ūkinis pastatas, o gretimame miške rymo Marinos meditacijų trobelė.

Šiuose namuose gimusi Jeannette Fischer knyga užkariavo daugelio Europos šalių knygynus. Lietuvoje ją išleido leidykla „Kitos knygos“. Nedidelio formato kūrinys atsirado iš dviejų bičiulių pokalbių: Jeannette ir Marina prisisegė mikrofonus ir keturias dienas iš širdies kalbėdamosi praleido juodajame name. Tiesą sakant, šios moterys atrodo tokios skirtingos, kad sunku patikėti jų draugyste.

Marina – ryški ir impozantiška asmenybė, viena žymiausių pasaulio menininkių, gyvenime patyrusi daugiau šalto nei šilto: nuo vaikystės komunistinio režimo Jugoslavijoje iki skausmingų sėkmės paieškų Vakaruose. Jeannette – rami, solidi dama, visą gyvenimą praleidusi taikiame ir turtingame Ciuriche, apie autoritarinį režimą ir karo siaubus girdėjusi nebent iš pacientų jaukiame psichoterapijos kabinete.

Ir vis dėlto jos – draugės. Dėl to Abramovič įsileido šveicarę į savo namus ir pasąmonę. „Rodos, tu rašai knygą man, kad mano siela praskaidrėtų“, – prisipažino ji autorei. Šiemet Jeannette Fischer apsilankė Lietuvoje ir pristatė savo knygą Vilniaus knygų mugėje, kartu susitiko ir su „Žmonėmis“.