Iliuzionistas Jamesas More'as: „Magija – tai tikėjimas, kad viskas yra įmanoma“

Jamesas More'as/Organizatorių nuotr.
Jamesas More'as/Organizatorių nuotr.
Laima Samulė
2019-03-05 08:09
AA

Kovo 1–3 d. Lietuvoje buvo galima išvysti vieną populiariausių pasaulyje iliuzionistų šou „The Illusionists Live“. Jų gretose – ir šou „Britain’s Got Talent“ išgarsėjęs Jamesas More’as. Jo pasirodymas tapo vienu žiūrimiausių „YouTube“ istorijoje – peržiūrėtas beveik 90 mln. kartų.

J. More’as pasakoja, kad siekti svajonės tapti iliuzionistu tvirtai apsisprendė tada, kai jam buvo 14 metų. „Tuo metu dar negalvojau apie sunkumus, kurie manęs laukia šioje industrijoje. Viskas, ką žinojau, buvo tai, kad man labai patinka ši meno forma ir kad likusį gyvenimą noriu praleisti atlikdamas triukus. Būtent aistra ir meilė magijai mane atvedė ten, kur esu šiandien. Dėl jos aš kas rytą keliuosi, – atvirauja pašnekovas. – Žinoma, ne viskas visada klostėsi taip, kaip norėtųsi, tačiau aistra neišblėso. Kol ji liepsnoja, ir toliau sieksiu galimybių žmonėms rodyti magiją.“

Pirmasis triukas

Lig šiol Jamesas prisimena pirmąjį triuką, kurį rodė mokyklos talentų šou. „Mano pirmas triukas buvo su kortų kalade ir tuščia batų dėžute. Paprašiau, kad vienas žmogus iš publikos išsirinktų kortą ir ją įsidėmėtų. Tada visas kortas įdėjau į batų dėžutę ir sumaišiau. Įkišau ranką į dėžutę ir ištraukiau TĄ kortą, – pasakoja. – Tai buvo pirmasis mano kaip iliuzionisto šou (šypteli). Tąkart scenoje ne tik atlikau triuką, bet ir šiek tiek žongliravau.

Kai man buvo keturiolika, kreipiausi į mokytojus, kad patartų, kur galėčiau mokytis magijos, kad ateityje galėčiau rimtai užsiimti šia profesija. Deja, jų žiniomis, magijos mokyklos nebuvo, užsiėmimų taip pat niekas neorganizavo, todėl mokytojai patarė man mokytis teatro ir šokio, kad įgyčiau patirties, kaip elgtis scenoje ir bendrauti su publika. Tad nebuvo kitos išeities, tik pačiam ieškoti, kur mokytis.

Ėmiau lankytis vietinėje magijos prekių parduotuvėje savo gimtajame mieste Bornmute. Parduotuvės savininkas buvo magas ir mielai sutiko mane pamokyti. Eidavau pas jį kiekvieną savaitę ir pamažu įgijau magijos pagrindų. Nusipirkau daugybę knygų ir vaizdajuosčių, iš kurių mokiausi. Galiausiai atradau magijos klubus, važinėjau į magų susibūrimus, kuriuose susipažinau su kitais iliuzionistais iš viso pasaulio, klausiausi jų paskaitų. Žinoma, viską, ko išmokdavau, turėdavau parodyti publikai.

Vaikystėje mano didžiausias gerbėjas buvo senelis. Jis netgi suorganizavo pirmąjį profesionalų mano pasirodymą viešbutyje, kuriame dirbo vadybininku. Tuomet triukus demonstravau dvylikos nepažįstamų žmonių publikai, o man buvo vos penkiolika.“

Sunkaus darbo rezultatas

Iliuzionistas pasakoja, kad tai, ką mato žiūrovai, tėra maža viso darbo dalis, tiksliau, to darbo rezultatas, o už jo slypi daugybė triūso valandų. „Magija ir triukų atlikimas yra nenutrūkstamas mokymosi procesas. Kaskart, būdamas scenoje, išmoksti ko nors nauja. Kiekvieną sukurtą iliuziją sudaro daugybė elementų, ne tik pats triukas („apgavimo momentas“). Kiek užtrunka ištobulinti vieną iliuziją, priklauso nuo to, kokio sudėtingumo ji yra. Kartais procesas reikalauja kelių savaičių, o kartais – net kelerių metų“, – atskleidžia J. More’as.

Iš kur magai semiasi įkvėpimo naujiems triukams, iliuzijoms? „Man labai patinka menas, muzika, mada. Domėjimasis kitomis meno formomis padėjo susikurti savitą stilių magijos industrijoje. Kurdamas pasitelkiu visas mane dominančias gyvenimo sritis. Kai supranti, koks menininkas esi, daug lengviau kurti triukus, pritaikyti juos pagal savo stilių. Žinoma, tai užtrunka ir reikalauja kantrybės, tačiau, jei esi atviras pats sau, tavo darbuose bus matyti dalelė tavęs, kruopelė tavo asmenybės“, – mano J. More’as.

Britų iliuzionisto pasirodymuose – muzikos, vaizdo estetikos ir, žinoma, magijos sintezė. Mėgsta Jamesas ir šokiruoti bei priversti krūptelėti iš baimės. Per vieną populiariausių triukų žiūrovai gal išvysti, kaip J. More’as balansuoja atsigulęs ant statmenai įtvirtinto kardo, o tada staiga yra „perveriamas“ ir kelias sekundės dalis žiūrovus persmelkia mintis: „triukas nepavyko, o iliuzionistas jau anapilyje...“

Tobulina ne tik triukus

Žinomas vyras įsitikinęs, kad profesionalus iliuzionistas turi tobulinti ne tik pasirodymus, bet ir patį save, nes įvairaus pobūdžio ir sudėtingumo triukams reikia būti fiziškai pasiruošus. „Jei norime sukurti iliuziją, kuriai būtina ištvermė ir greitis, labai svarbu tai, kad kūnas būtų sportiškas ir sveikas, kitaip nepavyks pasiekti trokštamo rezultato. Tačiau ištvermė ir greitis ar jėga visai nereikšmingi, jei iliuzija kuriama skaitant mintis arba jei triukui atlikti būtinas tik rankų miklumas. Visas iliuzionistui reikalingas savybes galima išsiugdyti. Tikiu, kad gana ilgai ir nuosekliai mokantis galima išmokti iliuzijų meno: kaip sudominti publiką ir ja manipuliuoti, kaip valdyti savo balsą, kalbėjimo toną, kaip judėti scenoje. Tai ir yra pagrindiniai dalykai, kurie praverčia iliuzionistams“, – pasakoja J. More’as.

Pasak brito, kiekvienas gali išmokti triuko, jei pakankamai praktikuosis. Tačiau Jamesas pažymi tai, kad magija ir triukas nėra tas pats. „Magija yra visa tai, kuo iliuzionistai apgaubia triuką: muzika, kurią jūs girdite, istorijos, kurias mes pasakojame, projekcijos ir įvairūs įrenginiai, kuriuos naudojame. Pats triukas yra tik vienas iš daugybės įrankių, kuriuos pasitelkiame magijai kurti“, – sako Jamesas.

Talentų šou

Prieš kelerius metus J. More’as dalyvavo talentų konkurse „Britain’s Got Talent“. Jamesas konkurso nelaimėjo, tačiau dalyvavimas jame iliuzionistui buvo lemtingas. „Pirmasis pasirodymas, per kurį prisistačiau teisėjams ir publikai, tapo vienu žiūrimiausių „YouTube“ įrašų – jį matė beveik 90 mln žiūrovų. Kiti mano pasirodymai taip pat nedaug atsiliko. Tai buvo didžiulis žingsnis mano karjeroje. Po talentų konkurso man atsivėrė daugybė durų visame pasaulyje. Buvau kviečiamas rengti privačius pasirodymus garsiausioms įžymybėms ir net karališkųjų šeimų atstovams“, – džiaugiasi Jamesas.

Be kita ko, per šį šou jį pastebėjo ir didžiausia pasaulyje gastroliuojanti magijos trupė „The Illusionists“. Darbas su ja J. More’ui atnešė dar didesnę šlovę. Per keletą metų su „The Illusionists“ aplankęs penkis žemynus, jis tapo pirmuoju Didžiosios Britanijos magu, pasirodžiusiu Niujorko Brodvėjaus scenoje. Be to, jis ir pirmasis iliuzionistas, Londono „The O2“ arenoje surengęs pasirodymą net 15 tūkst. žmonių miniai.

Ne apgaulė

J. More’as atvirauja, kad jam kaip artistui ir kūrybingam žmogui nėra nieko geriau, kaip popieriuje sukurtą, kruopščiai suplanuotą ir apskaičiuotą darbą perkelti į sceną. „Kartais, kurdami vieną projektą, mes praleidžiame kelerius metus. Nėra geresnio jausmo, kaip tas, kai pagaliau pasitaiko galimybė tą kūrinį parodyti publikai, išvysti žiūrovų šypsenas, pajusti, kad jiems suteikei laimės ir tikėjimo stebuklu. Magija tikrai daro poveikį žmonėms. Ji yra puiki priemonė, padedanti pralaužti ledus susipažįstant. Jai nesudaro kliūčių kalbos barjerai, todėl tai nepakartojama galimybė susipažinti su žmonėmis iš viso pasaulio. Tiesa, prisipažinsiu, niekada nesinaudojau magija tam, kad sužavėčiau konkrečią merginą“, – šypteli J. More’as.

Kodėl magija taip domina žmones? „Gyvename pasaulyje, kuriame viską bandoma paaiškinti moksliškai. Bet argi ne tas nežinojimas daro gyvenimą įdomesnį, skatina mokytis, tobulėti, judėti į priekį? Paslapties, mistikos troškimas yra mūsų kraujyje, o magija suteikia galimybę stebėtis ir tikėti, kad viskas yra įmanoma. Be to, magija – ne tik tai, ką iliuzionistai kuria scenoje. Ji visur aplink mus. Gaila, kad augdami nustojame stebėtis viskuo taip, kaip tai darydavome vaikystėje. Labai svarbu prisiminti tą gebėjimą stebėtis ir pažadinti savyje norą svajoti. Tai galima padaryti apsilankius iliuzijų šou, susitelkus į savo mylimuosius, gamtą ar bet ką, kas daro mus laimingus. Tai ir yra tikroji magija“, – sako J. More’as.

Magijos šou „The Illusionists“ Siemens Arenoje (30 nuotr.)
+24