Du pasaulio Guinnesso rekordus pagerinęs iliuzionistas Rokas Bernatonis stebina ne tik Lietuvos, bet ir JAV televizijos žiūrovus, dalyvauja pasaulinio garso iliuzionistus sutraukiančiuose šou. „Mano svajonė – rengti tokius magijos pasirodymus, kurie nenusileistų „Cirque du soleil“ ar Robbie Williamso koncertams“, – sako 24-erių vaikinas.
Magija R. Bernatonis susidomėjo dar mokykloje. „Kaip ir daugeliui vaikų, paauglių patiko tai, ko negali perprasti ir lengvai paaiškinti. Didžiausią įspūdį paliko triukas su skaičiais, kurį parodė senelio draugas. Niekaip nesuvokiau, kaip jis atliktas. Tada supratau, kad noriu taip pat gluminti ir stebinti žmones, – pasakoja pašnekovas. – Tiksliai nepamenu, kokį pirmąjį pokštą išmokau, bet tas, kurį drąsiai galėjau demonstruoti kiemo vaikams, vėliau tėvams ir broliui, buvo senelio draugo triukas su skaičiais.
Tiksliai nepamenu, kokį pirmąjį pokštą išmokau, bet tas, kurį drąsiai galėjau demonstruoti kiemo vaikams, vėliau tėvams ir broliui, buvo senelio draugo triukas su skaičiais.
Ilgainiui teko mokytis vis naujų, nes publika nesikeitė, o stebinti norėjosi.“
Magija – brangus menas
„Dabar mėgėjai iliuzionistai įvairiausių triukų gali išmokti stebėdami kitų magų pasirodymus youtube.com puslapyje. Tačiau mano vaikystės metais jis dar nebuvo toks populiarus, todėl triukų paslapčių ieškojau knygose, naršiau internete. Vėliau susiradau mokytoją, o po kurio laiko ėmiau dalyvauti kitose šalyse organizuojamuose iliuzionistų mokymuose, konferencijose. Teko netrumpai lankyti ir iliuzionistų mokyklą Las Vegase, – atskleidžia R. Bernatonis. – Turiu pripažinti, kad magija yra brangus menas. Kai tau devyniolika metų, esi studentas ir savaitgaliui reikia vykti į Londone vykstančią konferenciją už tūkstantį eurų – tai tikrai nėra pigu. Didžiąją dalį visų reikiamų pinigų užsidirbdavau rengdamas pasirodymus, o jei trūkdavo, pagelbėdavo tėvai. Ko gero, būtų buvę lengviau juos įtikinti investuoti į mano mokslus, jei būčiau planavęs tapti gydytoju ar advokatu (šypteli), tačiau skųstis tikrai negaliu.
Beje, norint išmokti iliuzijos meno, nebūtinai reikia mokytojo iliuzionisto. Puikiu ugdytoju gali tapti aktorius ar kitas scenos žmogus. Jis padės tinkamai prisistatyti žiūrovams, išmokys, kaip elgtis ir atrodyti scenoje. Iš tiesų daugelis visame pasaulyje išgarsėjusių iliuzionistų neturėjo jokių mokytojų. Jie daug skaitė ir domėjosi, lankė įvairius kursus, žiūrėjo kitų iliuzionistų triukų įrašus ir daug savarankiškai dirbo.“
Vien rankų miklumo nepakanka
„Žiūrint iš šalies, gali pasirodyti, kad triukams pakanka rankų miklumo, bet reikia kur kas daugiau. Čia kaip su muzika – jei turi miklias rankas, nereiškia, kad gali skambinti pianinu ir būti talentingas muzikantas. Iliuzionistui ne mažiau svarbu charizma, gebėjimas nukreipti dėmesį, manipuliuoti ir verslumas. Dažnai žmonės pamiršta, kad magija yra šou verslas. Puikus pavyzdys – legendinis, ko gero, visų laikų žinomiausias iliuzionistas Harry Houdini. Nesutikčiau, kad jis buvo pats talentingiausias magas, greičiau vienas geriausių verslininkų ir viešųjų ryšių specialistų, nes nedarė nieko tokio, ko tuo metu nebūtų galėjęs atlikti kitas iliuzionistas. Tačiau jis gebėjo pritraukti žmones, sulaukti masinio susidomėjimo, – kalba R. Bernatonis. – Daugelis magija užsiimančių žmonių lygiuojasi į legendinius iliuzionistus, bet aš neturiu vieno, kurį laikyčiau savo dievaičiu. Turiu labai daug, iš kurių mokausi. Vienas žavi iliuzionisto įgūdžiais, kitas viešųjų ryšių valdymu, trečias pasirodymų dydžiu ar humoro jausmu. Stengiuosi iš kiekvieno perimti tai, kas man atrodo geriausiai.“
Las Vegasas ir rekordai
Kalbant apie geriausius iliuzionistus, reikėtų paminėti, kad lietuvių iliuzionistui priklauso du pasaulio Guinnesso rekordai. Pirmąjį rekordą jis pasiekė 2014-aisiais. Jis aukščiausiai išmetė kortą – 14 m 35 cm. Praėjusiais metais iliuzionistas pagerino dar vieną, dešimtmetį nepralenktą rekordą – per minutę viena ranka išmetė 124 kortas. Jos nuskriejo 3,65 m. „Kol kas apie naujus rekordus negalvoju, nors jie yra vienas iš būdų priartėti prie svajonės turėti savo šou Las Vegase. Apie tai svajoju nuo šešiolikos metų. Ne kartą lankiausi šiame mieste, mokiausi, pristačiau ne vieną pasirodymą. Tačiau rengti turą yra viena, o nuolatinė darbo vieta jau rodo pripažinimą ir aukščiausio lygio profesionalumą. Tokie iliuzionistai tampa dievaičiais. Norėčiau ir aš kažkam tapti sektinu pavyzdžiu, – šypsosi pašnekovas. – Beje, pradėjęs svajoti apie Las Vegasą, neįsivaizdavau, kiek daug žingsnių slepiasi už šios svajonės. Pirmiausia reikia smarkiai išgarsinti savo vardą. Rekordų siekimas, privatūs renginiai, pasirodymai Lietuvos ir užsienio televizijose tam puikiai tinka. Tenka ir per save perlipti, siekti to, ko iš pirmo žvilgsnio atrodo nesi vertas.
Man tokiu iššūkiu tapo pasirodymas garsiame Las Vegaso šou „Fool us“ (liet. „Apkvailink mus“). Teko pasirodyti scenoje stebint keliems tūkstančiams žiūrovų ir 12 mln. prie televizorių ekranų susirinkusių smalsuolių. Mano užduotis buvo atlikti triuką dviem geriausiems pasaulio iliuzionistams taip, kad jie neperprastų technikos. Nemoku apsakyti, kaip jaudinausi, drebėjau savaitę iki pasirodymo ir kelias dienas po jo. Prieš žengiant į sceną, nepadėjo jokios atsipalaidavimo technikos – nei kvėpavimas, nei meditacija. Nors nesu tikintis, tąkart prašiau net Dievo pagalbos (šypsosi)...“
Kaip atrodo iliuzionisto darbo diena?
R. Bernatonis pasakoja, kad po sėkmingo pasirodymo talentų šou „Fool us“ jis sulaukė skambučio su pasiūlymu dalyvauti „America‘s Got Talent“ atrankoje. „Vis dėlto nusprendžiau, kad dar per anksti, gal po metų ar dvejų tam būsiu labiau pasiruošęs. Po sėkmingo debiuto Las Vegase sulaukiau daugiau dėmesio ir virtualioje erdvėje, pasiūlymų rengti pasirodymus Lietuvoje ir už jos ribų. Gruodį ir sausį turėjau tiek darbo, kad po tų dviejų mėnesių teko eiti atostogų, nes scenoje buvau daugiau nei namuose ar biure. Taip, aš turiu biurą ir kasdien einu į darbą, – šypsodamasis stebina iliuzionistas. – Sunkiausia mano veikloje yra disciplina. Kasdien turiu 3–4 valandas repetuoti prieš veidrodį. Tai gana sudėtinga, nes niekas tavęs nestebi, nekontroliuoja, galėtum tiesiog nieko neveikti. Bet kai turi svajonių ir tikslų, pakanka ir motyvacijos dirbti.
Nemažą mano darbo dalį užima vadyba, organizaciniai reikalai. Juos tvarko manimi besirūpinanti kompanija ELITAZ. Šiuo metu naujų technologijų kompaniją „Pm screen“ vienam mano pasirodymui kuria specialiuosius efektus, o šį 15 min. reginį režisuoja bičiulis Šarūnas Kirdeikis. Bendrauju ir su iliuzionistais iš kitų šalių, konsultuojuosi. Pavyzdžiui, nori pradanginti tokį daiktą, kurio dar niekas nėra pradanginęs, bet iki galo nežinai, kaip tai atlikti, tuomet prireikia draugų iliuzionistų patarimų.“
Socialinė veikla
R. Bernatonis taip pat mielai dalijasi patarimais, bet, dažniau nei kitiems iliuzionistams, jo patirtis praverčia moksleiviams. „Važinėju po mokyklas ir kalbuosi su vaikais. Tokiuose susitikimuose magija tampa tik priemone užmegzti kontaktą su mokiniais. Kai kelių dešimčių minučių pasirodymu pelnai jų pagarbą ir pasitikėjimą, jie kitaip tavęs klausosi. Papasakoju apie save, pasidaliju patirtimi, stengiuosi pastebėti tas baltas varnas būryje (tą dažnai išduoda mokinių susėdimas ar kūno kalba) ir padėti, padrąsinti juos.
Mokykloje išgyvenau ne pačius lengviausius laikus, man buvo įkalta į galvą, kad esu neprotingas, netalentingas, nieko neišmanau. Psichologiškai ir dvasiškai atsigaudavau tik užsiimdamas užklasine veikla – lankiau daugybę būrelių, dalyvavau mokinių mainų programose. Apie ugdymo sistemą valstybinėse mokyklose turiu labai neigiamą nuomonę. Vaikas baigia mokyklą sugniuždytas, įgijęs daugybę kompleksų ir nuo 18 metų bando jų atsikratyti. Noriu vaikus paguosti ir pasakyti, kad mokykla nėra svarbiausias dalykas gyvenime, o mokytojas, kuris sako, kad nuo kažkurio egzamino priklausys visas likęs gyvenimas, paprasčiausiai meluoja. Žinau ne vieną pavyzdį, kai mokyklos net nelankę žmonės tampa talentingi ir laimingi, savo istorijomis vėliau įkvepia tūkstančius kitų. Vaikams linkiu kuo daugiau laiko praleisti už mokyklos ribų, rasti mėgstamą veiklą ir nebijoti siekti svajonių, kad ir ką kas sakytų.“
Ar tiki R. Bernatonis tikra magija, o ne triukais? „Šiuolaikinė magija yra technologijos, bet jos lengvai paaiškinamos, o tikroji magija yra žmonės, jų skleidžiama energija. Niekaip negali paaiškinti, kodėl, tačiau būti šalia kai kurių žmonių yra tiesiog gera, nors nieko ypatinga nevyksta. Magiškas ir žmonių nesavanaudiškumas, kai gėris dalijamas nuoširdžiai, nelaukiama jokio atsako, tiesiog norima kitam žmogui suteikti laimės“, – sako iliuzionistas.