Infektologė Ligita Jančorienė: „Vakcinos – nematoma apsauga nuo COVID-19 ir gripo“
„Gripas ar COVID-19 infekcija tam tikroms žmonių grupėms sukelia grėsmingą ligą. Reikėtų saugoti save ir kitus, todėl, nors galima skiepytis visą sezoną, rekomenduočiau nedelsti – vakcinuotis prieš susirgimų šiomis ligomis piką“, – sako Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė prof. Ligita Jančorienė.
Infektologė pasakoja, kad COVID-19 liga (koronavirusine infekcija) sergama net vasarą, tik dauguma gyventojų – jau gerokai silpnesne forma nei maždaug prieš penkerius metus, kai prasidėjo pandemija. „Tuomet situacija buvo išties baisi: mirdavo jauni, anksčiau jokiomis ligomis nesirgę žmonės, – prisimena. – Taip buvo dėl to, kad mūsų organizmas, pirmą sykį susidūręs su ta infekcija, buvo tarsi nuogas – neturėjo imuniteto. Vėliau, atsiradus vakcinoms, imunitetas virusą pradėjo atpažinti. Ir, nors jis kinta, yra nemažai skirtingų to viruso atmainų, mutacijų, bet dalinį imunitetą jau turime. Jį pastimuliuojame vėl persirgę nauja koronaviruso atmaina arba periodiškai pasiskiepydami. Todėl, nors ir toliau žmonės serga COVID-19 infekcija, šiuo metu ši liga sukelia sunkią ligos formą dažniausiai tik rizikos grupės asmenims.
Tai – į rizikos grupę patenkantys vyresni kaip 65 metų asmenys, tie, kurie serga onkologinėmis ligomis, turi širdies ar inkstų nepakankamumą, yra imunosupresinės būklės ar po organų transplantacijos.“
„Kai prie juos lydinčių ligų prisideda dar ir koronavirusinė infekcija, tai gali nulemti gyvenimo trukmę, – įspėja gydytoja. – Sunkią ligos formą šiems rizikos grupės asmenims gali sukelti ir gripo infekcija.“
Nuo šių ligų gali apsaugoti vakcinos. „Sezonine gripo vakcina reikia skiepytis kasmet, nes virusas kinta. Kiekvienais metais, atsižvelgiant į cirkuliuojančius gripo viruso tipus, kuriama nauja vakcina, – aiškina profesorė. – Lietuvą jau pasiekė šio sezono vakcinos, kurios atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtas vakcinos sudėties rekomendacijas. Patarčiau pasiskiepyti, nes gripas gana dažnai komplikuojasi į plaučių uždegimą, kuris žmones paguldo į ligonines ir apriboja darbingumą, gali sukelti ir liekamųjų reiškinių. O jei nuo gripą lydinčių komplikacijų kritiškai sutrinka brandaus amžiaus ar gretutinėmis ligomis sergančio žmogaus organų sistemų veikla, jis gali net mirti.“
COVID-19 vakcina Ligita Jančorienė pirmiausia skatina skiepytis į didžiausią rizikos grupę patenkančius gretutinių ligų turinčius ir brandaus amžiaus žmones, besilaukiančias moteris. Taip pat – tų profesijų atstovus, kurie turi dažną sąlytį su sergančiaisiais.
„Atnaujintos vakcinos Lietuvą pasiekė rudens pradžioje. Šiuo metu pacientai skiepijami vakcina, kuri atitinka dabar cirkuliuojančioms viruso atmainoms, – sako specialistė. – Skiepijamos visos amžiaus grupės: nuo 6 mėnesių kūdikių iki senjorų. Persirgus COVID-19, skiepytis rekomenduojama po pusmečio. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro per visą COVID-19 pandemijos laikotarpį atlikti tyrimai rodo, kad saugu skiepytis ir gripo, ir COVID-19 vakcina to paties vizito pas medikus metu. Dabar skiepijama šiomis vakcinomis: nuo gripo – vakcina „Influvac Tetra“, o nuo COVID-19 – „JN. 1“ arba „KP.2“. Gripo ir COVID-19 vakcinas skiepijant tuo pačiu metu, rekomenduojama jas sušvirkšti į skirtingas galūnes.“
Gripo ir COVID-19 vakcinomis šiuo metu nemokamai skiepijami visi 65 metų ir vyresni asmenys, bet kokio amžiaus lėtiniai ligoniai, nėščiosios, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.
Gripo vakcinomis nuo šio rudens nemokamai skiepijami ir 2–7 metų vaikai.