Insulto pranašai: žinodami 3 žingsnių taisyklę, galite išgelbėti žmogui gyvybę
Kai ištinka insultas, jo sustabdyti neįmanoma. Todėl čia labai svarbus yra laikas – kuo greičiau žmogui bus suteikta pagalba, tuo mažesni bus ligos padariniai.
Skaudi jaunos moters istorija:
Jauna moteris, poilsiaudama gamtoje, staiga krito ant žemės. Draugai primygtinai siūlė iškviesti pagalbą, tačiau moteris patikino, kad viskas yra gerai, kad ji tiesiog užkliuvo už akmens. Moteris, nepaisant to, kad atrodė šiek tiek susijaudinusi, ir toliau mėgavosi poilsiu.
Vakare vienam iš draugų paskambino moters vyras ir pranešė, kad žmoną išvežė į ligoninę. Po kelių valandų moteris mirė. Mirties priežastis – insultas.
Jeigu draugai būtų žinoję, kaip atpažinti pirmuosius insulto požymius, galbūt moteris būtų gyva...
Bet kuris iš jūsų, žinodamas, kaip atpažinti pirmuosius insulto požymius, gali išgelbėti gyvybę.
Neurologai perspėja: jeigu insulto atveju pagalba suteikiama per 3 valandas, galima išvengti skaudžių ligos pasekmių.
Jeigu įtariate, kad žmogų ištiko insultas...
1. Paprašykite žmogaus nusišypsoti. Insultą patyrusio žmogaus šypsena būna asimetrinė.
2. Paprašykite, kad žmogus rišliai pasakytų paprastą sakinį, pavyzdžiui: „Už lango šviečia saulė.“
3. Paprašykite pakelti rankas ir palaikyti jas prieš save. Pažiūrėkite, ar viena ranka nesvyra žemyn.
Taigi, lengviau prisiminti bus, jei įsidėmėsite šiuos žodžius: veidas (nusišypsoti), kalba (pasakyti rišlų sakinį) ir ranka (pakelti rankas).
Tiesa, prie šių trijų žingsnių patikros galite prijungti ir dar vieną – paprašykite iškišti liežuvį. Žmogaus, kurį ištiko insultas, liežuvis bus persikreipęs ir nusviręs į vieną pusę.
Taip pat skaitykite: Specialistai pataria insultą atpažinti pagal lengvai įsimenamą formulę
Jeigu nors viena iš įvardytų užduočių žmogui kelia sunkumų, nedelsdami kvieskite medikus ir papasakokite jiems apie visus pastebėtus simptomus. Laikas po pasireiškusių požymių yra labai svarbus. Bėgant laikui, galvos smegenys pažeidžiamos vis labiau.
Kiti insulto požymiai: staigus silpnumas, mirgėjimas ir/arba aptemimas akyse, sutrikęs matymas viena arba abiem akimis, nesugebėjimas suprasti, ką kalba kiti žmonės, staigus ir stiprus galvos skausmas, kuris gali būti lydimas pykinimo ar vėmimo, nesugebėjimas orientuotis erdvėje, sutrikusi eisena ir pusiausvyra, sąmonės praradimas.