Interjero dizainerė Agnė Stanikūnaitė: „Nebijokite dovanų namams“
Interjero dizainerė, studijos „Factory“ įkūrėja Agnė Stanikūnaitė – industrinį prieskonį turinčių namų, komercinių, visuomeninių erdvių autorė. Prieš gražiausias žiemos šventes dizainerė kviečia plačiau pažvelgti į dovanų sąvoką ir dalinasi idėjomis, kaip ir ko ieškoti savo bei kitų namams, kad dovanos tarnautų ne vien kalėdiniu laikotarpiu, o ištisus metus.
„Džiugu, kai žmogus apie dovaną mąsto plačiau, o apie jos gavėją – asmeniškiau. Puodelis gal ir gera dovana, bet ar jo tikrai reikia? Sezono klyksmu tapęs niekutis, ypač su šventine atributika, dažniausiai kaupia dulkes namų lentynose, sandėliukuose ir net kraustosi drauge, kaip nepageidaujamas palikimas, nes atsikratyti dovanoto daikto psichologiškai sunku“, – sako A. Stanikūnaitė.
Kad taip nenutiktų, dizainerė pataria pirmiausiai atkreipti dėmesį į žmogaus, kuriam norite dovanoti, įpročius, gyvenimo būdą, paanalizuoti jo aplinką ir kasdienę buitį: „Gal jam kaip tik kažko trūksta, vis neprisiruošia atsinaujinti? Visuomet siūlau rinktis paprasčiausiai panaudojamus namų elementus, prieš tai atsakius į klausimą, ar jų žmogui tikrai reikia. Juk kiekvienas norime „suinvestuoti“ teisingai – padovanoti tai, kas naudinga ir teikia džiaugsmą“.
Pasak dizainerės, graži ir praktiška dovana – padėkliukai karštiems gėrimams ar lėkštėms. Taip pat – padėklai maistui ar namų dekorui, indas vandeniui su stiklinėmis. Žvakidės irgi tinka pačioms įvairiausioms progoms – ne tik kalėdiniam stalui puošti. Graži ir jauki dovana – staltiesė. Žmogui, kurį pažįstate artimai, puikia dovana gali tapti sieninis laikrodis, stalo įrankiai ar indai.
Pasak A. Stanikūnaitės, stilinga dovana – ta, kuri atspindi šiuolaikines tendencijas ir turi išliekamąją vertę: „Nereikėtų stengtis priblokšti neįtikėtinomis spalvomis ir formomis. Verčiau rinktis estetiškus ramių tekstūrų ir spalvų daiktus. Tokius lengviau pritaikyti įvairioms progoms, jie nebus vienkartiniai. Manau nesuklysite dovanodami interjero detales iš natūralių medžiagų – medžio ar akmens. Gal žmogų nudžiugintų betoniniai vazonėliai su augalais ar betoninės žvakidės?“
Ji džiaugiasi, kad šventinių dovanų sąvoka plečiasi, o tokie stereotipai, kaip neva nemandagu dovanoti higienos priemonių, nes tai užuomina apie žmogaus nevalyvumą – jau praeityje. „Nereikia bijoti dovanoti kažko, tinkančio vonios interjerui. Man asmeniškai muilas ir muilinė atrodo puiki dovana. Praktiška ir gražu – dėklas vonios kempinėlėms, talpos rankų plovikliams. Tai malonios smulkmenos namų erdves darančios stilingesnėmis, jaukesnėmis, estetiškomis“.
Ieškodama dovanų savo artimiesiems, dizainerė stengiasi jas kuo labiau suasmeninti. „Jei matau, kad kažkas iš mano draugų ar šeimos viskam naudoja tą pačią medinę lentelę, imu mąstyti: gal būtų pravartu turėti atskirus daiktus? Pavyzdžiui, marmurinius stilingus padėklus – vieną maisto pjaustymui, kitą – serviravimui. Taip ir pageriname buitį, ir atnešame grožio į kitų namus. Įžeidimams vietos čia tikrai nėra“, – požiūriu dalinasi A. Stanikūnaitė.
„Pati esu dovanojusi net indų ir rankų ploviklius virtuvei. Iš pirmo žvilgsnio gal keistas pasirinkimas, bet tų priemonių dizainas, kvapas, estetika – tiesiog nuostabūs ir kardinaliai keičiantys virtuvės vaizdą. Įprasti plovikliai būna itin ryškūs, jų pakuotės rėžia akį, iškrenta iš kambario konteksto. Kartais pakanka pakeisti tokią smulkmeną“, – sako dizainerė.
Kad per žiemos šventes įteikiamos dovanos atrodytų kalėdiškai, A. Stanikūnaitė pataria į simboliką koncentruotis pakuojant dovanas: „Būtent pakuotė turėtų atspindėti šventinį laikotarpį. Manau prasčiausias sprendimas – tiesiog sudėti į maišelį, neturintį jokios užuominos apie Kalėdas, tarkim, likusį nuo gimtadienio. Pačią dovaną dažniausiai perkame, tad pakuoti rankomis – ypač malonu. Tomis akimirkomis dažniausiai ir pajunti įkvėpimą, džiaugsmą ir šventinę dvasią.“
Savo kalėdines dovanas dizainerė sako pakuojanti paprastai, bet puošniai: „Dažnai renkuosi perdirbtą rudą popierių, pintas juosteles ar virveles, kurias dekoruoju gyvos eglės šakelėmis. Tokia dovana kvepia mišku ir atrodo estetiškai. Žinoma, į spalvingą dovanų popierių supakuotos dovanos po eglute taip pat atrodo ypač šventiškai ir gyvai.“