Internautai bado pirštais: ar tikrai J.Statkevičius kolekcijos pristatymo idėją kopijavo nuo „Chanel“?
Sekmadienį naujausią pavasario-vasaros drabužių kolekciją pristatęs dizaineris Juozas Statkevičius netruko tapti apkalbų objektu. Tiesa, ne tik J.Statkevičiaus kurtus drabužius internautai aptarinėja, bet ir kolekcijos pristatymo idėją – svarsto, ar tik ji nenukopijuota nuo „Chanel“.
Naujausią savo drabužių kolekciją J.Statkevičius pristatė sekmadienio vakarą. Savo akimis ją pamatyti panoro gausus būrys garsenybių – klientų, dizainerio kūrybos gerbėjų.
Man įdomūs tie komentatoriai, kurie randa panašumų. Kokios dekoracijos galėtų geriau apibūdinti lietuvišką paveldą nei tos, kurios buvo ant Juozo podiumo? – stebėjosi A.Jablonskytė.
Kolekcijoje apstu tautinių motyvų, todėl ir pristatymą dizaineris sugalvojo labai neįprastą: Vilniaus parodų rūmuose „Litexpo“ nutiesė 100 metrų ilgio podiumą, kurį visą užklojo šienu, jo papuošti modeliai vaikščiojo tarp tikrų fermos gyvūnų.
Vis dėlto jei pirmiausia J.Statkevičių gerbėjai ėmė girti už originalumą, tai akylesni internautai netruko J.Statkevičiaus apkaltinti pristatymo idėjos kopijavimu.
Sako, labai panašiai savo kolekciją dar 2009-aisiais pristatė mados namai „Chanel“ – tada jie podiumą taip pat užklojo šienu. Tiesa, pati kolekcija buvo kitokia: 2010-ųjų pavasariui ir vasarai „Chanel“ siūlė prabangius, elegantiškus drabužius, dekoruotus daugybe smulkių papuošimų.
Žmonės.lt bandė susisiekti su dizaineriu J.Statkevičiumi, tačiau pirmadienio rytą jis telefonu nebuvo pasiekiamas.
Tačiau stilistė, mados kolekcijų pristatymų nepraleidžianti Austėja Jablonskytė stebėjosi tokiomis įžvalgomis dėl kopijavimo.
„Mano pagrindinis klausimas visiems tiems komentatoriams būtų toks: o kaip kitaip būtų galima parodyti Lietuvos kultūrinį paveldą? Labai man įdomūs visi tie pikti Lietuvos žmonės, kurie randa panašumų. Kokios dekoracijos galėtų geriau apibūdinti lietuvišką paveldą nei tos, kurios buvo ant Juozo podiumo?
Dekoracijos buvo nuostabios. Kaip kitaip atrodo tų piktų žmonių kaimo sodybos, gryčios ir pirkios? Taigi atrodo būtent taip. Tokia yra tema. Kokių čia žmonės įžvelgia paralelių... Bandant kažką komentuoti reikia daugiau žinoti apie kontekstą ir pasižiūrėti, kur gyvena“, – Žmonės.lt sakė A.Jablonskytė, pati sekmadienį ėjusi J.Statkevičiaus podiumu.
Internautų pastebėjimus stilistė pavadino „aklais“ ir pabrėžė, kad kolekcija lietuviška, jos pristatymas – irgi lietuviškas. Ir tiek.
„Kvailystė. Manyčiau, tai nelygintini dalykai. Nei čia galima vadinti sutapimu, nei ką. Reikia įsigilinti į kolekciją, ką kūrėjas tuo nori pasakyti. Visada dekoracijos skirtos nuotaikai sustiprinti, žiniai išreikšti. Žinia paprasta: Lietuva. O ji yra tokia“, – kalbėjo A.Jablonskytė.
Žmonės.lt susisiekė ir su mados renginių prodiusere Renata Mikailionyte. Ji ne pirmus metus dirba ir J.Statkevičiaus kolekcijų pristatymuose.
„Klausykite, apie ką mes šnekame? Ar nebuvome mes kaimuose, etnografinėse sodybose Lietuvoje? Pirmiausia, mes esame lietuviai. Sekmadienį galėjome pamatyti ir valstietį, ir partizaną, ir Čiurlionį, ir bajoriją, ir Smetonos laikų nuotaką. Nuo ko čia nukopijuota? Apie ką mes diskutuojame? Man keista, kad po sunkaus ir ilgo darbo šitaip skalbiami žmonės. Man nebėra jėgų kalbėti, priešintis. Liūdna, kai taip žmonės neįvertinti“, – svarstė R.Mikailionytė.
Ji tikino, kad J.Statkevičiaus šou buvo jaudinantis: „Man taip jautru, net graudu. Pamatyti ne tik Maroką, Japoniją, slaptą Juozo gyvenimą, bet ir etnografinius, tautinius, lietuviškus motyvus kolekcijoje yra labai jaudinantis dalykas. Matyt, žmonės, kuriems atrodo, kad čia nukopijuota, mažai būna Lietuvos kaimuose, mažai gerbia protėvius, mažai domisi Lietuvos istorija, etnografija.“
TAIP PAT SKAITYKITE: Juozas Statkevičius pristatė rafinuotai ironišką kolekciją, įkvėptą tautinio paveldo
TAIP PAT SKAITYKITE: Juozo Statkevičiaus madų šou svečiai fotografams pozavo įbridę į šieną