Iš Amsterdamo grįžusi Gintarė Gurevičiūtė pataria, ką verta aplankyti

Gintarė Gurevičiūtė / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Gintarė Gurevičiūtė / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Tolerantiškas, atviras ir kupinas įvairovės – tokį Amsterdamą galima pažinti trumpam pasiklydus siaurose miesto gatvelėse ir iš arčiau pažvelgus į vietinį gyvenimą. Miestą iš pirmo žvilgsnio leidžia pamilti jo unikalumas, praturtintas architektūros eklektika – nuo įmantrių renesansinių vingių iki grandioziškų postmodernizmo projektų. Išmaišyti visą uostamiestį ir pažinti jo kontrastingumą per kelias dienas, atrodytų, – misija neįmanoma. Vis dėlto savaitgalį šiame mieste praleidusi Gintarė Gurevičiūtė įsitikinusi – skrydyje užtrukus vos kelias valandas, suspėti aplankyti gražiausias ir įsimintiniausias Amsterdamo vietas tikrai galima.

„Nors mano vizitas Amsterdame truko vos dvi dienas, šis miestas tikrai paliko įspūdį. Patiko architektūra ir muziejai – neapsakomas jausmas, kai gali prisiliesti prie istorijos ir milijonus kainuojančių meno kūrinių. Įstrigo siauros gatvės ir platūs kanalai, sužavėjo ekologiškų transporto priemonių gausa, augmenijos, šviežių vaisių ir daržovių turgūs ant kiekvieno gatvės kampo, – įspūdžiais dalinasi žinoma moteris. – Pastebėjau ir tai, kad Amsterdamas yra tikras tautų katilas, sunku atskirti, kurie vietiniai, o kurie – turistai. Tačiau galiu drąsiai teigti – ten patekę žmonės tampa daug laisvesni ir atsipalaidavę“.

Žinoma, kelionės sėkmę dažnai lemia ir pasirinktas transportas. Kelionėms aistrą jaučianti G. Gurevičiūtė dėl dažnų išvykų renkasi oro transportą, kuris yra greitas ir patogus ir džiaugiasi, kad šiandien iš Vilniaus galima pasiekti bet kurį Europos miestą.

Amsterdamas
Amsterdamas / Asmeninio albumo nuotr.

Štai keli patarimai ketinantiems apsilankyti Amsterdame:

Meno mylėtojai, apsilankykite Van Gogo muziejuje, kuriame eksponuojama didžiausia vienišo genijaus paveikslų kolekcija. Rijks muziejus: tai didinga išvaizda pasitinkantis ir nenugriaunamą tvirtovę primenantis neorenesansinio stiliaus pastatas, saugojantis beveik milijoną eksponatų, tūkstančius paveikslų, tarp kurių ir Rembranto bei Halso darbai.

Ieškantys vietos iškylai ar tiesiog pagulėjimui ant žolės, užsukite į Vondelpark parką. Parkas užima apie 48 ha, čia auga daugybė rūšių medžių, įrengti tvenkiniai. XX a. 7-8 dešimtmečiuose šioje vietoje buvo įsikūrę hipiai, tačiau šiandien tai pamėgta pasivaikščiojimų ir poilsio vieta. Miestelėnai ir miesto svečiai renkasi pažaisti lauko žaidimus, pavažinėti dviračiais ar riedučiais. Gatvės menininkai rengia įvarius pasirodymus.

Norintys geriau pažinti Amsterdamą, užsukite į miesto širdyje įsikūrusią Užtvankos aikštę – tai   olandiško kontrastingumo atvaizdas, sujungiantis puošnius Karalių rūmus, neoklasikinę Naująją bažnyčią bei Madam Tiuso vaškinių figūrų muziejų. Dar viena aikštės įžymybė – tai Nacionalinis monumentas. Šis, 22 m aukščio statinys, skirtas antrojo Pasaulinio karo aukoms atminti, aikštėje rikiuojasi greta žymiausių pasaulio viešbučių.

Lankydamiesi Amsterdame, pamirškite automobilį – čia bet kurį miesto tašką galima pasiekti dviračiu, tam nutiesti specialūs takai, dviračių parkavimo vietos ir pan. Amsterdamas turi 100 km ilgio kanalų kelią ir 1,5 tūkst. tiltus virš jų, tad mieste labai patogu keliauti laiveliais. Gyventojams turėti laivelį nėra brangu, tereikia gauti leidimą prisišvartavimui prie kranto. Kiti amsterdamiečiai valtis naudoja ne tik kaip susisiekimo priemonę, bet kaip namus. Turistai laivelį išsinuomoti ir po miestą plaukioti taip pat gali.

Norintys atsipalaiduoti nepamirškite, kad Amsterdame naktimis gyvenimas tiesiog verda: kiekvienas atras sau patinkantį barą, mėgstančių šokti visuomet laukia dešimtys klubų, o viena populiariausių pramogų vietų mieste – Raudonasis žibintų kvartalas. Amsterdamo Raudonųjų žibintų kvartalas buvo įkurtas siekiant labiau kontroliuoti prostitucijos verslą ir rūpintis žmonių sveikata bei saugumu. Dieną šiose siaurose gatvelėse tarp prastos reputacijos įstaigų galima rasti puikių restoranų ir kavinių.

Mėgstantiems apsipirkinėti – nepamirškite piniginės: gatvėse pilna mažų krautuvėlių, netrūksta didelių prekybos centrų, o didžiausią įspūdį turistams palieka turgūs, kuriuose galima nusipirkti visuomet šviežių daržovių, vaisių, sūrių ir visokių kitokių gėrybių. Šiame mieste netrūksta ir gėlių turgų, kuriuose galima įsigyti įvairiausių spalvų ir rūšių tulpių bei jų svogūnėlių.

Susiruošusioms aplankyti Amsterdamą moterims, patariama pamiršti aukštakulnius ir įsidėti kuo daugiau patogios avalynės bei drabužių, o vyrams – į kelionę pasiimti didelę piniginę, juokauja Gintarė Gurevičiūtė.

Amsterdamas
Amsterdamas / Asmeninio albumo nuotr.

Kelionę vos per kelias valandas į vieną didžiausių Europoje Amsterdamo Šipolio oro uostą siūlanti oro linijų bendrovė „Air Lituanica“, skrydžius vykdo kiekvieną dieną, išskyrus šeštadienį. Iš Vilniaus oro uosto lėktuvai kyla ankstyvą rytą – 6.30  val., o iš Amsterdamo – 9.50 val.