Iš Didžiosios Britanijos – šūsnis komplimentų Lietuvos sostinei

Villniaus senamiestis / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Villniaus senamiestis / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-03-31 10:14
AA

Lietuvai šiandien skrieja komplimentai nuo britų leidinio „Telegraph“. Vilnius minimas kaip puikus miestas, kurį vertą aplankyti, jei pasiilgote įspūdingos architektūros, istorijos, norite pasimėgauti skaniu maistu bei pamatyti didžiausią viduramžių laikų senamiestį Europoje.

Štai ką apie Lietuvą rašo ir joje pamatyti ar išbandyti rekomenduoja „Telegraph“:

Lietuvoje pigu

Kainos, palyginus su kitais didžiaisiais Europos miestais, Vilniuje yra nedidelės, o paslaugų kokybė – puiki. Nuo apgyvendinimo iki įvairių atrakcijų ir restoranų bei barų. Kas gi tie keli eurai už didelį bokalą alaus?

Vilnius žavi garsiuoju Gedimino pilies kalnu

Nors Lietuva laikoma lygumų kraštu, Vilniaus centre esanti kalva domina visus, kurie šiame mieste lankosi. Piliakalnis buvo suformuotas dešimtame amžiuje ir tuo metu atliko gynybinę miesto funkciją. Užlipus ant kalno buvo paprasta perduoti žinią visam miestui. Ant piliakalnio stūkso Gedimino pilies bokštas, kuris iki šiol apgaubtas įvairiomis legendomis, tad išgirsti jo istoriją bus įdomu kiekvienam turistui.

Vilniaus senamiesčio panorama / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Trijų kryžių kalnas

Antroji kalva, nuo kurios atsiveria miesto panorama, įžymi trimis kryžiais. Jie buvo sunaikinti dar 1950 metais Sovietų Sąjungos, bet vėliau atstatyti.

Paminklas primena, kad čia kankinių mirtimi mirė septyni pranciškonai, kuriuos pagonys pririšo prie kryžių ir nuo šio kalno numetė upėn.

Vilniaus senamiesčio panorama / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Muziejų primenanti Vilniaus arkikatedra

Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika yra pagrindinė vieta, kur vyksta religinės šventės, o šalia jos esančioje aikštėje – įvairūs koncertai ir susibūrimai. Atkreipkite dėmesį į varpinę, kuri stovi atskirai. Bokštas žavi savo nepriklausomybe.

Vilniaus senamiesčio panorama / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Užupio „respublika“

Šalia Vilnios upės esantis Užupio rajonas dar 1997 metais balandžio 1-ąją pasiskelbė esantis atskira respublika. Užupis – tai menininkų „respublika, turinti savo himną, konstituciją, prezidentą, vyskupą, dvi bažnyčias, vienas seniausių Vilniuje Bernardinų kapines, septynis tiltus. Čia rasite begales įdomiausių parduotuvių ir barų.

Užupio respublikos konstituciją galima perskaityti Paupio gatvės pradžioje. Užupis – vienas seniausių Vilniaus mikrorajonų.

Vilniaus senamiesčio panorama / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Miestas neatsiejamas nuo kvapą gniaužiančios žydų istorijos

Nors Lietuvoje dabar gyvena tik apie 3000 žydų, jų šioje šalyje istorija siekia aštuntą amžių. Vis dėlto žydų istorija Lietuvoje yra pažymėta skaudžių įvykių. Daugiausia žydų buvo sunaikinta Holokausto metu. Vilniuje vis dar likę įsimintini memorialai. „Vilties liepsna“, Vilniaus choralinė sinagoga – vertos pamatyti, istoriją žyminčios vietos ir paminklai. Išbandykite turistams siūlomą turą, kurio metu sužinosite daugiau apie Lietuvos žydų istoriją.

Genocido aukų muziejus

Tai vieta, kurią taip pat būtina aplankyti. Muziejus įsikūręs buvusiuose KGB rūmuose, kur penkiasdešimt metų buvo planuojami ir vykdomi sovietų nusikaltimai. Lankytojai gali apžiūrėti, buvusį KGB kalėjimą, mirties nuosprendžių vykdymo patalpą, šiuolaikines ekspozicijas, supažindinančias su nepriklausomybės praradimu XX a. viduryje, sovietų valdžios represijomis, pasiaukojama ir atkaklia kova dėl nepriklausomybės atgavimo.

Skanūs kepiniai

Pasikraukite energijos turui po miestą su tiek kibinų, kiek tik telpa jūsų kišenėse. Nuostabus karaimų maistas toks skanus, jog abejingi neliksite. Kibinų yra kelių rūšių – tiems, kas mėgsta sūriau ir tiems, kas saldžiau.

Vilniečiai žino, kaip užpildyti pilvus

Ne tokie jau mažučiai kaip kibinai – prie alaus patiekiami rinkiniai. Tačiau jais nenusivilsite. Betuštinant lietuviškus alaus rūsius, paragaukite vytintos mėsos, virtinukų ir keptos duonos su sūriu.

Vilniaus senamiesčio panorama / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Gatvės grafitis

Akmenuotos Vilniaus gatvės ir šio miesto sienos tikrai traukia akį. Pasimėgaukite populiariu gatvės menu.

Puikusis pastatas

„Kiekvienas pastatas ateityje bus garsus 15 minučių“, – skelbia užrašas, o „Telegraph“ klausia: dar pakely į šlovę ar jau bandantis nuo jos atsigauti?

Patriotiškumas

Lietuva 1990 metais atsiskyrė nuo Sovietų Sąjungos ir tapo nepriklausoma valstybe. Ačiū šios šalies gyventojams, besikovusiems už savo identitetą. Nepriklausomybės ir patriotiškumo dvasia jaučiama, kuomet ypatinga proga (arba visai be jos) lietuvių geltonos, žalios ir raudonos spalvos vėliava kabinama ant kiekvieno pastato.

Vilniaus senamiesčio panorama / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Vilniaus kapinėse buvo atgulę Napoleono kariai

Antakalnio kapinės, šiaurinėje miesto dalyje primena apie žiaurius „Sausio 13-osios“ įvykius. Kuomet Sovietų kariuomenei įsiveržus į Vilnių buvo nužudyta keturiolika civilių ir sužeisti šimtai žmonių.

3000 Napoleono armijos karių taip pat atgulė poilsio šioje vietoje. Tai įvyko po 1812 metų Rusijos invazijos, tačiau 2003 metais jie buvo iškasti ir perkelti.

Vilnius (27 nuotr.)
+21