Iš Venecijos bienalės grįžo Roberto Narkaus instaliacija „Gut Feeling“: įsikūrė naujame muziejuje

Robertas Narkus / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Robertas Narkus / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
A
A

Lietuvos nacionalinis paviljonas, sukurtas ir sėkmingai veikęs 59-ojoje Venecijos meno bienalėje visus septynis mėnesius, grįžo į Vilnių. Tai yra pirmas oficialus Roberto Narkaus totalinės instaliacijos „Gut Feeling“ pristatymas Lietuvoje.

Projekto organizatoriaus Šiuolaikinio meno centro pastatas yra uždarytas generaliniam remontui, tad Roberto Narkaus instaliacija buvo adaptuota naujai vietai ir pristatyta vieno iš projekto mecenatų – Lewben Art Foundation naujai kuriamame muziejuje. Paroda „Robertas Narkus. Gut Feeling. Sugrįžtuvės“, pasak Lewben Art Foundation direktorės Ugnės Bužinskaitės, gali tapti būsimų paviljonų Venecijos bienalėje tradicija.

Robertas Narkus ir Neringa Bumblienė_sugrįžtuvių pasiruošimas
Robertas Narkus ir Neringa Bumblienė_sugrįžtuvių pasiruošimas / Dainiaus Putino nuotr.

Angliškas posakis gut feeling reiškia nuojautą, pagal primirštą tautosaką ir naujausius mokslo atradimus tampriai susiejančią žarnyno ir smegenų veiklas. Savo meno praktikoje dažnai keldamas klausimą Ką darai, kai nežinai, ką daryti? Robertas Narkus kliaujasi natūraliai besiplėtojančiais procesais, kuomet atsakymai tarsi ateina savaime: „Galbūt tokiu būdu įmanoma apgauti ir racionalų protą, kuris siekia apskaičiuoti visus ėjimus į priekį, užgoždamas vidinį balsą ir stumdamas į kompromisus?“.

„Gut Feeling“ yra kompleksiškas kūrinys, laviruojantis tarp nuoširdaus siekio pakeisti pasaulį, nenuilstamo tikėjimo bendradarbiavimo pažadu, egocentriškų menininko ambicijų, flirto su finansinėmis struktūromis, technologijų progresu ir humoro.

Parodos „Robertas Narkus. Gut Feeling. Sugrįžtuvės“ atidarymas
Parodos „Robertas Narkus. Gut Feeling. Sugrįžtuvės“ atidarymas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Bendradarbiaudamas su fermentacijos specialistu iš garsiojo Kopenhagos „Noma“ restorano Davidu Zilberiu, mokslininkais, menininkais, vietos gyventojais ir smulkiuoju verslu, viename paskutiniųjų negentrifikuotų Venecijos skverų Castello rajone Narkus sukūrė socialinę skulptūrą – siurrealistinį kooperatyvą, gaminantį paslaptingą produktą iš vietos vandenyse išgaunamų jūržolių.

Ši dumblių rūšis (lot. Undaria pinnatifida) – globalizacijos procesų eigoje iš Tolimųjų Rytų į visą pasaulį, įskaitant Veneciją, išplitęs invazinis augalas, dar žinomas wakame vardu. Tai – viena maistingiausių ir sparčiausiai atsinaujinančių maisto žaliavų, žadanti išspręsti sparčiai augančios žmonijos mitybos problemas netolimoje ateityje.

Parodos „Robertas Narkus. Gut Feeling. Sugrįžtuvės“ atidarymas
Parodos „Robertas Narkus. Gut Feeling. Sugrįžtuvės“ atidarymas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Būdamas daugelio eksperimentinių meno, vadybos ir maisto gamybos organizacijų iniciatorius, įkvėpimo Narkus dažnai semiasi iš verslo ir startuolių pasaulio. Supriešindamas jame tvyrančią optimizmo, veržlumo dvasią ir dažnai nematomą jos šalutinį produktą – nusivylimo kartėlį, autorius kuria tragikomiškus darbus.

Lietuvos nacionalinis paviljonas 59-ojoje Venecijos meno bienalėje – Roberto Narkaus „Gut Feeling“ – taip pat apima platų, tarpusavyje dažnai prieštaraujančių idėjų spektrą.

Parodos „Robertas Narkus. Gut Feeling. Sugrįžtuvės“ atidarymas
Parodos „Robertas Narkus. Gut Feeling. Sugrįžtuvės“ atidarymas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Pasak projekto kuratorės Neringos Bumblienės, tai – tam tikras kompleksiškos realybės atspindys, o nuojauta kuriant paviljoną veikė saugodama, apjungdama, ir leisdama išlikti mobiliems, dinamiškiems.

„Nuojauta labai svarbi siekiant išgirsti save ir pasirinkti geriausią, mums labiausiai tinkamą kelią. Tačiau šiame margame, įvairiomis pagundomis ir siekiais įkrautame pasaulyje, niekas nėra vien juoda ar balta. Manau, kad ši vidinė įtampa yra vienas lydinčių Narkaus kūrybos bruožų ir vienas didžiausių kiekvieno iš mūsų gyvenimo iššūkių.“

Robertas Narkus (gim. 1983) gyvena ir kuria Vilniuje. Nuo 2019 m. studijuoja meno doktorantūrą Vilniaus dailės akademijoje, 2015 m. baigė magistrantūros studijas „Sandberg“ institute Amsterdame. Jo solo parodos surengtos galerijoje „Vartai“ (2020 m., Vilnius), galerijoje „David Dale“ (2019 m., Glazgas, Škotija), Šiuolaikinio meno centre (2017 m., Vilnius), meno galerijoje „Tenderpixel“ (2015 m., Londonas).

Menininko kūriniai pristatyti svarbiuose tarptautiniuose grupiniuose projektuose: meno centre „de Appel“ Amsterdame, XII-ojoje Baltijos trienalėje, Kauno bienalėje, V-ojoje Marakešo bienalėje ir kitur. Jis rezidavo „Delfina Foundation“ Londone, „Iaspis“ Stokholme, Nidos meno kolonijoje. Narkus yra Vilniaus patafizikos instituto, menininkų dienos centro „Autarkia“, eksperimentinės inžinerijos stovyklos „eeKūlgrinda“ ir restorano „Delta mityba“ steigėjas.

„Robertas Narkus. Gut Feeling. Sugrįžtuvės“ paroda atidaryta Lewben Art Foundation muziejuje, Bernardinų g. 6, Vilniuje, ir veiks iki sausio 22 dienos. Parodos ekskursijos numatytos gruodžio 21 ir 28 d., sausio 7, 14, 15 ir 20 dienomis.