Išeivis E.Lukšys sukūrė ypatingą dainą: jaudina tūkstančius Danijoje, Lietuvoje ir Ukrainoje

Egidijus Lukšys, Reda Brazytė, Tarasas Borovokas / Asmeninio archyvo nuotr.
Egidijus Lukšys, Reda Brazytė, Tarasas Borovokas / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-09-11 14:06
AA

Egidijų Lukšį Danijos lietuviai puikiai žino: čia vyras ne tik tęsia Lietuvoje pradėtą užsiėmimą – dainavimą, bet ir aktyviai užsiima visuomenine veikla, organizuoja koncertus, įvairias labdaros akcijas, o surinktas lėšas skiria kilniems tikslams. Egidijaus noras daryti gerus darbus lyg netyčia pritraukia bendraminčius: taip vieno renginio metu Danijoje jis susipažino su hito „Bayraktar“ autoriumi bei atlikėju, ukrainiečiu Tarasu Borovoku.

„Koncerto metu Danijoje atlikau savo naujausią dainą „Teisė į laisvę“, ir salėje sutikau žvilgsnį: atidų, tokį įsimintiną“, – pasakoja Egidijus.

Lietuvos kultūros dienos Kremenčiuke, Egidijus Lukšys / Asmeninio archyvo nuotr.

„Po koncerto susitikau su šiuo žmogumi ir paaiškėjo, kad tai žmogus – gyva Ukrainos legenda, Tarasas Borovokas. Jis pagyrė dainą, o aš išsyk jo paklausiau, ar galėtų jos tekstą išversti į ukrainiečių kalbą. Šis atsakė, kad būtinai tai padarys ir taip prasidėjo mūsų graži kūrybinė draugystė“, – pasakoja Egidijus.

Egidijus Lukšys su Tarasu Borovoku / Asmeninio archyvo nuotr.

Dabar ši daina „Teisė į laisvę“ įgavo tris pavidalus: lietuvišką versiją praėjus mėnesiui nuo karo Ukrainoje pradžios sukūrė pats Egidijus, o aranžuotę padarė jo kolega Giedrius Misiūnas. Vertimą į ukrainiečių kalbą atliko Tarasas Borovokas, o versiją anglų kalba sukūrė populiari dainų tekstų autorė Rūta Lukoševičiūtė-Daudienė.

Gimė ir trys dainos vaizdo klipo versijos, filmuotos Danijos sostinėje Kopenhagoje ir Ukrainos sostinėje Kijeve, taip pat Irpenės rajone, kuriame taip pat vyko žiaurūs mūšiai. Beje, Egidijus ir pats, įkvėpęs drąsos, išvyko filmuotis į karo nusiaubtą Ukrainą.

Egidijus Lukšys / Asmeninio archyvo nuotr.

„Taip sutapo, kad tuo metu Ukrainos Kremenčiuko mieste vyko mano bičiulio Lino Mališkos iniciatyva organizuotos Lietuvos kultūros dienos: ten turėjau galimybę kartu su Tarasu atlikti dainos „Teisė į laisvę“ ukrainietišką versiją, taip pat renginyje kartu su fotografe iš Marijampolės Reda Brazyte pristatėme jos fotografijų parodą, bendravome su ukrainiečiais, kurie nuoširdžiai sakė, kad ši daina – tai jų šalies ir viso pasaulio himnas taikai“, – prisiminimais dalijasi Egidijus.

Egidijus Lukšys su Tarasu Borovoku / Asmeninio archyvo nuotr.

„Tai labai energetiškai stipri daina: taip norisi, kad ją išgirdę akli praregėtų, o kurti išgirstų apie tai, kas iš tikrųjų vyksta Ukrainoje: pasauli, atsimerk, pamatyk ir neleisk žūti niekuo nekaltiems žmonėms“, – sako Egidijus ir kreipiasi į visus geros valios žmones, įrodydamas savo pavyzdžiu, kad kiekvienas mūsų, kad ir būdamas mažas žmogus, galime daryti didelius, gerus, gražius darbus. Muzika – vienas iš stipriausių ginklų kovoje už Taiką Žemėje.

Egidijaus Lukšio vaizdo klipo filmavimo akimirka / Asmeninio archyvo nuotr.

Kviečiame ir Jus pasiklausyti visas tris kūrinio „Teisė į laisvę“ versijas:

Lietuvišką:

Ukrainietišką:

Anglišką: