Išgirdusios, kaip skamba internetas, garsenybės nuščiuvo – primena SPA arba fortepijoną

Dovilė Filmanavičiūtė ir Agnė Jagelavičiūtė / Organizatorių nuotr.
Dovilė Filmanavičiūtė ir Agnė Jagelavičiūtė / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-05-30 16:14
AA

Sostinės galerijoje „Tsekh“ veikianti unikali meninė instaliacija, kuriai įtaką daro 4G interneto vartotojai, jau sulaukė vilniečių ir miesto svečių dėmesio. Iš pirmo žvilgsnio neįtikėtina patirtis – galimybė išgirsti, kaip skamba internetas, – sudomino ir žinomus žmones. Apsilankę galerijoje jie dalijosi įspūdžiais: anksčiau nieko panašaus patirti neteko.

Apžiūrėdami unikalią instaliaciją, kuriai įtaką daro 4G interneto vartotojai, galerijos lankytojai išvydo 77 originalius segmentus, kurių skleidžiamų garsų intensyvumas ir dažnis priklauso nuo duotuoju momentu sunaudojamų 4G interneto duomenų kiekio. Kadangi „Tele2“ 4G internetu naudojasi daugiau nei pusė milijono šalies gyventojų, galerijoje niekad nestoja tyla – instaliacija lankytojus kaskart pasitinka vis kitokiu skambesiu.

Pasijautė it SPA

Publicistas Andrius Užkalnis neeilinį meno kūrinį apžiūrėjo vienas pirmųjų. „Ji man pasirodė labai raminanti – visai kaip SPA ar koks nusiraminimo kambarys. Būčiau ne prieš tokį dalyką turėti namuose – galėčiau vis užsukti, pasivaikščioti, ir ramiai grįžti prie darbų“, – šypsodamasis įspūdžiais dalijosi A. Užkalnis.

Jis tikino sunkiai galėjęs pagalvoti, kad menas ir inovacijos gali žengti išvien. „Man tai atrodo labai atskiri dalykai, todėl kaskart, kai pavyksta juos sujungti, atrodo, kad įvyko stebuklas. Menas, mano nuomone, yra apie pojūčius ir neracionalias asociacijas. O inovacijos yra priežastinis dalykas – pavyzdžiui, internetas buvo sugalvotas siekiant perduoti duomenis per atstumą. Kuo daugiau tokių meno ir inovacijų sąjungų, tuo geriau, – svarstė A. Užkalnis. – Jei nebūtų tokių pakvaišusių idėjų, greitai nugrimztume į liūdną buitiškumą – kalbas apie žiemines ar vasarines padangas ir alkoholio akcizus. Bet ne tam mus Dievas sukūrė, kad rūpintumės tokiais dalykais. Bet koks menas – patinkantis ar ne, provokuojantis, raminantis, tiesiog bet koks – yra tai, kas atitraukia mus nuo buities. Man nesvarbu, kuri telekomunikacijų bendrovė į visa tai investavo. Tai, kad ji rado laiko, noro, jėgų ir, svarbiausia, lėšų menui – labai sveikintinas dalykas.“

Modernus menas – „ant bangos“

Įspūdžiais noriai dalijosi ir verslininkas, keliautojas Rimvydas Širvinskas-Makalius. „Užėjus į galeriją mane apėmė labai keistas jausmas: atrodo, kad gal prieš veidrodį stovi – viskas taip lygiai, tvarkingai sukonstruota. Skirtingi garsai skamba kiekvieną sekundę – šitiek žmonių prisijungę prie interneto! Pasirodo, ne aš vienas toks nuolat internete – vis „Facebook“, „Instagram“ tikrinu“, – juokėsi.

Nuolat keliaujantis verslininkas pasakojo skirtinguose kraštuose dažnai apsilankantis muziejuose, meno parodose. Tiesa, jam įdomiausia tai, kas modernu – pasak Makaliaus, modernus menas dabar visame pasaulyje „ant bangos“, taip pat, kaip ir šią instaliaciją, jį dažniausiai galima apžiūrėti nemokamai.

„Menas ir inovacijos tikrai gali eiti išvien. Mūsų, ypač jaunimo, suvokimas apie meną keičiasi: apžiūrėti meno kūrinį nebūtinai reiškia rymoti prie paveikslo – menas gali judėti, turėti funkcijas. Neseniai lankiausi Amsterdamo modernaus meno muziejuje, ten mačiau daug labai įdomių judančių skulptūrų – jos sukasi, keičia formas ir atspindi, kaip viskas keitėsi pastarąjį šimtmetį. Menas atspindi visuomenę. Mes keičiamės, tobulėjame. Modernėja ir menas“, – sakė verslininkas.

Nieko panašaus nebuvo

Dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė-Miss Sheep džiaugiasi galinti pasigirti tuo, kad pačiai teko prisidėti prie unikalios instaliacijos kūrybos – žinoma moteris kūrinį įvertino ir kaip meno pasaulio atstovė, ir kaip reklamos specialistė.

„Žvelgiant į šį kūrinį iš komunikacinės pusės, niekas niekad nedarė taip, kad žmonėms patiktų. Iki šiol tikslas visada tebūdavo parduoti. Todėl ši instaliacija man atrodo kaip revoliucija, ir dėl to jaučiuosi labai laiminga. Žvelgiant iš muzikinės pusės, labai smagu atrasti santykį tarp to, ką gali technologijos, ir to, kas gali paliesti žmonių širdis“, – kalbėjo D. Filmanavičiūtė.

Meną kuria visuomenė

Muzikantas, kompozitorius Leonas Somovas sakė, kad apžiūrėdamas instaliaciją jautėsi tarytum būtų gavęs progą patūnoti milžiniško fortepijono viduje.

Labiausiai jį sužavėjo tai, kad unikalią instaliaciją kurti gali visi Lietuvos gyventojai: „Man labai patinka tai, kad instaliaciją kuria tie žmonės, kurių jos vietoje net nėra. Žmonės tiesiog naudojasi internetu gyvendami savo gyvenimus, o kažkur dėl to gimsta menas – vienas didelis muzikinis kūrinys, kuris tęsis tol, kol veiks instaliacija. Skambanti muzika priklauso nuo to, kiek daug žmonės naudojasi internetu. Taigi ryte garsai vienokie, vakarop – jau kiti. Čia galima medituoti, tuo pat metu pažinti žmonių įpročius.“

Savo įspūdžiais pasidalijo ir instaliaciją nedelsdama apžiūrėjusi žurnalistė, rašytoja Akvilė Kavaliauskaitė. „Man patinka, kai žmonės sukuria tai, ko anksčiau nėra buvę. Juk tokia ir yra kūrybos prasmė. Dabar pasaulis vis labiau nori naujovių, todėl atsiranda daug banalybės – neturėdami laiko, skubėdami nustebinti žmonės sukuria tai, kas nebūtinai vertinga. Tuo tarpu šis meno kūrinys neturi nieko bendra su banalybe. Smagu, kai komunikacijai pasitelkiamos tikros, iš širdies ateinančios idėjos. Tada rezultate nejusti apsimestinumo, – svarstė ji. – Inovacijos meną lydėjo visą istoriją. Juk ir smuikas yra inovacija, ir fortepijonas, ir kinas... Matyt, visas menas gimsta tada, kai idėja ir inovacijos žengia kartu.“

Šis išskirtinis projektas – naujojo „Tele2“ Inovacijų biuro eksperimento ir instaliacijos autoriaus Andriaus Šarapovo idėjos rezultatas.

Iki birželio 18 d. ši instaliacija veiks šiuolaikinio meno galerijoje „Tsekh“ (Vytenio g. 6, Vilnius) ir kiekvieną norintį nemokamai kvies į unikalią muzikinę patirtį – išgirsti, kaip skamba internetas. Galerijos darbo laikas: antradieniais–penktadieniais – nuo 14 iki 20 val., savaitgaliais – nuo 12 iki 20 val.

Galerijoje „Tsekh“ pristatyta unikali muzikinė instaliacija, naršymo 4G tinkle duomenis paverčianti niekur kitur negirdėtu kūriniu – 4G muzika (57 nuotr.)
+51