Iškilmingame „Scanoramos“ atidaryme raudonojo kilimo svečiai atviravo apie kiną

„Scanoramos“ atidarymo akimirka / Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Ketvirtadienio vakarą prasidėjo jau 14-ąjį kartą rengiamas Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Sostinėje vyko iškilmingas kino festivalio atidarymo renginys, kurio vinimi tapo šmaikšti santykių drama „Šeimos šventė“.

Renginyje dalyvavo svečiai iš užsienio šalių ambasadų Lietuvoje, garsūs Lietuvos kino režisieriai, aktoriai, dainininkai ir daugelis žinomų veidų.

„Scanoramos“ atidaryme dalyvavo šio festivalio meno vadovė Gražina Arlickaitė, režisierius Emilis Vėlyvis, aktoriai Vladas Bagdonas, Aleksas Kazanavičius, Vidas Petkevičius, režisierius Arūnas Matelis, kino kritikė, TV laidų vedėja Lolita Bytautaitė, dainininkas Donatas Montvydas su žmona Veronika, žurnalistė, TV laidų vedėja Aistė Stonytė-Budzinauskienė su vyru Dariumi ir daugelis kitų.

Šventiniame vakare pasirodė ir festivalio atidarymo filmo „Šeimos šventė“ režisierius Szabolcsas Hajdu bei filmo aktorė, jo dukra Lujza Hajdu, dokumentinio kino režisierė Salome Lamas.

14-osios „Scanoramos“ atidarymas su kviestiniais svečiais (56 nuotr.)
+50

Į festivalio atidarymo vakarą atvykę svečiai 15min atviravo apie kiną ir atskleidė, kokie filmai jiems – patys įsimintiniausi.

„Scanoramos“ atidarymo akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Scanoramos“ atidaryme dalyvavo ir šį trečiadienį su mylimąja Olga Klickaja susituokęs režisierius Emilis Vėlyvis. Jis pasakojo, kad vieno mėgstamo žanro, o tuo labiau filmo išskirti negalėtų. Pasak režisieriaus, kiekvienas žanras yra savitas ir unikalus.

„Labai mėgstu tai, ką daro režisierius Ignas Jonynas. „Lošėjas“ man – geriausias lietuviškas filmas. Kalbant apie užsienio režisierių kūrybą, jų yra begalė. O žanro nėra nei gero, nei blogo, jis yra įvairus visada. Aš nežinau, ar yra vienas paveikslas, viena knyga ar muzikinis kūrinys, kurio klausyčiau viso gyvenimą. Nėra ir filmų tokių, kuriuos įvardyčiau kaip labiausiai patinkančius“, – 15min pasakojo E.Vėlyvis.

Paklaustas, ar režisierius laisvalaikiu renkasi žiūrėti kitų autorių filmus, E.Vėlyvis šmaikštavo: „Kai neužsiimu seksu, žiūriu filmus. Žiūrėti kolegų darbus yra profesijos ir gyvenimo dalis. Mokausi, žiūriu, paskui jie žiūri į mane.“

TAIP PAT SKAITYKITE: Režisierius Emilis Vėlyvis susituokė su savo išrinktąja Olga Klickaja

Europos šalių kino forumo atidaryme su žmona Veronika apsilankęs dainininkas Donatas Montvydas pasakojo, kad jam artimiausi – fantastiniai filmai.

„Scanoramos“ atidarymo akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Aš esu prastas kino žinovas, bet mane kūrybai inspiruoja mistika, iliuzija ir fantastika. Mačiau kone visus „Marvel“ filmus, jų nepraleidžiu“, – sakė jis.

D.Montvydas pridūrė, kad yra romantikas, todėl žiūri ir jausmų kupinus filmus. „Visiems juokauju, kad „Titanikas“ yra tas filmas, kurį žiūrėsiu dar ne kartą. Tokiems filmams, kaip „Perl Harboras“ jaučiu sentimentus“, – teigė D.Montvydas.

„Didžiausią įspūdį dabar paliko filmas „Tarp žvaigždžių“. Suvokimas apie mūsų pasaulį, laiko paralelinės gijos yra labai įdomu“, – pridūrė Donatas.

Kino kritikė, TV laidų vedėja Lolita Bytautaitė 15min pasakojo, kad didžiausią dėmesį skiria europietiškam, autoriniam kinui.

„Scanoramos“ atidarymo akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Paskutinis mano matytas Paulo Verhoeveno filmas „Elle“ paliko didelį įspūdį. Nuo pirmųjų kadrų atrodo, kad bus trileris, tačiau paskui atsiranda meilės istorija, todėl negalėčiau kalbėti apie žanro grynumą ir tuo labiau apie mėgstamus žanrus. Jie paprastai būna susipynę. Tačiau visuomet man patinka intriga“, – pasakojo ji.

Tačiau labiausiai atminty įsirėžusio filmo L.Bytautaitė neišskirtų. „Tiek daug esu mačiusi filmų, kad jeigu man reikėtų išskirti vieną, būtų labai sudėtinga. Visuomet su malonumu galima grįžti prie filmų, kurie tapę klasika ir yra įrašyti į kino fondą“, – 15min pasakojo L.Bytautaitė.

Apie kino forumą

Šiemet festivalis žiūrovus pasitinka pakeitęs savo įvaizdį, jis galutinai įtvirtins dar 2009 metais pasirinktą festivalio raidos kryptį – rodyti ne tik Šiaurės šalių kiną, bet kultūriškai kirsti visą Europą nuo Šiaurės iki Pietų. Šiemet festivalis žiūrovams pasiūlys daugiau nei 100 filmų.

Filmai suskirstyti į 13 įvairių programų. Tarp jų bus specialūs kino seansai, skirti Irano kinui, naktis su Larso von Triero mini serialu „Karalija“, „In memoriam: Donatas Banionis“.

Festivalyje tradiciškai vyks ir konkursinė programa „Naujasis Baltijos kinas“, tradicinė programa „Europos kino akademijos nominantai ir laureatai 2015“. Šeimoms skirta programa „Atsivesk mamą ir tėtį“.

„Scanoramos“ atidarymo akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Šių metų programoje ir dvi lietuviškos dokumentinio kino premjeros – tai jau apdovanojimais tarptautiniuose festivaliuose įvertintas ir Europos kino apdovanojimų nominaciją pelnęs bendras Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi darbas „Aš čia tik svečias“ bei Elžbietos Josadės trumpametražis debiutas „Dialogas su Jozefu“.

Pristatyti savo filmų bei susitikti su „Scanoramos“ žiūrovais atvyks ir užsienio kūrėjai – daugelio A.Wajdos filmų prodiuseris Michalas Kwiecinskis, filmo „Tėvas“ režisierius Visaras Morina, britų režisierius Andrew Steggallas ir kiti. Renginyje „Scanoramos kryptys“ su kino mylėtojais meistriškumo dirbtuvėse susitiks aiškias kryptis savo kūryboje turintys vokiečių dokumentinio kino režisierė Ulrike Ottingeris ir portugalų režisierė Salomė Lamas bei italų animatorius Mauro Carraro.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiemet vyks iki lapkričio 20 dienos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

14-osios „Scanoramos“ atidarymas su kviestiniais svečiais (56 nuotr.)
+50
Skaitykite daugiau