Įspūdingais „Lego“ kūriniais garsėjantis 16-metis Matas: iš hobio pavyksta ir užsidirbti

Matas Puzinas / Asmeninio albumo nuotr.
Matas Puzinas / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: 15min
2022-10-19 08:03
AA

Kol daugelis šiuolaikinių 16-mečių laisvą savo laiką paskiria kompiuteriniams žaidimams, jų bendraamžis Matas Puzinas savo laisvalaikį leidžia dėliodamas „Lego“ konstruktorius. Nuo trejų metukų konstravimu susidomėjęs berniukas, šiandien kaladėlių menui kartais negaili net pusės paros laiko. Moksleivis mano, kad „Lego“ atskleidžia ne tik menines, bet ir tiksliųjų mokslų savybes, o prie viso to iš pomėgio galima ir užsidirbti.

Iš dešimčių tūkstančių „Lego“ kaladėlių kūrinius dėliojantis Matas šiam procesui atiduoda visą savo fantaziją. Portalui 15min pašnekovas atskleidžia, kad be šio užsiėmimo jau negalėtų įsivaizduoti savo gyvenimo, nes jis jį lydi nuo pat mažumės.

„Aš puikiai pamenu, kai gavau savo pirmą „Lego“ rinkinį. Tai buvo policijos nuovada, kurią gavau per Kalėdas, kai man buvo treji metai“, – prisimena M.Puzinas.

Matas 3-oje klasėje su savo sutvertu „Lego“ velykinių margučių marginimo aparatu / Kamilė Akelaitytė nuotr.

Tiesa, tuo metu dar vaiku būdamas Matas nelabai suprato šio užsiėmimo koncepcijos, nes tada už jį konstruktorių sukonstravo jo tėvai.

„Vėliau po truputi pradėjau suprasti, kaip naudotis instrukcijomis ir pačiomis detalėmis. Pirmas mano „Lego“ kūrinys, kurį aš pats sukonstravau be instrukcijų, tiesiog iš savo fantazijos, buvo paprastas mėlynas namas su raudonu stogu. Tuo metu man buvo penkeri metai“, – prisiminimais iš vaikystės dalijasi vaikinas.

„Lego“ konstruoja jau 14 metų

Dar būnant pradinėse klasėse, Matui rūpėjo kuo greičiau iš kaladėlių išgauti sukonstruotą rezultatą, su kuriuo galėtų žaisti, todėl jis ilgai neapsistodavo ties vienu kūriniu. Tačiau paaugus, viskas apsivertė.

„Dabar aš kartais praleidžiu net po kelias valandas, kad tik galėčiau patobulinti vieną kūrinio dalį. „Lego" konstruoju jau 14 metų, bet tik 2020-aisiais per pandemiją supratau, kad tai yra tikrų tikriausia mano aistra“, – dalinasi M.Puzinas.

Septynmetis Matas su savo sukonstruotu automobiliu / Asmeninio albumo nuotr.

Kalbėdamas su 15min vaikinas pamini, kad šiam kruopštumo reikalaujančiam užsiėmimui prireikia ne tik užsispyrimo ar kantrybės savybių, bet ir geros vaizduotės, erdvinio mąstymo bei mechanikos žinių. Jis pabrėžia: „Konstravimas iš „Lego" žmoguje gali atskleisti tiek menines, tiek tiksliųjų mokslų savybes."

„Mane labiausiai žavi, kad iš kaladėlių galima sukonstruoti bet ką, ką tik sugalvoji. Jei man patinka koks nors filmas, kuriame yra kas nors, kas mane žavi – mašina, daiktas, arba koks nors veikėjas –, tai galima sukonstruoti iš „Lego" kaladėlių ir mėgautis savo kūriniu“, – džiaugiasi vaikinas.

Pokalbio metu Matas taip pat pamini, kad sukonstruoti galima ir reikalingus daiktus, net tokius kaip telefono laikiklis ar velykinių margučių marginimo aparatas.

14,5 tūkst. detalių pareikalavęs projektas

Pašnekovas pripažįsta, kad visas konstravimo procesas jam yra savotiškas atsipalaidavimo būdas, todėl ši veikla jam suteikia daug malonumo. Būdamas pavargęs, jis sėda prie „Lego" konstravimo stalo ir išlaisvina savo vaizduotę.

Vaikinas džiaugiasi, kad kūriniai gimsta iš jo pačios fantazijos: „Štai prieš pusantrų metų laimėjau pirmą vietą konkurse „Sukonstruok tarpukario modernizmą“, sukonstravęs Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčią virtualioje programoje. Pastatas buvo sudarytas iš 14,5 tūkst. detalių. Šią bažnyčią pasirinkau, kadangi kiekvieną dieną pro ją važiuodavau į vaikų darželį."

Ir nors daugelis Mato idėjų kyla iš vaizduotės, jis neslepia, kad įkvėpimo kartais semiasi ir iš kitų konstruotojų, interneto, filmų ar vaizdo žaidimų.

„Lego“ Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia iš 14,5 tūkstančių detalių / Asmeninio albumo nuotr.

14,5 tūkst. – toks skaičius detalių skamba įspūdingai, tačiau toli gražu, tai ne daugiausiai laiko bei pastangų pareikalavęs Mato projektas.

Ilgiausias laikas, kurį vaikinas praleido konstruodamas kūrinį – viena savaitė. Tada Matui teko konstruoti ginklą iš jo mėgstamiausio žaidimo „Portal“. Prie šio darbo praleido mažiausiai aštuonias valandas per dieną, o vieną iš jų teko padirbėti ir daugiau nei pusę paros – net 14,5 valandų.

„Labai stengiausi padaryti ginklą, kuo panašesnį į esantį žaidime. Ginklas švietė ir skleidė garsus, kaip ir žaidime", – apie kūrinį, kuriuo gali didžiuotis, 15min pasakoja M.Puzinas.

Matas Puzinas su „Lego“ Portal Gun / Asmeninio albumo nuotr.

Kuriant ne ką mažiau įspūdingesnį projektą už pastarąjį, Matas turėjo galimybę prisidėti prie kolegos Roko Mikšiūno kultūros idėjos, skirtos „Kaunas 2022". Kauno centriniame pašte kiekvieno kūrinio eksponavimo vieta salėje buvo apsupta užuolaidų, tad projekto mintis buvo vieną iš šių nišų užpildyti ne tikromis, o „Lego" kaladėlių „užuolaidomis“. Čia jos atkartojo pašto salės grindų raštą. Įgyvendindamas tokią užuolaidų idėją Matas su kolega bei gausia savanorių pagalba užtruko beveik savaitę.

Šešios dienos atkaklaus ir labai kruopštaus darbo vaikino nė kiek neišgąsdino, kadangi namuose prie konstravimo jis praleidžia mažiausiai dvi valandas per dieną. O būna ir taip, kad „užsikabinęs" savaitgaliais „Lego" kaladėles konstruoja nuo pat ryto iki vėlyvos nakties.

Nei savo laisvo laiko, nei pastangų hobiui negailintis talentingas vaikinas pokalbio metu išduoda savo didžiausią su „Lego" susijusią svajonę: „Norėčiau sukonstruoti originalaus dydžio mašiną, kurią būtų galima vairuoti ir važiuoti, tačiau tokiam projektui įgyvendinti reikia nemažai lėšų, todėl tai kol kas tėra tik svajonė."

Dėkingas tėvams

Pokalbio metu Matas nepamiršta padėkoti tėvams už kadaise jų iniciatyva tuometiniam berniukui padovanotą „Lego" rinkinį. Jei ne jie, galbūt šiandien vaikinas nebūtų atradęs savo talento konstravimui.

Nuo ankstyvos vaikystės savo pomėgį smulkioms detalėms pastebėjęs vaikinas pradžioje tėvų prašydavo nupirkti įvairių kaladėlių rinkinių su instrukcijomis, o vėliau jau pats savarankiškai konstruodavo jam įdomiais pasirodančius dalykus. Tarp tokių – ir boulingo takas su riedančio kamuolio grįžimo sistema, pardavimo automatas, kavos maišytuvas, šaudantis ginklas.

Pačio Mato sukonstruota „Lego „Saturn V raketa / Asmeninio albumo nuotr.

Ir nors toks jaunuolio hobis išties pagirtinas, jis prasitaria, kad sulaukia ne tik bendraamžių draugų palaikymo, bet kartais – ir pasisakymų, kad šis užsiėmimas yra vaikiškas.

Visgi į viską Matas žiūri pozityviai ir savo talentu siekia būti pastebėtas ne tik artimųjų rate, bet ir internete. Būtent todėl jis socialiniuose tinkluose dalijasi darbais, į kuriuos sudėjo nemažą dalį savo širdies.

„Iš pradžių nemaniau, kad mano aistra „Lego" konstravimui gali būti įdomi kitiems žmonėms, tačiau įkėlus pirmą vaizdo įrašą į „TikTok" sulaukiau nemažai dėmesio. Nusprendžiau pradėti drąsiau dalintis savo kūriniais.“

Talentą demonstruojantis vaikinas džiaugiasi, kad iš savo pomėgio jau kuris laikas gali ir užsidirbti. Prieš porą metų jis viešai pasiskelbė, kad gali sukurti „Lego" instrukcijas pagal kliento užsakymus. Toks pasiūlymas greitai sulaukė susidomėjimo ir šiandien Matas kuria instrukcijas laivams, namams, įvairių veislių šunims bei netgi žmonių portretams.

„Žmonės nusiperka reikalingas detales ir pagal mano pateiktas instrukcijas susikonstruoja. Šiais metais gavau kvietimą sukurti „Lego" kūrinį lietuviškam serialui „Trolių ferma“. Tai tikriausiai viena įspūdingiausių patirčių konstruojant", – kalba savo hobį tam tikru verslu pavertęs Matas.

Mato „Lego“ miesto pastatų kūrinys / Asmeninio albumo nuotr.

Pašnekovas taip pat tikisi, kad netolimoje ateityje šios veiklos išlavintas erdvinis mąstymas padės jam studijuojant architektūros mokslus. Tiesa, jaunuolis pamini, kad piešimas kol kas yra jo silpnoji vieta, todėl ateinančius metus ketina paskirti dailės mokslams.

„Manau, šios studijos, kaip ir konstravimas iš „Lego", leis man atskleisti mano kūrybiškumą", – pokalbį su 15min užbaigia talento nestokojantis Matas.