Išrinkite: Geriausias 2013-ųjų festivalis

2013 metų festivaliai  / Žmonės.lt klijuotė
2013 metų festivaliai / Žmonės.lt klijuotė
Šaltinis: Žmonės.lt
2014-01-01 14:01
AA

2014-ieji muzikos ir pramogų mėgėjams vėl pažers gausybę festivalių. Jų visoje Lietuvoje ir už jos ribų ypač daug vyksta vasarą – tuomet savąjį gali rasti ir džiazo, ir roko, ir bliuzo, ir alternatyvios bei elektroninės muzikos gerbėjai. Vieni vilioja įspūdingais vardais iš užsienio, kiti kviečia šėlti pagal saviškių atliekamą muziką. Žmonės.lt siūlo prisiminti 2013 metų festivalius ir išrinkti geriausią. Balsuokite apklausoje, straipsnio pabaigoje! Galbūt tai padės apsispręsti, kur pramogauti šiemet?

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

2013-aisiais antrus metus iš eilės ant Vilniaus asfalto startavo festivalis „Loftas Fest‘13“. Muzikos mylėtojams organizatoriai pastatė net penkias scenas – vieną lauke ir keturias viduje. Savaitgalio festivalyje grojo įvairių muzikos stilių muzikantai, tad kiekvienas atrado atlikėjų pagal savo skonį. Prieš koncertus sostinės gyventojams ir svečiams vyko konferencijos apie kūrybines industrijas, menus, kiną, muziką. Festivalyje pasirodymus surengė JAV atlikėja Kelis, atlikėja Chinawoman,  islandų grupės „FM Belfast“ ir „múm“, didžėjė iš Prancūzijos Miss Kittin ir didžėjai iš Italijos „Tale of Us“.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Liepos mėnesį visas Trakų miestas ir jo apylinkės trims dienoms virto muzikos Meka. Jame griaudėjo festivalio „Tamsta muzika ’13“ muzikos garsai. Kaip žinia, festivalis rengiamas kitoje vietoje dėl to, kad Varėnos miškai nebesutalpina visų norinčių jame dalyvauti. Šiais metais organizatoriai sulaukė apie 7 tūkst. festivaliautojų.  Scenoje visus šokdino ir pilies mūrus drebino festivalį atidarę ir jį uždarę rokeriai „Poliarizuoti stiklai“, Aistė Smilgevičiūtė ir „Skylė“, „Dee&Kamy“, britai „Cortes“, kauniečių duetas „Golden Parazyth“, „Keymono“ ir regio atlikėjas iš JAV Shaggy.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Festivalių sezonas tęsėsi ir vasarai perkopus į antrąją pusę. Septintą kartą mažame žvejų kaimelyje Salacgrivoje, pačiame Estijos ir Latvijos pasienyje, vyko didžiausias Baltijos šalyse muzikos festivalis „Positivus“. Į jį šiemet susirinko apie 25 tūkst. muzikos gerbėjų. Festivalis, kuris sulaukia itin daug lietuvių susidomėjimo, prasidėjo Estijos prezidento Toomo Hendriko Ilveso vizitu. Festivalio pažibomis tapo britų rokeriai „Palma Violets“, kanadiečių duetas „Crystal Castles“, latvių disko grupė „Zodiaks“, Londono indie-folk grupė „Noah and the Whale“. Taip pat Salacgrivoje koncertavo „Imagine Dragons“, Johnas Grantas, „C2C”, „Charli XCX“, „Willy Moon“ ir „Sigur Ros“.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Rugpjūtį Zaraso ežero salą drebino festivalis „Galapagai 2013“. Savo tradicijas tęsianti ir jau 11 metus skaičiuojanti muzikos ir pramogų fiesta melomanus ploti festivalio žvaigždėms kvietė prie trijų scenų – „Roko naktų“, „Feel Free“ ir „Didžiosios“. Lietuviams grojo  latviai „Instrumenti“, skandalingiausia Baltarusijos grupė „Lyapis Trubetskoy“ ir šią vasarą vos keliems koncertams grįžusi legendinė lietuvių grupė „Antis“.

Unikalioje Rumšiškių muziejaus teritorijoje  buvo pirmą kartą surengtas festivalis „Granatos Live“. Keturiose scenose melomanai galėjo atrasti ir Lietuvos muzikinės padangės šviesulių, ir užsienio atlikėjų ar šokių muzikos aikštelės dievų. Dviejų dienų muzikos fiestoje, kurioje buvo įrengtos trys gyvo garso muzikai skirtos scenos, koncertavo daugiau nei 30 atlikėjų ir grupių iš užsienio bei Lietuvos. Svarbiausiais savaitgalio atlikėjais buvo galima tituluoti Jamesą Morrisoną, „Fenech-Soler“, Jamie N Commons, „Dub FX“, atlikėją GJan.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Muzikos festivalis „Satta Outside“ įsikūrė pačiame Latvijos pasienyje, Būtingėje, kur kvietė apsilankyti elektroninės muzikos ir gyvos pajūrio gamtos gerbėjus. Renginys išsitęsė kaip niekad ilgai – pirmuosius festivalininkus „Satta Outside“ pasitiko jau ketvirtadienį, atvėręs vieną nedidelę sceną, skirtą jauniems alternatyvios muzikos kolektyvams, tarp jų ir „Without Letters“, „ba.“ ar „Avaspo“. Iš viso festivalio organizatoriai siūlė septynias scenas bei daugiau nei šimtą skirtingų atlikėjų pasirodymų.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

21-ąjį kartą Varnių miestelio apylinkėse vyko seniausias Lietuvos festivalis „Bliuzo naktys 2013“. Ten liejosi ne tik senas geras, bet ir šviežias bei jaunas muzikinis kraujas. Festivalį atidarė lenkiškas trio „Hard times“. Susirinkusius į festivalį šokti ir dūkti privertė ir „Pete Brown and Krissy Matthews band“ iš Didžiosios Britanijos, bliuzmenas Oli Brownas bei „Latvian blues band“. „Bliuzo naktys“ – tai tarsi legendinio Vudstoko festivalio lietuviška versija: hipiška atmosfera, atsipalaidavę festivalio dalyviai, taikos ir meilės tvyrojimas ore nejučiomis visus sujungia į vieną didelę šeimą, kurioje nepamatysi susiraukusių veidų.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Festivalių gausa išsiskiriančią vasarą viename paskutiniųjų muzikos festivalių „Karklė Live Music Beach 2013“ netrūko pramogų, nuotaikos ir gero oro. Karklės pasiūlytas muzikinių stilių spektras galėjo patenkinti ir įnoringiausius. Kaip visada, didelio žiūrovų susidomėjimo sulaukė lietuvių numylėtiniai legendiniai BIX, „Antis“, „G&G Sindikato“ vyrai, GJan. Festivalio kulminacija tapo Selo pasirodymas. Susirinkusius savo pasirodymais taip pat džiugino „The Rasmus“, „Leningrad” ir „King Charles“.

2013-aisiais septintą kartą vyko „Gatvės muzikos diena“. Muzika suskambo daugybėje Lietuvos miestų – Vilniuje, Kaune, Kuršėnuose, Varėnoje, Jonavoje, Klaipėdoje, Mažeikiuose, Palangoje, Radviliškyje, Šilutėje, Šilalėje, Telšiuose, Utenoje, Nidoje, Vilkaviškyje, Visagine, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje ir pirmą kartą Trakuose. Iš viso dalyvauti šventėje Vilniuje buvo užsiregistravę 229 muzikantai ir grupės, o beveik 100 dalyvių ši šventė buvo premjerinė. Ne pirmą kartą sostinės svečius džiugino „Arbata“, „Blues Makers“, „Road Band“, taip pat „Mag'rass“, „Skyderis“, DDT projektas.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Liepą Naisiuose jau ketvirtą kartą vyko šeimų festivalis „Naisių vasara 2013“. Jame apsilankė ne tik nuo miesto pailsėti ištroškusios šeimos, bet ir būrys pramogų pasaulio atstovų, kurie buvo atsakingi už edukacinę veiklą. Visų festivalio lankytojų  laukė garsių Lietuvos muzikantų – Andriaus Kulikausko ir Gintaro Šulinsko, Virgio Stakėno, Ericos ir Jurgio Didžiulių su grupe, Lino Adomaičio, „Thundertale-Perkūno sakmės“ – koncertai.

Tą patį mėnesį Joniškio rajone, Žagarėje, vyko tradicinis „Vyšnių festivalis“. Per keturias dienas įvyko įvairūs koncertai – nuo dainuojamosios poezijos iki roko, naktinės filmų peržiūros, kaliausių šou, žirgų lenktynės, futbolo varžybos, veikė tradicinis turgelis ir daug kitų renginių. Scenoje muzikinius pasirodymus surengė Gediminas Storpirštis, Kostas Smoriginas, bardas Olegas Ditkovskis, Markas Palubenka, choras „Brevis“, Neda ir Vytauto Labučio kvartetas, Jurga Šeduikytė su grupe, Jazzu ir Leonas Somovas su grupe. Šeštadienį festivalio lankytojams koncertavo Donatas Montvydas, grupė „The Stanleys“ iš Australijos, SEL ir kt.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Rugpjūtį Visagine jau 20-ąjį kartą rinkosi kantri stiliaus gerbėjai ir visi, vertinantys gyvai atliekamą muziką. Festivalio „Visagino country“ pradžią tradiciškai skelbė motorų gausmas – Visagino miesto gatvėmis judantis kantri tematika puoštų automobilių ir motociklų paradas, o koncertų metu pasirodė atlikėjai iš Lietuvos ir užsienio šalių.

16-tą kartą vyko šiuolaikinės baltų kultūros festivalis „Mėnuo juodaragis“. Zarasų sala dar kartą trims dienoms priglaudė didelį būrį draugiškai nusiteikusių gamtos ir kultūros puoselėtojų. Šių metų festivalio tema buvo skirta latvių kultūrai ir mitologijai, todėl didelę dalį muzikos kolektyvų sudarė atlikėjai iš kaimyninės Latvijos.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Šeštą kartą Nacionalinis bardų festivalis „Purpurinis vakaras“, skirtas maestro Vytautui Kernagiui atminti, sukvietė gausų būrį klausytojų į Anykščius. Įprastai trukdavęs dvi dienas, šiemet dainuojamosios poezijos mylėtojus festivalio organizatoriai pakvietė atvykti anksčiau ir net tris vakarus klausytis mėgstamos muzikos. „Purpuriniame vakare“ koncertavo bei savo jausmais, išgyvenimais ir tekstais dalijosi Vytautas V. Landsbergis kartu su žmona Ramune, Ieva Narkutė, Kostas Smoriginas, Andrius Kaniava ir Sigitas Mickis, Andrius Kulikauskas kartu su gitaristu Gintaru Šulinsku, Gediminas Storpirštis su sūnumi Ainiu, Aidas Giniotis bei kiti.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Magiškos fėjų ir elfų karalystę primenančios dekoracijos, samanomis ir smilkalais kvepianti  festivalio „Yaga Gathering“ aplinka privertė porai dienų pamiršti visą pasaulį. Nuostabaus grožio Ežeraičio miškas Dzūkijoje lepino festivalio dalyvius, o šviesų ir lazerių šou paliko didžiulį įspūdį net ir visko mačiusiems. Atlikėjų ir grupių iš viso pasaulio gausa tiko tiek užkietėjusiems tranzeriams, tiek ir norintiems susiraityti į miegmaišius ir atsipalaiduoti „Chill Out“ scenoje po atviru dangumi.

Tradiciniame, tryliktame bardų festivalyje „Akacijų alėja“, kasmet liepą vykstančiame Kulautuvoje, pirmą kartą debiutavo dainininkas Markas Palubenka. „Barde“ pirmą kartą tapo ir dainininkė Evelina Sašenko bei aktorius ir režisierius Sigutis Jačėnas. Ketvirtą kartą festivalyje dainavo Kostas Smoriginas. Publika sužavėta buvo ir Giedriaus Arbačiausko, Andriaus Zalieskos-Zalos ir kitų atlikėjų dainomis.

Kelis / Vaido Sadausko ir Ados Kovaliukaitės nuotr./Žmonės.lt

Anykščių Dainavos slėnį liepos mėnesį drebino sunkiosios muzikos festivalis „Velnio akmuo“. Keturiose festivalio zonoje įrengtose scenose pasirodė 28 grupės ir atlikėjai. Vakarų, rytų, metaloklinikos ir rockthque erdvėse koncertavo Latvijos, Šveicarijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Švedijos ir, žinoma, Lietuvos muzikantai.

Dešimtasis elektroninės muzikos festivalis „Tundra“ sukvietė įvairiausių muzikinių stilių gerbėjus. Festivalininkai galėjo linksmintis pagal drum’n‘bass, acid, dreakcore, jungle, IDM, psy trance ir daugybę kitų muzikinių stilių. Jėgas lankytojai galėjo  atgauti „Chill out“ zonoje. Festivalyje buvo galime išvysti tokius Lietuvos atlikėjus kaip „Ministry of Echology“, Doctah Jahngle, Intakz. Be to, susirinkusius linksmino svečiai iš Didžiosios Brotanijos Kahn, dBridge, Bong-Ra iš Olandijos ir Psy scenos dievas – Kindzadza iš Rusijos.

Festivalis „Sūpynės“ 2013 metais minėjo aštuntus gyvavimo metus. Festivalyje veikė keturios scenos, kuriose pasirodė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio atlikėjai ir grupės: „Mmpsuf“, „Girnų giesmės“, „Avaspo“, iš Stokholmo atvykę svečiai „Natten“, „Golden Parazyth“, „Few Nolder“ ir daug kitų.