Išsipustę kino mylėtojai užplūdo festivalio „Kino pavasaris“ atidarymą
Trečiadienio vakarą sostinės kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ buvo atidarytas tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“. Į iškilmingą atidarymo šventę sugužėjo keli šimtai kviestinių svečių.
Tą vakarą netrūko žemę šluojančių suknelių, skimbčiojinčių karoliukų ir kulniukų kaukšėjimo. Bene visos damos akylai sekė nurodyto puošnaus aprangos kodo. Iš jų visų išsiskyrė vakaro šeimininkė, festivalio „Kino pavasaris“ organizatorė Vida Ramaškienė. Ji šventės proga pasipuošė ilga klasikine juoda suknele, o pečius apgaubė baltu pūkuotu švarku.
Gerokai kukliau atrodė pagrindinė vakaro žvaigždė – reperė Silvana Imam, atvykusi su mama. Ji kaip tikra žvaigždė dėl aprangos kodo neišsižadėjo savęs – vilkėjo džinsus ir didelį odinį švarką. Švedijoje gyvenanti lietuvė šį vakarą pristatė dokumentinį filmą „Silvana“, kuriam ir buvo patikėta atidaryti „Kino pavasarį“.
Filme užfiksuotas Silvanos kelias į šlovę nuo pirmųjų žingsnių 2014 m. Be siautulingų dainų, filme netrūksta ir intymių akimirkų iš jos asmeninio gyvenimo. O ir Silvanos visų dainų tekstai yra autobiografiški: jie apie seksualinę tapatybę, politiką ir imigrantės patirtį. Jos tėtis kilęs iš Sirijos, mama – iš Lietuvos. Pati Silvana į Švediją atvyko būdama vos kelerių. Save ji apibūdina kaip feministę panko reperę kovojančią prieš rasizmą, o Švediją laiko šlykščia šalimi, kur konservatyvi visuomenė kupina ksenofobijos.
„Kaip jautiesi?“ – kviesdamas Silvaną į sceną klausė Rytis Zemkauskas.
„Gera. Laba gera. Tu pasakę, ka mon patink provokuot. Mon nepatink provokuot“, – žemaitiškai prabilo Silvana ir pareiškė, kad ji nėra provokatorė. Tuo netikinčius Silvana pakvietė pažiūrėti filmą.
„Per 23 metus esu girdėjusi daug istorijų, kaip filmai pakeitė žmonių gyvenimą. Vieniems jie suteikė atradimo džiaugsmą, kitus privertė pasikeisti, kitus įkvėpė išskirtinei veiklai, – sveikindama susirinkusiuosius kalbėjo V.Ramaškienė. – Kai kurie programos filmai bus ne itin patogūs. Ypač tuomet, kai bus kalbama apie santykius artimoje aplinkoje, šeimoje. Kviesdama žiūrėti festivalio filmus norėčiau visiems širdingai palinkėti, kad filmų herojai surastų kelią į jūsų širdis ir darytų jas geresnėmis. Tokia filmo turbūt yra priedermė.“
„Festivalyje kiekvieno laukia nepaprasta dovana – tai įkvėpimas. Įkvėpimas jausti ir mąstyti, reaguoti ir suprasti. Augti kaip asmenybei“, – įkvepiančių filmų ir gražaus pavasario festivalio svečiams linkėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Atidaryti festivalį buvo patikėta televizijos laidų vedėjui, kino entuziastui Ryčiui Zemkauskui, kuris kvietė prisiminti visus Anapilin išėjusius kino kūrėjus. Po tylos minutės sekė lyriška muzikos pertraukėlė – „Sielos ūsai“ atliko dainą „Mystery of Love“.
„Kino pavasaris“ šiemet kartu su portalu Žmonės.lt renka geriausią metų aktorę ir geriausią metų aktorių. Geriausia aktore pretenduoja tapti Airida Gintautaitė („Kvėpavimas į marmurą“, rež. Giedrė Beinoriūtė), Severija Janušauskaitė („Nepalaidotas“, rež. Elvina Nevardauskaitė, David Heinemann) ir Eglė Mikulionytė („Stebuklas“, rež. Eglė Vertelytė), o geriausiu aktoriumi – Mantas Jančiauskas („Šerkšnas“, rež. Šarūnas Bartas), Valentin Novopolskij („Gyvatė“, rež. Titas Laucius), Sigitas Šidlauskas („Kvėpavimas į marmurą“). Už savo favoritus galite balsuoti čia.
2018 m. festivalyje bus pristatyti 112 pilnametražių ir 56 trumpametražiai filmai, tarp kurių – net 12 lietuviškų premjerų. Kaip ir kasmet programoje – tiek stiprūs debiutai, tiek pripažintų meistrų darbai. Gausi programa žiūrovų patogumui suskirstyta tik į penkias programas: „Metų atradimai“, „Festivalių favoritai“, „Meistrai“, „Kritikų pasirinkimas“ ir Europos debiutų konkursas.
Kiekvienais metais festivalyje surengiamos bent dvi kino istorijos raidai reikšmingos retrospektyvos. Šiemet jos skirtos pagerbti prancūzų genijaus, poetinio realizmo pradininko Jeano Vigo kūrybai. Retrospektyvoje „Viva Vigo“ bus galima išvysti keturis naujai restauruotus jo filmus ir keturias jo kūrybos paveiktas kitų režisierių juostas. Antroji retrospektyva „XX a. vaikai“ skirta lietuviškai klasikai.
Festivalyje įvyks ir vienos svarbiausių šalies kino premjerų – tai įspūdinga Lietuvos girių dokumentika „Sengirė“ (rež. Mindaugas Survila), kuri uždarys festivalį, ir vienas paskutinių operatoriaus Audriaus Kemežio darbų „Kvėpavimas į marmurą“ (rež. Giedrė Beinoriūtė) pagal Lauros Sintijos Černiauskaitės romaną.