Istorinis Lukiškių kalėjimo kompleksas Vilniuje pradeda naują gyvenimą

Lukiškių kalėjimas-tardymo izoliatorius oficialiai uždarytas 2019 metų liepą / Irmanto Gelūno nuotr.
Lukiškių kalėjimas-tardymo izoliatorius oficialiai uždarytas 2019 metų liepą / Irmanto Gelūno nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Istorinis Lukiškių kalėjimo kompleksas Vilniaus centre pradeda naują gyvenimą, keičia emociją ir pasakojimą. Kovą Lukiškių kalėjimo laikinos nuomos konkursą laimėjo muzikos agentūra „8 Days A Week“. Šiandien jie kuria naują Lukiškių kalėjimo versiją ir prasmę.

Net 117 istorijos metų skaičiuojantis Lukiškių kalėjimo kompleksas Vilniaus centre buvo baigtas statyti 1904 metais. Per visą šį laiką jis nepakeitė savo vaizdo, pagrindinės funkcijos ir iki pat uždarymo 2019 metų vasarą buvo naudojamas kaip įkalinimo įstaiga.

„Atgaivinti Lukiškių kalėjimą buvo mūsų svajonė ir suvokta būtinybė. Esame pirmieji investuotojai ir dėkojame Turto bankui už pasitikėjimą. Manau, kad Lukiškės ir Vilniaus miestas nusipelno daugiau. Šis projektas, ko gero, jau dabar yra vienas įdomiausių kultūros reiškinių Lietuvoje. Neabejoju, kad mūsų vizija ir konceptas pritrauks Europos ir pasaulio dėmesį. Nėra geresnio šios konversijos laiko už dabar. Kviečiame visą Lietuvos kultūros lauką ir jaunosios kartos menininkus kurti kartu ir tiesiog mėgautis šiuo pokyčiu. Tapkite šios unikalios konversijos bendraautoriais“, – sako „8 Days A Week“ partneris Martynas Butkevičius.

Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.
Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.

Lukiškės virs muzikos, modernaus meno, dizaino ir kultūros generatoriumi. Šimtai menininkų atsiliepė į atvirą kvietimą ir čia įkurs savo kūrybos namus, studijas ir dirbtuves.

Visi nauji Lukiškių kalėjimo rezidentai yra kūrėjai, keliantys Vilniaus miesto kultūrą į naują lygmenį. Visi jie kurs Lukiškėse, įsilies į konversijos veiklas, bendradarbiaus tarpusavyje ir suteiks apleistam kalėjimui gyvybės. Konversijos autoriai žada viešą rezidentų pristatymą. 

Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.
Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.

„Lukiškių kalėjimas 2.0“ taps viena didele bendruomene ir miesto traukos centru. Buvęs tardymo izoliatorius – kalėjimas bus didžiausia kūrybos, šiuolaikinio meno ir renginių erdvė mieste. Daugiau nei 18 tūkst. kvadratinių metrų ploto kompleksas kūrėjams ir rezidentams bus atviras 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę.

Čia bus vykdoma šiuolaikinė meninė programa ir įrengta moderni scena. Kalėjimo teritorijoje planuojami įvairūs festivaliai, koncertai, skirtingi renginių formatai, spektakliai, peržiūros, perklausos ir performansai. Planuojama, kad dar šią vasarą Lukiškėse įsikurs kavinė, baras, maisto vagonėliai ant ratų, alternatyvus hostelis ir kita gyvybinga infrastruktūra.

Nauja Lukiškių kalėjimo versija kuria save kaip šviesių projektų, mainų ir gerų patirčių vietą. Tai prasmingas ir savalaikis virsmas, kokio Vilniaus miestas niekada nėra turėjęs. Be nuolat veikiančios daugiafunkcinės erdvės ir kūrybinio klasterio, kalėjimas greitu metu bus atviras ir visuomenei. Pasivaikščiojimus dieną ir naktį ves profesionali gidų komanda ir nauji kalėjimo prižiūrėtojai. Planuojama atverti ir kalėjimo muziejų, kuriame – praėjusio amžiaus atributai, nuteistųjų rankdarbiai, kalėjimo simboliai ir kiti eksponatai. 

Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.
Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.

„Tikime kultūros galia stiprinti ir keisti Vilniaus miestą. Turime sukurti naują emocinį ryšį su Lukiškėmis ir savotišką šoką. Žinome, ką Lukiškės gali pasiūlyti miestui ir atvirkščiai. Nuo šiol žvelgsime tik į geresnę kalėjimo versiją užuot besigręžioję į praeitį. Visi pavargome nuo pandemijos ir jos pasekmių. Lukiškių kalėjimas jau dabar pažadino miestiečių ir menininkų dėmesį. Esame susikoncentravę į įgyvendinimą, mūsų visų saugumą ir partnerystes. Tikimės turėti plačią ir įvairią kultūros auditoriją, kad ir kokias sąlygas padiktuos virusas“, – sako M.Butkevičius.

Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.
Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.

Laikinos nuomos konkursą „8 Days A Week” laimėjo dvejiems metams ir sieks šią nuomos sutartį pratęsti. Jie patys pasirinko būti Lukiškių atvejo laboratorija, buvo vieninteliai nuomos konkurso dalyviai ir turi labai aiškią viziją.

Įvaizdį ir paskirtį pakeitęs kultūros paveldo objektas visuomenei atvers vartus gegužės antroje pusėje. Šiuo metu vyksta intensyvūs pasiruošimo darbai, kad pabėgimas į kalėjimą būtų kuo sklandesnis. Ieškomi ir savanoriai, kurie padėtų Lukiškėms funkcionuoti.

Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.
Lukiškių kalėjimas / M.Penkūkū nuotr.